РС и матица

Додик пред манастиром Крушедол: Срби су најстрадалнији народ у прошлом вијеку

ГОВОРИО НА ЦЕНТРАЛНОЈ МАНИФЕСТАЦИЈИ СЈЕЋАЊА НА СТРАДАЛЕ И ПРОГНАНЕ У „ОЛУЈИ“
  • Српски члан Предсједништва БиХ указао и на погром српског народа, који се сада дешава на Косову, и на његов тежак положај у Црној Гори. Па нагласио: „Ако Срби забораве `Олују`, нико о њој неће причати. Треба да се окупимо око једине могуће идеје а то је снажна и јака Србија која не ћути и која говори о тешким данима свог страдања”
  • „Република Српска не може да буде мета нити се са њом може калкулисати… Њоме неће управљали ни Бакир Изетбеговић ни амбасадори него српски народ и његови званичници. Републику Српску су сматрали грешком па су хтјели да је униште, али нису могли јер је она љубав српског народа
  • Окупљенима се обратио и председник Србије Александар Вучић, а маниестацији су присуствовали и предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић, премијери Српске и Србије – Радован Вишковић и Ана Брнабић, предсједници скупштинеа Републике Српске  и Србије –Недељко Чубриловић и  Маја Гојковић

СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик указао је на значај слободе за српски народ на овим просторима, који је у прошлом вијеку највише страдао.

„Срби су најстрадалнији народ прошлог вијека“, рекао је Додик испред фрушкогорског Манастира Крушедол на централној манифестацији обиљежавања Дана сјећања на страдале и прогнане Србе у хрватској оружаној акцији „Олуја“ извршеној прије 24 године на Републику Српску Крајину.

Он је напоменуо да су Срби протјерани са својих вјековних огњишта из Хрватске, али да су уточиште нашли у Републици Српској и Србији.

Додик је подсјетио да су прошле 24 године од дана када је Хрватска донијела одлуку да очисти српски народ из Републике Српске Крајине.

Додик је нагласио да Хрвати не би имали снаге да изведу „Олују“ да нису били подстакнути од стране својих ментора  и да нису имали подршку Америке, Велике Британије и Њемачке.

„Тек пети пут смо овдје како би доказали да нећемо заборавити Олују а за то треба да захвалимо Александру Вучићу који нам је пружио прилику да о томе говоримо и да то не заборавимо” рекао је Додик и додао да, ако Срби не буду говорили о Олуји, она ће бити заборављена.

Додик је изјавио да „треба да се окупимо око једине могуће идеје а то је снажна и јака Србија која не ћути и која говори о тешким данима свог страдања”.

Он је додао да „слобода нашег народа искључиво зависи од тога да ли имамо државу. Гдје немамо државу осуђени смо на страдање”.

Додик је оцијенио да је снага Србије данас таква да она управља миром на Балкану.

Српски члан Предсједништва Босне и Херцеговине се осврнуо и на догађања око ентитета из ког долази – Републике Српске.

„Република Српска не може да буде мета нити се са њом може калкулисати”, рекао је он и додао да њоме неће управљали „ни Бакир Изетбеговић ни амбасадори него српски народ и његови званичници”.

Он је додао да српски народ има двије државе – Републику Српску и Србију.

„Републику Српску су сматрали грешком па су хтејли да је униште, али нису могли јер је она љубав српског народа”, закључио је Милорад Додик на скупу у Крушедолу.

Он је истакао да је пети пут како Србија и Република Српска заједно обиљежавају Дан сјећања на жртве „Олује“, те изразио захвалност предсједнику Србије Александру Вучићу што је то иницирао.

„Ако Срби забораве `Олују`, нико о њој неће причати“, истакао је Додик.

Он је указао и на погром српског народа који се сада дешава на Косову, као и на њихов тежак положај у Црној Гори.

Претходно је жртвама акције „Олује“ парастос служио Његова светост патријарх српски Иринеј.

На обиљежавању су интониране химне Републике Српске и Србије.

Обиљежавању, поред српског члана Предсједништва БиХ, присуствују предсједник Србије Александар Вучић, предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић премијери Српске Радован Вишковић и Србије Ане Брнабић.

Међу присутним су и предсједници Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић и Скупштине Србије Маја Гојковић, представници Војске Србије, чланови удружења за његовање традиција ослободилачких ратова Србије и многобројни грађани.

Обиљежавање Дана сјећања заједно су организовале Србија и Република Српска.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар