Федерација/БиХ

Додик: Нема пророка на свијету који би могао да прогнозира шта ће бити са БиХ у будућности

„ПОДИЈЕЉЕНОСТ ЈЕ У БиХ СВЕ ВЕЋА, АЛИ ЋУ ЈА СВЕ ЧИНИТИ ДА СЕ САЧУВАЈУ МИР И СТАБИЛНОСТ“
  • „Сарајево није пријатељско према Србији по питању Косова. Они би најрадије донијели одлуку да се „Косово“ призна, а када кажете да би Република Српска по том њиховом основу тражила да се то исто учини са њом, они би били спремни да, наводно, ратују, али немају чиме“
  • „Бакир Изетбеговић и његова политичка партија протеклих деценија добијали су  све што су хтјели од међународне заједнице и сервилних политичара из Републике Српске. Навикнути на тако нешто, нервозни су због губитка позиција на локалном нивоу на изборима, а и све лошије позиције код међународног фактора, па су повукли нестрпљив потез указујући на свој главни циљ, а то је укидање Републике Српске и да се понизе Срби на овим просторима“
  • „Они често позивају међународну заједницу да ме санкционише. Водим се искључиво вољом народа који ме је бирао и бавим се политиком да не разочарам оне који су ме бирали. Главни ми је циљ, када завршим политичку каријеру и будем шетао главном улицом у Бањалуци, да се људи за мном не окрећу и не псују ме, него да ме поздрављају са поштовањем“

ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је данас да нема тог пророка на свијету који би могао да прогнозира шта ће бити са БиХ у будућности, а да он лично чини и чиниће све да се одржи мир и стабилност.

„Подијељеност у БиХ је све већа. Ово је земља апсурда, не бих се усудио ништа прогнозирати за БиХ. Једино што бих желио само, и то ћу чинити у свему што радим, а то је да се одржи мир и стабилност“, рекао је Додик за Радио-телевизију Србије поводом иницијативе лидера СДА Бакира Изетбеговића о промјени назива Републике Српске.

Додик је истакао да, са друге стране, Републику Српску види у будућности као јачу, бољу, задовољнију и окупљенију и поручио да састанак свих лидера и власти и опозиције поводом иницијативе СДА свједочи да било какви атаци на Републику Српску не могу да прођу.

„Република Српска остаје привржена сарадњи са Србијом и на позицијама подршке ставовима Србије што се тиче Косова, односно споразума са Приштином и Српска од тих ставова неће одустати“, поручио је Додик.

Говорећи о наредним потезима, Додик је навео да ће се ових дана срести са предсједником Србије Александром Вучићем, а о овдашњој ситуацији и својим ставовима упознаће у уторак и сриједу, 29. и 30. јануара и високе функционере ЕУ Федерику Могерини и Жан-Клода Јункера.

Он је оцијенио да Србија има уравнотежену и коректну позицију што се тиче читаве БиХ, а и Републике Српске и да је неоправдано сатанизују у Сарајеву.

„Свједок сам тога како се сваког дана и тренутка покушава нека пакост путем дипломатских контаката наметнути или `намјестити` Србији. Сарајево није пријатељско према Србији по питању Косова. Они би најрадије донијели одлуку да се (самопроглашено) Косово призна, а када кажете да би Република Српска по том њиховом основу тражила да се то исто учини са њом, они би били спремни да, наводно, ратују, али немају чиме“, рекао је Додик.

Он је оцијенио да су Изетбеговић и СДА, нервозни звог губитка позиција на локалном нивоу, повукли нестрпљив потез који је открио њихов главни циљ – да се укине Република Српска.

Додик је указао да су Бакир Изетбеговић и његова политичка партија протеклих деценија добијали све што су хтјели од међународне заједнице и „сервилних политичара из Републике Српске“.

„Свакако навикнути на тако нешто, нервозни због губитка позиција на локалном нивоу на изборима, а и све лошије позиције код међународног фактора, они су повукли нестрпљив потез указујући на свој главни циљ, а то је укидање Републике Српске и да се понизе Срби на овим просторима“, рекао је Додик.

Говорећи о томе шта би било када би иницијатива дошла пред Уставни суд БиХ, Додик подсјећа да члан један, став три Устава БиХ каже да БиХ чине два ентитета, Федерација БиХ и Република Српска.

„То је наше име и презиме и у том погледу за сваки уставни суд, за сваког правника је веома јасно да не може Уставни суд да одлучује о томе“, истакао је Додик.

Он је објаснио да је идеја или намјера Изетбеговића и СДА да се путем завршетка процеса оспоравања имена створи могућност да се изађе на међународну сцену и тамо покуша код Међународног суда правде, како су чинили индивидуалним тужбама у случају „Сејдић-Финци“ тврдећи како су угрожена људска права, довести до оспоравања имена Републике Српске.

Додик каже да се „они позивају на разне конвенције међународног права“.

„Када се ми позивамо на Повељу УН која говори о праву народа на самоопредјељење, што несумљиво Срби имају као народ, онда се овдје дигне општа гужва, сви реагују из међународне заједнице, рекао је Додик.

Он је подсјетио да је високи представник у БиХ Валентин Инцко рекао да је то неодговорна иницијатива Бошњака, односно СДА, али није рекао да је то антидејтоиснка активност.

„Шта год ми проговоримо у Републици Српској, он не оклијева да нас окарактерише као оне који руше Дејтон, што наравно није истина“, рекао је Додик.

Он је оцијенио да је глупост Изетбеговићева изјава да је спреман да одустане од иницијативе ако СНСД одустане од „запаљивих поступака у наредних шест мјесеци“.

„То је глупост, замислите да једна политичка партија тражи од друге да промијени своје понашање. Ми смо добили легитимитет на изборима. СНСД је добио српског члана Предсједништва и предсједника Републике. СНСД је дао предсједника владе Републике Српске и даће предсједавајућег Савјета министара“, рекао је Додик.

Он је нагласио да је СНСД незаобилазна политичка партија која може да поставља услове у БиХ.

„Овдје ништа не функционише на бази постављања услова. Очигледно да сам га довољно изиритирао својим доласком у Сарајево, јер је атмосфера коју су правили у дипломатским и другим активностима глумећи жртву и покушавајући да из тога извуку одређене бенефите одавно прошла. Дакле, ја немам намјеру да се тамо сликам нити ми је стало до те плате коју тамо зарађујем. Тамо сам у име Републике Српске и српског народа и тамо ћу се понашати искључиво на тај начин“, поручио је Додик.

Додик је изразио наду да ће и међународни фактор пустити политичке процесе у БиХ.

Поводом позива СДА међународној заједници да „престане да се повлачи пред Додиковим насртајима на БиХ“, предсједавајући Предсједништва БиХ је истакао да се он води искључиво вољом народа који га је бирао.

„Они често позивају међународну заједницу да ме санкционише. Водим се искључиво вољом народа који ме је бирао и бавим се политиком да не разочарам оне који су ме бирали“, истакао је Додик.

Он је поручио да му је главни циљ, када заврши политичку каријеру и буде шетао главном улицом у Бањалуци, да се људи за њим не окрећу и не псују га, него да га поздрављају са поштовањем.

(Срна)

„Српска страдања и бројне жртве у ратовима дио су нашег идентитета“

ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је Срни да је Међународни дан сјећања на жртве Холокауста прилика за поновно подсјећање на све невино страдале који су због једне монструозне идеологије животе изгубили само зато што су били друге нације, вјере или расе.

„Ослобађањем злогласног логора Аушвиц 27. јануара 1945. слободан свијет је извојевао велику битку против сила мрака и безумља, али и суочио се са свим страхотама које нико до данас није успио да објасни, јер злочини и размјере тих злочина немају објашњење, немају оправдање“, истакао је Додик.

Он је оцијенио да за такве и сличне злочине у савременом свијету не може и не смије бити ни разумијевања ни толеранције.

„Данас је дан када се српски народ сјећа геноцида који је над њим почињен током Другог свејетског рата, у којем је дијелио судбину страдалничког јеврејског народа. Ово је дан у којем се сјећамо жртава Јасеновца, Пребиловаца, Брода на Дрини, Јадовна, Пага, и свих мање знаних стратишта српског народа јер памћење је везано за наш опстанак, не само у биолошком смислу већ опстанак нас као људи“, истакао је Додик.

Он је рекао да су жртве српског народа које је поднио у бројним ратовима, посебно у Другом свјетском рату, дио српског идентитета и да оно што се најмање може урадити је да се изгради култура памћења те жртве.

„Међународни дан сјећања на жртве Холокауста је само једна прилика да поручимо да нисмо заборавили своје жртве и да наше сјећање на њих изнова поражава оне који су мислили да се један народ може уништити. Зато и овај дан и сјећање на жртве Холокауста и геноцида треба да послужи као посљедња одбрана страдалих које можемо сачувати још само памћењем и свједочењем“, поручио је Додик.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар