Главно Свијет

Влада Ангеле Меркел тражи од Приштине да сачека са „војском Косова“

„ЊЕМАЧКА ЈЕ ВЕЋ ГОДИНАМА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ САВЕЗНИКА“ ШИПТАРА

ЊЕМАЧКА влада поручила је Приштини да није тренутак за трансформацију Косовских безбједносних снага у војску, јер би то био ризик, који би подигао тензије са Београдом и угрозио дијалог, пише приштинска „Газета Експрес“.

Наводи се да је Њемачка један од највећих савезника Приштине већ дуги низ година и за све то вријеме је била детаљно упозната са процесом трансформације КБС у војску, а одлуку о томе привремене приштинске институције су најавиле за 14. децембар.

Њемачка, наводи се, сматра да Приштина у овом тренутку треба да има друге приоритете, као што је економски развој и побољшање владавине права и реда.

„Њемачка признаје Косово као суверену државу. Стога, не сумњамо у суверено право Косова на успостављање редовних оружаних снага. Међутим, трансформација мора бити обављена кроз договорене критеријуме“, стоји у одговору њемачке владе „Експресу“.

Нијемци, наводи се, сматрају да је најважније да процес трансформације буде правовремен.

„У овом тренутку, ова иницијатива представља ризик за погоршање тензија са Србијом и угрожава нормализацију дијалога који се води посредством ЕУ. Штавише, вјерујемо да Косово има друге приоритете у овој фази развоја. Власти ће морати да уложе сву своју енергију у промовисању друштвено-економске реформе и да се значајно ојача владавину права“, став је Владе Њемачке.

„Експрес“ констатује да влада канцеларке Меркел има исти став као и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг о процесу формирања војске и сматра да косовску војску треба успоставити у складу са уставом и у блиској сарадњи са НАТО и њеним савезницама и то, како се додаје, без оклијевања.

„Трансформација КБС мора да се обави кроз свеобухватан процес, посебно уз укључивање српске мањине, у складу са уставом и у блиској сарадњи са партнерима, а посебно са савезницима НАТО“, став је њемачке владе, преноси „Експрес“.

Влада Њемачке сматра да би трансформација КБС у војску могла да ојача регионалну стабилност и обезбиједи безбједност само ако се то уради у складу са уставом и договореним критеријумима.

(Танјуг)

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар