РС и матица

Брнабић у Конгресу САД: Наши односи могу опет стићи до висина од пре 100 година

НА ПРИГОДНОЈ СВЕЧАНОСТИ ПОМЕНУЛА И ВУДРО ВИЛСОНА, И МИХАИЛА ПУПИНА, И МИЛЕНКА ВЕСНИЋА
  • Поводом стогодишњице од истицања заставе Србије на Бијелој кући рекла: „Искрено верујем да су историјски моменти који уједињавају наше народе, као овај којег се сећамо данас, много значајнији од оних који нас деле. Без сумње, потребно је урадити много тога како бисмо се вратили тамо где смо били не само пре сто година, већ кроз нашу заједничку историју па све до пре 30 година када је наше традиционално партнерство и међусобна подршка први пут доведена у питање“
  • Премијерка уручила одликовање за неуморан рад и допирнос у промовисању пријатељства два народа и јачање међусобних веза конгресмену Теду Поу

ОДНОСИ између Србије и САД пре сто година били су на врхунцу, а верујем да заједничким радом поново можемо стићи до истих висина, поручила је премијерка Србије Ана Брнабић на свечаности у америчком Конгресу поводом 100. годишњице откако се изнад Бијеле куће завијорила српска застава у знак пијетета за српски допринос и жртве у Првом свјетском рату.

„Искрено верујем да су историјски моменти који уједињавају наше народе, као овај којег се сећамо данас, много значајнији од оних који нас деле. Без сумње, потребно је урадити много тога како бисмо се вратили тамо где смо били не само пре сто година, већ кроз нашу заједничку историју па све до пре 30 година када је наше традиционално партнерство и међусобна подршка први пут доведена у питање”, истакла је Брнабићева.

Амерички народ и српска дијаспора у САД, предвођена једним од највећих научника Михајлом Пупином, радили су заједно како би обезбиједили неопходну помоћ Србији у Првом свјетском рату.

„Могу да вам кажем да данас, у Србији та подршка и наша заједничка борба за слободу никада није заборављена. Моја порука данас свима вама овде присутнима, народу и лидерима САД, јесте да, заједно, поново можемо достићи исте висине”, рекла је Брнабићева.

Како је додала, заједнички моменти у историји, из Првог и Другог свјетског рата, утичу на нашу садашњост и обликују нашу будућност. Према њеним ријечима, данас је прилика за сјећање на јединствен догађај, када се, прије сто година, српска застава завијорила изнад Бијеле куће, што је привилегија дата некоме само два пута у историји САД – Србији и Француској.

„Тим догађајем од 28. јула 1918. године одата је почаст екстремним жртвама Србије током ’Великог рата’. Било је то време када је великодушна Америка, на челу са председником Вудро Вилсоном, потпредседником Томасом Маршалом и државним секретаром Робертом Ленсингом, снажно и недвосмислено изразила подршку и саосећање народу Србије, јер су се наши преци неустрашиво супротставили снагама Аустро-Угарског царства, десет пута већег од Србије”, рекла је премијерка.

Према реијчима премијерке, Србија је захвална за ту подршку и емпатију храбрих америчких вођа, прије сто година. Она је подсјетила да је Србија у Великом рату, од 1914. до 1918. године, изгубила више од једне четвртине становништва, да су читава војска, влада и значајан дио популације били принуђени на повлачење из домовине 1915. и то на грчко острво Крф.

На начин без пресједана, наши преци су пјешице прешли стотине миља преко планина током зиме, доказавши да ће за слободу и независност жртвовати све, рекла је Ана Брнабић.

Премијерка је уручила одликовање за неуморан рад и допирнос у промовисању пријатељства два народа и јачање међусобних веза конгресмену Теду Поу, по овлашћењу предсједника Србије Александра Вучића.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар