Федерација/БиХ

Додик: Вријеме је да се српско национално и државно питање на Балкану гледа јединствено

„ПОВОДОМ НАСИЉА У БУДВИ МОГУ САМО ДА ПОНОВИМ ОНО ЊЕГОШЕВО „КОМЕ ЗАКОН ЛЕЖИ У ТОПУЗУ“
  • „Сигуран сам да ће Александар Вучић, у преговорима који му предстоје, на најбољи начин штитити и државне и националне интересе Србије“
  • Потребна је пуна подршка спровођењу резолуције СБ УН 1244, али и пуна подршка примјени изворног текста Споразума из Дејтона. Инсистирам на термину `изворни текст споразума`, јер је БиХ на корак од расула управо због чињенице да је изворни текст споразума промијењен. Српска никада не би ставила потпис на ово што имамо данас у БиХ“
  • „Готово 30-годишње посредовање међународног фактора само је додатно закомпликовало односе у БиХ и довело до неодрживог стања, јер је `међународна заједница` била на муслиманско-бошњачкој и није уважавала ставове и статус Срба, кажњавајући их и вршећи на њих незапамћен притисак“
  • „Само наивни вјерују да БиХ може преживјети са интервенционизмом ОХР. Данас је једино јасно да та иста међународна заједница покушава да одвоји рјешавање проблема на западном Балкану, што је сигуран знак нових проблема“
  • „Увјерен сам да је наше право да искажемо јединствен захтјев за национално и државно окупљање“ 

СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је Срни да дипломатске активности које очекују предсједника Србије Александра Вучића, било да је ријеч о најављеним разговорима у Вашингтону или са специјалним представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине, неће бити ни лаке, нити треба очекивати брза рјешења.

„Да је могло лако и брзо, рјешење се сигурно не би чекало до данас. У једно сам, ипак, сигуран – Александар Вучић ће на најбољи начин штитити и државне и националне интересе Србије, и у то немам сумње. Нормализација односа у региону је у врху приоритета државе Србије, и усудио бих се рећи Срба као народа ма у којој држави региона да живе. Стога сматрам да предстојећи разговори треба да иду у правцу смиривања тензија у цијелом региону, али без употребе двоструких стандарда“, истакао је Додик замољен да прокоментарише предстојеће активности предсједника Србије у вези са Косметом.

Додик је оцијенио да се стабилизација Западног Балкана може постићи поштовањем међународних уговора и резолуција Савјета безбједности УН, те да би то био сигуран пут ка одрживом рјешењу отворених питања у региону.

„Када то кажем мислим на потребу пуне подршке спровођењу резолуције Савјета безбједности УН 1244, али и пуне подршке примјени изворног текста Споразума из Дејтона, којим је успостављена данашња БиХ. Инсистирам на термину `изворни текст споразума`, јер БиХ је на корак од расула управо због чињенице да је изворни текст споразума, на који је Република Српска ставила потпис, промијењен. Добро би било подсјетити све да Република Српска никада не би ставила потпис на ово што имамо данас у БиХ“, поручио је српски члан Предсједништва БиХ.

Он је изразио увјерење да ће предстојећи разговори Београда и Приштине, али и они који посредују у тим разговорима, имати у виду и регионални контекст и регионалне проблеме, који нису само питање односа Београда и Приштине.

„Треба имати у виду да је готово тридесетогодишње посредовање међународног фактора само додатно закомпликовало односе у БиХ и довело до неодрживог стања, јер је та међународна заједница била на једној страни, у овом случају муслиманско-бошњачкој и није уважавала ставове и статус Срба, кажњавајући их и вршећи на њих незапамћен притисак“, констатовао је Додик.

Он је нагласио да је зато данас позиција Републике Српске оскрнављена у односу на положај који је добила изворним Дејтонским споразумом и Уставом БиХ.

„Само наивни вјерују да БиХ са интервенционизмом ОХР може преживјети. Данас је једино јасно да та иста међународна заједница покушава да одвоји рјешавање проблема на западном Балкану, што је сигуран знак нових проблема. Ствар треба гледати узрочно посљедично, а не игноришући проблеме. БиХ је неуспјешан међународни експеримент, зато су у заблуди они који вјерују да су БиХ поспремили, а онда ту своју заблуду намећу и другима“, указао је Додик.

Он је оцијенио да је вријеме да се српско национално и државно питање на Балкану гледа јединствено.

„Увјерен сам да је наше право да искажемо јединствен захтјев за национално и државно окупљање“, закључио је српски члан Предсједништва БиХ у изјави за Срну.

Истакао је да су данашње сцене екстремног насиља у Будви бруталне и за сваку осуду, као што је за осуду и начин рјешавања политичких питања непримјереном полицијском акцијом, поготово јер нису исцрпљена сва правна и политичка средства.

„Нико коме је стало до мира и достојанства, било гдје, а поготово у нашој регији, не може спокојно да гледа сцене насиља у Црној Гори. Прво оне с насиљем према Српској православној цркви и њеној имовини, према епископима и свештеницима наше цркве, а онда и ове данашње сцене насиља над локалним функционерима општине Будва“, рекао је Додик упитан да прокоментарише данашње немиле сцене у Будви и хапшење локалних званичника.

Он је констатовао да сцене екстремног насиља из Будве над службеником локалне самоуправе неодољиво подсјећају на недавне сцене из САД, у којима је усљед полицијске тортуре задављен тамошњи афроамериканац.

„Власт која посеже за полицијском силом у рјешавању политичких питања гази сва демократска достигнућа и не може се сматрати народном. Мени као политичару је то одавно јасно. Разумијем да некима није и да увођење демократије силом сматрају врхунцем своје моћи. Ја, пак, мислим да је у питању немоћ, која се манифестује кроз овакве нервозне акције“, оцијенио је српски члан Предсједништва БиХ.

Он је нагласио да у Републици Српској или БиХ никада није забиљежен ниједан случај дискирминације или тортуре над припадницима црногорске националне мањине или њиховим националним вриједностима.

Нажалост, то се не може рећи за наш народ у Црној Гори, чије вриједности су брутално нападнуте. Ако би у једној реченици морао да се осврнем на немиле сцене које данас пристижу из Будве послужио би се стиховима најчувенијег Србина из Црне Горе и једног од најчувенијих кога Срби имају, великог Његоша који рече: ‘Коме закон лежи у топузу, трагови му смрде нечовјештвом!“, истакао је српски члан Предсједништва БиХ.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар