Федерација/БиХ

Иванић: Нису добре критике на рачун Матвијенко сарајевских медија и бошњачких политичара

„КОРЕКТНО ЈЕ СВЕ ШТО ЈЕ РЕКЛА О БиХ – ОДЛУКА О УКИДАЊУ ОХР ВЕЋ ЈЕ БИЛА ДОНИЈЕТА 2006.“
  • „Русија има јасан став када је ријеч о примјени Дејтонског споразума а то што се свима не свиђа, а има и неких других ствари од других земаља које се мени не свиђају, па знамо се носити и носимо се са њима, то би требало да буде принцип за представнике живота бошњачког народа“
  • „Посјета Матвијенкове показује заинтересованост Русије за овај простор, што је нама више него значајно, посебно што они инсистирају на постизању још неколико економских споразума који би требало да унаприједе економску сарадњу“
  • „Запрепаштен сам чињеницом да је Исламска заједница одустала од ствари које смо договорили и да су се вратили на свој изворни приједлог. Чињеница да су учествовали у разговорима са мном и да су пристали на побољшање текста, ублажавање превише тврдих ставова, показује да сам имао право“

ЧЛАН Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић рекао је да је Русија дала кључни допринос настанку Дејтонског споразума и има право, па чак и обавезу да износи своје ставове када је ријеч о примјени Дејтонског споразума, те са тог становишта нису добре критике које су се појавиле, посебно у сарајевским медијима и међу политичарима из бошњачког народа.

„Русија има јасан став када је ријеч о примјени Дејтонског споразума а то што се свима не свиђа, а има и неких других ствари од других земаља које се мени не свиђају, па знамо се носити и носимо се са њима, то би требало да буде принцип за представнике живота бошњачког народа“, изјавио је Иванић новинарима у Сарајеву.

Он је истакао да је видљиво из ставова које је изнијела предсједник руског Савјета Федерације Валентина Матвијенко да Русија у потпуности подржава Дејтонски споразум, како они кажу два ентитета, три конститутивна народа, цјелину БиХ.

„Посјета Матвијенкове показује сву заинтересованост Русије за овај простор, што је нама више него значајно, посебно што они инсистирају на постизању још неколико економских споразума који би требало да унаприједе економску сарадњу“, рекао је Иванић и додао да БиХ, када је Русија у питању, остварује веома висок раст извоза.

Према његовим ријечима, у БиХ постоје различити концепти како земља треба да изгледа, а они су долазили до изражаја и у данашњем разговору, као што су долазили и у неким ранијим приликама.

„Све оно што је речено о БиХ и оно што нас треба да интересује било је више него коректно“, сматра Иванић и додаје да је и сам више пута рекао да мисли да је потребно угасити ОХР.

Он не мисли да је ту било шта проблематично, односно, сматра да је то нормалан политички став, примјењив, те подсјећа да је 2006, 2007. године већ била донесена одлука да се ОХР укине, а онда је, како тврди, због реторике Хариса Силајџића и Милорада Додика дошло до враћања ОХР-а“.

Према његовим ријечима, посјета Матвијенкове је највећа посјета коју је БиХ имала у цијелом постдејтонском периоду, што је изузетно значајно за земљу.

Говорећи о споразуму са Исламском заједницом, Иванић је рекао да је за њега прихватљив искључиво онај споразум о ком су разговарали, који је побољшан и када тај споразум прође надлежна тијела, дакле Савјет министара и надлежне институције.

„Нећу да идем у детаље, али овакав споразум какав је био у почетку и какав је дошао 2015. године из Савјета министара за мене је неприхватљив“, рекао је он.

Он је навео да је „учинио велики напор да до овог споразума дође“, те да су неке формулације које су биле тврде, искључиве, непримјењиве у БиХ, захваљујући њему, добиле другачији садржај.

„Запрепаштен сам чињеницом да је Исламска заједница одустала од ствари које смо договорили и да су се вратили на свој изворни приједлог. Чињеница да су учествовали у разговорима са мном и да су пристали на побољшање текста, ублажавање превише тврдих ставова, показује да сам имао право“, сматра Иванић.

Када је ријеч и изградњи Пељешког моста, он каже да не зна да ли ће се та тачка наћи на сљедећој сједници Предсједништва БиХ и да то зависи од предсједавајућег Предсједништва Бакира Изетбеговића, јер предсједавајући предлаже дневни ред.

„Било би крајње вријеме да и друге надлежне институције кажу своје ставове. У принципу, волио бих да је рађено у амбијенту у коме се постизао договор. Инат, ‘тук на утук’ није добар ни за кога“, рекао је Иванић.

(Срна)

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар