Главно Федерација/БиХ

Споразум ЕУ и БиХ о финансирању програма за БиХ за 2018. `тежак` 72.185.445 евра

САВЈЕТ МИНИСТАРА: БиХ ВЕЋ ДВИЈЕ ГОДИНЕ ИМА ЕКОНОМСКИ РАСТ ИЗНАД ТРИ ОДСТО
  • Реализација планирана током 12 година, а период оперативног спровођења је шест година, док ће појединачни уговори и споразуми бити закључени у року три године
  • У прошлој години анализирано 14.788 узорака воде за пиће и утврђено да 3.108 узорака или 21,02 одсто није било у складу са важећим прописима, а урађено је и 10.795 лабораторијских анализа воде за пиће на микробиолошке параметре, од чега 2.224 анализе нису биле у складу са важећим прописима у БиХ
  • Број страница које институције БиХ бесплатно издају грађанима на основу Закону о слободи приступа информацијама повећан са садашњих 10 на 20
  • Због одсуства министра безбједности у Савјету министара у техничком мандату Драгана Мактића са дневног реда сједнице повучене информације које се односе на проблем повећаног прилива миграната у БиХ, стања у области миграција у БиХ, као и приједлог споразума о пружању помоћи и оперативној сарадњи у надзору границе

САВЈЕТ министара БиХ у техничком мандату утврдио је данас Приједлог основа за закључивање Споразума између ЕУ и БиХ о финансирању програма активности за БиХ за 2018. годину, чији трошкови износе 72.185.445 евра.

Од тог износа, максимални допринос ЕУ је 71.282.832 евра, а остатак од 902.614 евра биће обезбијеђен из буџета институција БиХ, саопштено је из Савјета министара у техничком мандату.

Програмом се даје подршка економском, социјалном и територијалном развоју БиХ, те политичким реформама.

Период извршења овог споразума је 12 година, а период оперативног спровођења је шест година од ступања на снагу, док ће појединачни уговори и споразуми за његово спровођење бити закључени у року три године.

Министарство финансија и трезора доставиће Приједлог основа Предсједништву БиХ у даљу процедуру, а за потписника БиХ предложен је директор Дирекције за европске интеграције.

Министарства, институције и тијела Савјета министара у техничком мандату реализовали су 156 од укупно 183 донесена закључка или 85 одсто, а 26 закључака није реализовано, наведено је у Прегледу реализације закључака Генералног секретаријата Савјета министара донесених у периоду од 1. јануара до 31. марта ове године, којим су обухваћене 24 институције.

Савјет министара у техничком мандату утврдио је Приједлог основа за вођење преговора за закључивање споразума о међународној научној и техничкој сарадњи у области физике високих енергија између БиХ и Европске организације за нуклеарна истраживања /ЦЕРН/.

На овај начин биће омогућено универзитетима и другим научним институцијама у БиХ директно потписивање протокола и програма сарадње са ЦЕРН-ом у области физике високих енергија.

Приједлог основа биће достављен Предсједништву БиХ у даљу процедуру.

Министри су, на приједлог Министарства правде, донијели Одлуку о измјени Одлуке о трошковима умножавања захтијеваних информација сагласно Закону о слободи приступа информацијама у БиХ.

Измјеном Одлуке повећава се број страница које институције БиХ бесплатно издају поступајући по Закону о слободи приступа информацијама у БиХ са садашњих 10 на 20 страница, чиме се врши усклађивање са овим законом.

Небезбједно 4,68 одсто анализираних узорака хране

У БиХ је у прошлој години обрађен 85.601 узорак хране, од којих је 4.007 или 4,68 одсто било неодговарајуће, наведено је у Извјештају о стању у области безбједности хране у БиХ за 2018. годину, који је данас усвојио Савјет министара у техничком мандату.

У извјештају који је припремила Агенција за безбједност хране БиХ, наводи се да је на микробиолошке параметре у 2018. години укупно испитивано 66.035 узорака хране, међу којима 794 или 1,20 одсто није било у складу са важећим прописима, највише из категорија месо и производи од меса стоке, перади и дивљачи, те из шећера.

У БиХ је 2018. године регистровано 820 случајева обољевања, гдје је храна потврђена као узрок/пут преноса, а најчешћи узрок обољевања су били салмонелоза и тровање храном.

У прошлој години анализирано је 14.788 узорака воде за пиће, при чему је утврђено да 3.108 узорака или 21,02 одсто није било у складу са важећим прописима, а урађено је и 10.795 лабораторијских анализа воде за пиће на микробиолошке параметре, од чега 2.224 анализе нису биле у складу са важећим прописима у БиХ, саопштено је из Савјета министара у техничком мандату.

Највећи број, и то 57,6 одсто неодговарајућих узорака воде за пиће је био из индивидуалног водоснабдијевања /бунари, чатрње, цистерне, пумпе/, док је проценат неодговарајућих узорака из јавних водовода износио 13.3 одсто.

Економски раст виши од три одсто

БиХ је у протеклој години остварила економски раст виши од три одсто, што је на нивоу раста од претходне године, наведено је у документу Економски трендови – извјештај за 2018. годину, који је данас усвојио Савјет министара у техничком мандату.

Економски раст остварен је захваљујући повећању у оквиру свих категорија БДП-а, наведено је у документу који је припремила Дирекција за економско планирање БиХ, саопштено је из Савјета министара у техничком мандату.

Најзначајнији допринос остварен је у сегменту приватне потрошње, а позитиван допринос економском расту остварен је у и домену инвестиција у којем је регистрован раст од 7,3 одсто, док је с друге стране, према прелиминарним подацима, дошло до уједначавања стопа извоза и увоза, те је допринос спољне трговине у економском расту био знатно скромнији у односу на претходну годину.

Физички обим индустријске производње повећан је 1,6 одсто у односу на претходну годину, а најзначајнији допринос расту остварен је у оквиру сектора за производњу електричне енергије.

Смањен је број незапослених у БиХ, који је просјечно износио 451.700 лица, односно 7,7 одсто мање у односу на претходну годину.

Просјечна нето плата у 2018. години износила је 879 КМ, уз номиналну стопу раста од 3,3 одсто у односу на 2017. годину, док је просјечна пензија износила 382 КМ, с номиналном стопом раста од 5,9 одсто у односу на претходну годину.

Након што институције БиХ ажурирају податке о пројектима у складу са насталим промјенама, као и промјенама насталим у процесу припреме Закона о буџету институција БиХ и међународних обавеза БиХ, Министарство финансија и трезора доставиће Савјету министара БиХ на усвајање Приједлог програма јавних инвестиција/развојно-инвестиционог програма институција БиХ.

Нацрт програма садржи податке о укупно 244 пројекта у укупној вриједности 3 милијарде и 761,19 милиона КМ, од чега се 3,4 милијарде КМ односе на улагања у капиталне пројекте.

Вриједност пројеката који директно доприносе социоекономском развоју износи 2,7 милијарди КМ.

Тренутно се спроведе пројекти вриједни милијарду и 189,02 милиона КМ који се финансирају из домаћих средстава, путем буџета, гранта и властитих средстава и из иносредстава /зајмова и грантова/.

На приједлог Министарства правде у Савјету министара у техничком мандату, донесен је Правилник о критеријумима за финансирање и суфинансирање пројеката у областима од јавног интереса које спроводе удружења и фондације.

На овај начин се у институцијама БиХ успоставља једнообразан, транспарентан и ефикасан систем финансирања, суфинансирања, праћења и процјене учинака грант пројеката у областима од јавног интереса које проводе удружења и фондације.

Због одсуства министра безбједности у Савјету министара у техничком мандату Драгана Мактића са дневног реда сједнице повучене су информације које се односе на свеобухватни план мјера и активности ради рјешавања проблема повећаног прилива миграната у БиХ, стања у области миграција у БиХ, као и приједлог споразума о пружању помоћи и оперативној сарадњи у надзору границе.

(Срна)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар