Предсједник РС

Додик: На новом извјештају о Сребреници радиће и најпознатији свјетски експерти

„МЕЂУНАРОДНА КОМИСИЈА ПОЧЕЋЕ ДА РАДИ КРОЗ ДВА МЈЕСЕЦА“
  • Одбацио тврдњу одлазеће амбасадорке САД у Сарајеву да је одбацивање извјештаја из 2004. политички трик и нагласио: „Није трик. Повукли смо лажни извјештај, али нисмо рекли да нећемо написати нови у коме ћемо записати свакога Бошњака који је страдао и покушати описати околности у којима је страдао и покушати рећи да је тамо, а истина је да је од 3,5 до четири хиљаде сахрањених на мезару у Поточарима 50 одсто војника и да је то претворено у војно гробље, а не гробље цивилних жртава рата, како то они приказују“
  • На питање очекује ли нови притисак међународне заједнице на њега, или санкције попут оних САД, одговорио питањем:  „Је ли неко мисли да ја лошије живим зато што ми је неко забранио да одем у Америку, је ли има неке штете за Републику Српску? Па, нема. А то што ме не воле, па не волим ни ја њих. Па шта“

ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Милорад Додик рекао је данас да се за два мјесеца пише нови, истинити извјештај о злочинима у Сребреници.

„Влада Републике Српске би већ на првој наредној седници требало да одреди рок од 60 дана за формирање међународне комисије за писање новог извјештаја о Сребреници, а одмах ће се тражити и начин да обезбиједе средства за финансирање најпознатијих свјетских експерта, који би учествовали у писању истинитог извјештаја о злочинима у Сребреници“, рекао је Додик за Тањуг.

Подсјетивши да је Народна скупштина Републике Српске одбацила извјештај Комисије о догађајима у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године, предсједник Републике је појаснио да је повод за то „покушај ‘хладног’ прогона још 21.000 Срба“, колико их се нашло нимало објективно, на списку који је Удружење „Мајке Сребренице“ доставило њемачком државном тужиоцу.

„Бол тих жена свакако треба поштовати“, рекао је Додик, констатујући да се бол „бијелих марама“ одавно фаворизује у БиХ, док бол „црних, српских марама“ нико не уважава.

Он је навео да је тај период пун страдања Срба на том простору, али да нема ниједног у том извјештају зато што међународни фактор, предвођен /бившим високим представником/ Педијем Ешдауном, то није дозволио.

Кад је ријеч о извјештају из 1995. године, Додик напомиње да је и раније било примједби на тај документ, тако да је списак Удружења „Мајке Сребренице“ са 21.000 Срба, који се оптужују за злочин у Сребреници, само повод за повлачење извјештаја, али не и разлог.

Разлог је, нагласио је предсједник Српске, неистинитост извјештаја који је усвојен прије 14 година.

„Сматрао сам својом обавезом да то учиним, јер је ријеч о још једном нападу на Републику Српску и 21 хиљаду људи. Значи, не штитимо никог ко је чинио злочине, али не можемо дозволити да се 21 хиљада људи сада провлачи кроз процес и да онда доказују своју невиност“, појаснио је предсједник Српске.

Он истиче да је тај извјештај сада ништаван, да су и власт и опозиција гласали за то да је он био неприхватљив и да је пун неистина.

На коментаре оних који повлачење извјештаја доводе у везу са прикупљањем политичких поена пред изборе у БиХ, Додик каже да сама чињеница да га је подржала опозиција не може бити политички трик како га је окарактерисала, како каже, одлазећа амбасадорка САД у Сарајеву.

„Није трик. Повукли смо лажни извјештај, али нисмо рекли да нећемо написати нови у коме ћемо записати свакога Бошњака који је страдао и покушати описати околности у којима је страдао и покушати рећи да је тамо, а истина је да је од 3,5 до четири хиљаде сахрањених на мезару у Поточарима 50 одсто војника и да је то претворено у војно гробље, а не гробље цивилних жртава рата, како то они приказују“, објашњава Додик.

Он додаје да постоје докази да се као страдали води 59 живих људи, те да има и имена оних који су страдали 1991, 92, 93. године…

„Није проблем да кажемо – ‘да, они су страдали од Срба, али ’92. године, али не 11. јула’. Ми хоћемо само да кажемо истину“, поручио је Додик.

На питање очекује ли нови притисак међународне заједнице на њега, или санкције попут оних САД, Додик је упитао – „какве санкције“.

„Је ли неко мисли да ја лошије живим зато што ми је неко забранио да одем у Америку, је ли има неке штете за Републику Српску? Па, нема. А то што ме не воле, па не волим ни ја њих. Па шта“, рекао је предсједник Републике Српске.

Додик: Некима је проблем мој долазак у Сарајево – долазим да браним српске интересе

Предсједник СНСД-а Милорад Додик рекао је да су спекулације да заједно са лидером ХДЗ-а Драганом Човићем управља и утиче на Централну изборну комисију /ЦИК/ БиХ и нагласио да је њему, његовој партији и коалицији веома важно да избори буду одржани и да буду поштени.

„Ми немамо ниједан разлог за страх или било какву манипулацију. Они који то имају, већ почињу са манипулацијама, а једна од њих је и та прича о ЦИК-у, те о гласачким листићима, како то неко штампа. Све је то дио сценарија који знамо и који смо препознали – да буде спријечено проглашење резултата избора“, рекао је Додик новинарима на Јахорини.

Наводећи да је и раније говорио да постоји цијели план како спријечити изборе, односно спровођење изборних резултата, Додик је истакао да је за њега ЦИК независна институција.

„Немам ниједног члана ЦИК-а. Неке људе познајем, али никада нисам тражио никакво понашање. Човића нисам срео ни видио два-три мјесеца, али спекулације о томе у Сарајеву не престају. У сваком случају, за све незаконитости постоје одређени органи који треба то да спријече. Ја сам за то да буду одржани фер и поштени избори“, наглашава Додик.

Он истиче да према посљедњим анкетама СНСД има више од 50 одсто подршке, коалиција заједно добија 80 одсто на изборима, док је СДС пао на неких 11 до 12 одсто, а ПДП на шест до седам одсто.

„Некима је одавно проблем долазак Милорад Додика у Сарајево, али ја ћу доћи. Веома ћу транспарентно доћи и веома ћу водити транспарентну политику. Не идем тамо да се сукобљавам. Ја ћу бити изабран од Срба и заступаћу српске националне и државне интересе. Ништа више“, поручује Додик, који је кандидат за српског члана Предсједништва БиХ на предстојећим изборима.

(Срна)

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар