Федерација/БиХ

Бошњаци се додворавају ЕУ и крију иза измишљеног „Путиновог империјализма“

ТВРДЕ ДА ЈЕ ЊЕМАЧКА ОШАМАРИЛА ЧОВИЋА И КОЛИНДУ ПРОЦЈЕНОМ ДА ИСЛАМИЗАМ НЕ ЈАЧА У БиХ И НА КОСОВУ
  • Vijesti.ba: Њемачка Влада је у својим одговорима на упитник под називом „Радикални ислам у Босни и Херцеговини и на Косову“, у које је Ал Јазеера имала увид, поручила да у БиХ и на Косову и даље влада либерално поимање ислама и да ништа не указује на то да би се то ускоро могло промијенити
  • Са задовољством се цитира тврдња Лоаy Мудхоона, политичког аналитичара и политолога са Универзитета у Келну: „Љевица игнорира важне узроке радикализације (муслимана) као што су тлачење народа и масовна убиства која проводе режим Башара ал-Асада и његова заштитница Русија”

Пише: Харун ЦЕРО

ЊЕМАЧКА обавјештајна служба БНД нема конкретне индиције о јачању исламистичких тенденција у Босни и Херцеговини и на Косову, јасна је Влада Њемачке у одговорима на 30 питања посланика Љевице у Бундестагу.

Њемачка Влада је у својим одговорима на упитник под називом „Радикални ислам у Босни и Херцеговини и на Косову“, у које је Ал Јазеера имала увид, поручила да у БиХ и на Косову и даље влада либерално поимање ислама и да ништа не указује на то да би се то ускоро могло промијенити.

На питање посланика Љевице да ли је истина да се протеклих неколико година ни из једне европске земље није прикључио толики број бораца оружаним групама као из БиХ, Влада одговара да то по, њеном сазнању, није случај.

„Не може се искључити потенцијална пријетња која долази од појединаца или фракција са исламистичке сцене у тој земљи“, наводи се у одговорима владе.

Када је у питању број страних директних инвестиција протеклих година у БиХ и на Косову, Влада је извукла податке централних банака тих земаља. Ти подаци указују да су се компаније из Саудијске Арабије када је у питању БиХ у протеклих пет година три пута нашле на листи страних директних инвестиција: 2013. и 2016. је Саудијска Арабија била на 8. мјесту по питању директних инвестиција, док је у периоду од јануара до септембра 2017. била на трећем мјесту.

Када је у питању Косово, Саудијске Арабије протеклих пет година уопће нема међу водећим улагачима у тој земљи.

Одговорима на упитник Љевице Влада је демантирала извјештаје појединих медија, аналитичара и политичара који константно покушавају указати на „растуће исламистичке пријетње“ на Балкану, а поготово у БиХ и на Косову.

Лоаy Мудхоон политички аналитичар и политолог са Универзитета у Келну каже да посланици Љевице покушавају свјесно ставити владу Њемачке под притисак и да су постављена питања идеолошки мотивирана.

„Јасно је да се тврдње Љевице не могу потврдити. Савезна Влада одговара објективно, свјесна своје одговорности за сигурност у Њемачкој и добросусједске односе и сарадњу у Европи. Влада указује на то да се на већину питања не може одговорити, јер се ради о ‘повјерљивим информацијама’. Што се садржаја тиче, Влада одбацује тврдње Љевице којим се жели указати на раст радикално-салафистичког, односно џихадистичког покрета у свијету. БНД нема конкретне податке да је то случај”, наводи Мудхоон.

Ернес Калач, комесар за интеграцију Централног вијећа муслимана у Њемачкој, каже да се Влада Њемачке позива на чињенице, те самим тим демантира писање многих медија.

„Ми треба да будемо на томе захвални, јер је то чињенично стање на терену. Треба да се заједно боримо против исламофобије која, нажалост у Европи влада и да се боримо против таквих писања медија. Нажалост, њих је пуно, јер екстремна десница додатно јача онда када је економска криза у питању или када је у питању благостање у некој држави. Али, да би десничари и радикални миље додатно ојачао, онда он мора бити потпомогнут од стране медија и новинара. То је случај и у Њемачкој. Како то обично бива, бира се актуелна тема која је занимљива широј јавности, а то је, нажалост након доласка избјеглица, од којих су 95 посто муслимани, актуелно. Новинари то приказују као опасност за Њемачку и опасност за модерну Европу. Представљају то као тзв. „исламизацију Европе” која је покренута доласком избјеглица. Новинари приказују „мјеста обуке” у европским државама у којим су махом старосједиоци муслимани“, појашњава Калач.

„То је, нажалост пропаганда, али се ми требамо само освртати на оно што званична Њемачка приказује, а то је да такви центри у БиХ и осталим државама западног Балкана не постоје. Најбоља је борба пером, што друга страна већ ради ширећи лажну пропаганду“, наводи он.

Савјетник за медије поглавара Исламске заједнице у БиХ реису-л-улеме Хусеина еф. Кавазовића, Мухамед Јусић, каже да опасност од радикализма који води у тероризам не треба потцјењивати и да је то глобални проблем с којим се сва друштва и државе морају носити.

„И наше друштво и држава се са овим проблемом мање или више успјешно боре. Међутим, евидентно је у посљедње вријеме да се проблем насилног екстремизма политизира посебно у случају БиХ. Избјегличка криза, успон ИСИЛ-а и терористички напади у Европи ојачали су њену десницу која сада покушава доћи на власт у већини држава ЕУ. Њима је потребно да стварају атмосферу страха у овом случају од имагинарног ислама и муслиманске завјере. Зато они користе присуство неких појединаца и скупина које заговарају конзервативне и неријетко искључиве ставове према другим муслиманима и модерности уопће како би тај страх одржавали живим. Зато имамо читаву медијску, академску и политичку машинерију која од Босне покушава направити потенцијалну опасност за Европу и своје сусједе. Тиме се Бошњаци од највеће европске жртве покушавају претворити у њену највећу опасност“, каже Јусић.

Европска десница, додаје он, иза тога има још један скривени циљ, а то је „поткопавање самих темеља уједињене Европе односно слабљење подршке могућем проширењу ЕУ међу њеним грађанима“, преноси Ал Јазеера.

„То наравно иде на руку и радикалној десници у БиХ и окружењу која је радо заиграла на исту карту надајући се да ће оптужбама за то како Бошњаци у Босни стварају „исламску државу” по узору на ону ИСИЛ-ову ослабити политичку позицију пробосанских странака и тиме довести до распада државе чиме би се остварили циљеви које нису могли постићи током агресије деведесетих“.

Јусић истиче да Исламска заједница апелира на све оне који шире злонамјерну против овдашњих муслимана да то не чине, јер, како каже, „сијањем неповјерења према муслиманима и оним европским народима и државама у којима су они већина само јачају радикалне елементе и доприносе додатној маргинализацији читавих народа и скупина“.

Лоаy Мудхоон каже да се овдје ради о класичним оптужбама против Саудијске Арабије, која је по његовим ријечима „најдражи непријатељ” Љевице, и Турске.

„Ове земље наводно учествују у финансирању џихадистичких група. Конкретних и нових потврда за ово нема. Посланици Љевице овим само желе потврдити свој поглед на свијет. Уопће не узимају у обзир да је у Саудијској Арабији већ двије године у току реформска офанзива против радикализма. Љевица уопће не разликује између утјецаја Турске и Саудијске Арабије. Љевица игнорира важне узроке радикализације као што је примјерице тлачење народа и масовна убиства која проводе режим Башара ал-Асада и његова заштитница Русија”, наводи он.

Љевица, закључује он, потцјењује империјализам Владимира Путина и терор којег спроводи Асадов режим, јер то није сукладно њеној идеологији.

(Vijesti.ba)

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар