Главно Свијет

Хоће ли Трамп покушати да Орбана окрене од Русије и Кине?

ПОЗВАО МАЂАРСКОГ ПРЕМИЈЕРА У ВАШИНГТОН 13. МАЈА – НА „РАДНИ САСТАНАК“
  • Државни секретар САД Мајк Помпео упозорио за време посјете Мађарској да ауторитарна Русија никад неће бити пријатељ слободе и суверенитета мањих држава. Још је указао на ризике пословања са кинеском фирмом Хуавеј, као и Банком Кине и још неколико кинеских компанија и затражио од мађарских званичника да не дозволе да Кина стекне упориште у њиховој земљи

ПРЕДСЈЕДНИК САД Доналд Трамп позвао је мађарског премијера Виктора Орбана на „радни састанак“ 13. маја, изјавио је данас портпарол мађарске владе.

На састанку у Вашингтону разговараће се о темама као што су енергетска безбједност, војна сарадња, билатерални односи и регионална безбједност, написао је портапрол мађарске владе Золтан Ковач на Твитеру.

Орбан је јула 2016. године постао први вођа у ЕУ који је подржао Трампову кампању за предсједника САД.

После Орбановог повратка на власт 2010. године њега је годинама критиковала администрација тадашњег предсједника САД Барака Обаме због слабљења демократије и владавине права.

Америчко-мађарски односи поправили су се посљедњих месеци, на примјер потписивањем споразума о билатералној војној сарадњи почетком априла и намјером Мађарске да купи америчке ракете средњег домета да би унаприједила свој систем противваздушне одбране.

Државни секретар САД Мајк Помпео упозорио за вријеме посјете Мађарској у фебруару да ауторитарна Русија никад неће бити пријатељ слободе и суверенитета мањих држава у тренутку када се Орбан сматра једним од главних савезника руског предсједника Владимира Путина.

Помпео је такође указао на ризике пословања са кинеском телекомуникационом фирмом Хуавеј која има знатне операције у Мађарској, као и Банком Кине и са још неколико кинеских компанија и рекао је да је разговарао са мађарским званичницима о опасностима уколико се Кини дозволи да стекне упориште у Мађарској.

Орбан, који је освојио трећу убједљиву изборну побједу у априлу 2018. године, води изразиту антиимиграциону политику.

(Бета)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар