РС и матица

Дачић: САД имају нови приступ – отворила су се врата за тражење компромисног решења за КиМ

УПИТАН ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋА ПОДЈЕЛА КиМ, РЕКАО: „О МОДАЛИТЕТИМА КОМПРОМИСА ЋЕ СЕ ТЕК ПРЕГОВАРАТИ“
  • „Сједињене Државе чврсто подржавају дијалог и наше настојање да се дође до компромиса. То је велика промена“
  • „Проблем је у неспремности Приштине да прихвати то компромисно решење, али мислим да је свима јасно да је та (њихова) политика пропала. Србија је показала добру вољу и Приштина је на реду да покаже да ли заиста жели компромис”
  • „До сада се говорило о КИМ – то смо већ решили, него да видимо нешто друго… Сећате се да је постојала политика да су то два одвојена колосека. На крају та два колосека ипак долазе до неког заједничког колосека”
  • Кајл СКОТ: Било који договор Београда и Приштине ми смо спремни позитивно да разматрамо… Важно је да се дође до стабилног и трајног рјешења за будућност региона јер отворена питања компликују ситуацију“

МИНИСТАР спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас, поводом информација да САД имају ново конструктивно рјешење у вези са КиМ, да није ријеч о новом рјешењу, већ о новом приступу и да то представља велику промјену.

„То значи да су се отворила врата за тражење новог компромисног решења за које САД нису биле спремне у протеклим годинама јер су сматрале да је то питање затворено”, рекао је Дачић новинарима у Београду.

Он је навео да је то позитивна промена и да су САД отворене да подрже дијалог и долазак до компромисног рјешења и да у том смислу подржавају напоре које Србија чини.

„Они чврсто подржавају дијалог и наше настојање да се дође до компромиса. То је велика промена”, рекао је Дачић.

Оцјенио је да то може позитивно да утиче на даљи ток преговора, јер подршка Америке, као и других великих земаља у оквиру ЕУ даје један позитиван подстицај да се тај дијалог успјешно приведе крају.

„Проблем је у неспремности Приштине да прихвати то компромисно решење, али мислим да је свима јасно да је та (њихова) политика пропала. Србија је показала своју добру вољу и Приштина је на реду да покаже да ли заиста жели компромис”, рекао је он.

На питање да ли једно од компромисних рјешења подјела Косова, Дачић је рекао да сада не говори о томе.

„До сада се говорило о КИМ на начин – то смо већ решили, него да видимо нешто друго… Сећате се да је постојала политика да су то два одвојена колосека. На крају та два колосека ипак долазе до неког заједничког колосека”, рекао је Дачић.

Сада нико не говори о томе да нема о чему да се разговара, рекао је Дачић и додао да сви подржавају жељу да се дође до компромиса и подржавају дијалог који води ЕУ.

„Са друге стране, о модалитетима ће се тек разговарати”, рекао је он.

Амерички амбасадор Кајл Скот пренио је новинарима да је амерички став био и још увијек је да се стабилно рјешење у вези са Ким мора бити пронађено кроз преговоре Београда и Приштине.

„Било који договор Београда и Приштине ми смо спремни позитивно да разматрамо“, рекао је Скот.

Амерички амбасадор је истакао да је важно да се дође до стабилног и трајног рјешења за будућност региона јер отворена питања компликују ситуацију, рекао је Скот.

Танјуг

Дачић: Превазићи негативно наслеђе у односима Србије и САД

Дужни смо да превазиђемо негативно насљеђе недавне прошлости и остваримо пуну сарадњу засновану на заједничким вриједностима и узајамном интересу Србије и САД, поручио је данас шеф српске дипломатије Ивица Дачић на свечаности у резиденцији америчког амбасадора поводом обиљежавања 100 година од подизања српске заставе на Бијелој кући.

Он је додао и да САД у Србији имају поузданог партнера.

„Тачно на данашњи дан пре стотину година саопштење америчког председника Вудро Вилсона прочитано је у црквама широм земље и објављено у свим утицајним дневним новинама. Председник Сједињених Америчких Држава изразио је дивљење ‘одважном српском народу’, чијим херојским делима је био дирнут. ‘Због љубави према слободи”, говорио је, ‘Срби су кренули у борбу против знатно надмоћнијег непријатеља’ “, подсјетио је Дачић.

Српска застава се тада у част нашег одважног народа вијорила на Бијелој кући, али и на свим америчким јавним институцијама.

Дачић је навео и да се управо вратио из Вашингтона, гдје је у Конгресу САД-а такође присуствовао прослави овог јубилеја.

„Америчка и српска престоница, заједно су се присетиле историјског савезништва наша два народа, али што је још важније, заједно смо утрли пут даљем развијању наших партнерских односа.

Како каже Дачић, наши преци су се заједнички борили за исте вриједности и у то име су положили своје животе.

„Ратови се не смеју поновити и због тога се Република Србија залаже за остваривање регионалног мира и стабилности, улажући напоре како би постала део уједињене, демократске Европе и због тога нам је позитивна динамика билатералних односа са САД-ом на врху спољнополитичких приоритета”, поручио је он.

Посебно ценимо подршку коју је Америка до сада пружала нашим напорима у остваривању свих поменутих циљева и надам се да ће то чинити убудуће, додао је он.

„Драго ми је што сам у Вашингтону, а сада и у Београду учествовао на манифестацијама које нас подсећају да смо дужни да превазиђемо негативно наслеђе недавне прошлости и остваримо пуну сарадњу засновану на заједничким вредностима и узајамном интересу наших двеју земаља”, истакао је он.

Скот: Крајње време да идемо напред

Амерички амбасадор Кајл Скот рекао је да је крајње вријеме да се иде напријед и да се развијају добри односи и пријатељство двије земље.

„Колико знам, први пут је стављена српска застава на резиденцију америчког амбасадора и на тај начин желимо да одамо почаст Србији као нашем партнеру, малом и храбром народу који се борио са нама у Првом и Другом свјетском рату”, рекао је Скот.

Наводећи да су послије тога били тешки дани, Скот је казао да је крајње вријеме да идемо напријед и да наше партнерство и пријатељство развијамо.

Он је додао да је подизање српске заставе на резиденцију важан симбол, који показује да САД хоће да изграде пријатељске односе и да помогну Србији да оствари своје најважније приоритете.

„Наша рука је пружена Србији и на нама је да идемо напријед”, поручио је Скот.

Танјуг

Дачић: Ко каже да ће Косово добити чланство у УН?

  • Нагласио да ће се и даље преговарати уз посредовање ЕУ и да се САД и Русија неће укључивати

Министар спољних послова Ивица Дачић упитао је данас поводом иницијативе Вука Јеремића – који је покренуо прикупљање потписа за спрјечавање чланства Косова у УН – ко је рекао да ће се то догодити?

„Видим да је Јеремић кренуо у прикупљање потписа. За време Тадића и Јеремића је више од 80 земаља признало Косово. Чему сад ови потписи? За време мог мандата шест земаља је повукло признање, па да видимо ко треба и зашто да скупља потписе”, рекао је Дачић новинарима.

Каже да предсједнику Србије Александру Вучићу и њему може као и сваком другом много тога да се замјери, али не и да не воде рачуна о националним и државним интересима.

„Никад није на дневном реду било признавање независности нити чланство Косова у УН”, рекао је Дачић и поновио да Србија жели трајно решење.

Он је примјетио да стање у односима са свјетским силама никада није било боље, да су нормализовани односи са Њемачком, јачају се односи са Француском, креће се у ревитализацију односа са САД и јача се пријатељство са Русијом и Кином.

„Ово су све политиканти. Пошто сам ја био у власти и са Ђиласом, Тадићем и Јеремићем – ситуација је много другачија и значајнија. Мислим да ће Србија на крају успети да победи, не на штету других али да се нађе неко решење да би се дошло до позитивне агенде за цео регион”, рекао је Дачић.

На питање да ли ће се у дијалог са Приштином укључити Русија, Дачић је одговорио да ће формат остати какав јесте и да неће бити његовог ширења.

„Не постоје такви планови”, рекао је Дачић и указао да не постоји потреба САД да се укључе јер оне подржавају дијалог који води ЕУ.

Русија је изнела став да ће се укључити у процес дијалога ако то неко буде захтевао, подсећа Дачић.  

Танјуг

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар