РС и матица

Вучић позвао УН да преузму много већу улогу у дијалогу Београда и Приштине

ВАНРЕДНА ОТВОРЕНА СЈЕДНИЦА САВЈЕТА БЕЗБЈЕДНОСТИ УН ПОСВЕЋЕНА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ
  • „Морам рећи да сам јако забринут, и чак помало уплашен за будућност не само мог народа и наше земље Србије, већ целокупног региона“
  • Чинили смо све како би се суздржали од одговора на разне провокације које су долазиле из Приштине. Ми не прихватамо да неко позива „обе стране“ да нешто учине или не учине
  • Као што знате потписали смо први договор Београда и Приштине, и Србија је испунила све своје обавезе. Учинили смо пуно уступака и било је јако тешко за нашу јавност да то прихватимо, али смо спровели“
  • „А једина обавеза коју је морала да реализује Приштина  је формирање Заједнице српских општина. Та једна једина обавеза ни за 2.070 дан није спроведена у дело и немају намеру да то учине у будућности“

ПРЕДСЈЕДНИК Србије истакао је, на хитно сазваној сједници Савјета безбједности УН, поводом ситуације на Косову, да Приштина није испунила обавезе из споразума које је потписала у Бриселу, као и да крши Цефта споразум и ССП.

Вучић је рекао да је уплашен за будућност српског народа, али и цијелог региона.​

Ситуација је, истакао је српски председник, ужасно компликована, преноси Танјуг.

„Уплашен сам за будућност народа у целом региону”, истакао је Вучић.

Он је рекао да је захвалан што се сједница одржава по хитном поступку, јер је јако битно и праведно да се тако учини због ужасно компликоване ситуације на терену.

„То значи да се ми суочавамо са све више потешкоћа у области Косова и Метохије. Морам рећи да сам јако забринут, и чак помало уплашен за будућност не само мог народа и наше земље Србије, већ целокупног региона”, казао је он.

Вучић је додао да је пажљиво слушао уводни говор подгенералног секретара УН Де Лакроа, и казао да би желио нешто другачије од онога што је рекао да пренесе, иако се слаже са пуно ствари из тог излагања.

„Желео сам да кажем да је Србија уложила огромне напоре и пуно труда како би успоставила мир и стабилност на целокупном Западном Балкану. Чинили смо све како би се суздржали од одговора на разне провокације које су долазиле из Приштине. Ми не прихватамо такву врсту фразе да неко позива „обе стране да нешто учине или не учине”. Србија, као што знате, учинила је скоро све како би спровела у дело све што је до сада договорено. Као што знате потписали смо први договор Београда и Приштине, и Србија је испунила све своје обавезе. Учинили смо пуно уступака и било је јако тешко за нашу јавност да то прихватимо, али смо спровели”, рекао је он.

Вучић је подвукао да с друге стране једина обавеза коју је морала да реализује Приштина, а шест од 15 тачака договора се тиче те једне обавезе, а то је формирање Заједнице српских општина.

„То је једна једина обавеза и данас је 2.070 дан како није спроведена у дело и немају намеру да то учине у будућности. С друге стране Србија је испунила све везано за споразум о полицији, судству, телекомуникацијама, учешће у општинским изборима по косовском закону, апсолутно све што смо потписали. Али то није било довољно”, нагласио је он говорећи на енглеском језику.

Подсjетио је да је Србија упозоравала Приштину и људе из ЕУ, јер смо били и даље смо у процесу дијалога под посредовањем Уније, која треба да ријеши наше проблеме кроз дијалог, да нас не тјерају у тешку ситуацију која ће створити ужасну атмосферу између нас, када желе да постану чланица међународних организација, што сматрамо провокацијом, јер је Србија једина међународно призната држава по Резолуцији УН 1244.

„Осим ако се нешто није променило”, казао је даље.

„Преклињали смо да не иду на гласање за чланство у Интерпол, УНЕСКО и ЕНТСО-Е. Они су рачунали на подршку САД и многих европских држава, надајући се да ће победити. У првој рунди добили су мање од 50 одсто гласова. Онда су почели да окривљују Србију као да је наша грешка, као да је требало да их подржавамо, као да је била то нека наша обавеза. Било је много земаља, битних, широм света, које су гласале против њиховог захтева”, рекао је он.

Вучић је указао да је потом Приштина, одједном, успоставила тарифу супротно Цефта споразуму и ССП, тарифе против Србије и БиХ.

„Најпре 10 одсто, а када су видели да је албанска јавност реаговала добро на то, повећали на 100 процената. Они су чак убили сваки вид трговине између централне Србије и Косова. Угрозили су целокупну српску заједницу на Косову и Метохији, јер је то једини начин за њих да зарађују, да преживе, добију лекове, и то је одувек био једини начин да преживе. Прекршили су све споразуме на које се позива чак и ЕУ”, објаснио је он.

„Можете ли замислити неког у 21. веку који забрањује и спречава слободну проток људи и добара, само што не воли политичке одлуке друге стране”, упитао је Вучић.

Предсједник Србије позвао је Уједињене нације да преузму већу улогу у процесу дијалога Београда и Приштине. „Немамо ништа против да дијалог буде под покровитељством ЕУ, али желимо да се Уједињене нације много више укључе у тај процес”, рекао је Вучић и додао да је, поред свега, Србија спремна да настави процес дијалога, након што Приштина врати ствари на пређашње стање.

Вучић Србима на КиМ: Србија ће увек бити уз вас

ПРЕДСЈЕДНИК Србије Александар Вучић поручио је вечерас са сједнице СБ УН Србима на Косову да ће Србија увијек бити уз њих.

На српском им се обратио ријечима. „Браћо и сестре, Срби и Српкиње, користим прилику да вам се захвалим на свему што сте издржали, на мукама које сте прошли и кроз које пролазите и да вам кажем да је Србија уз вас и да ће увек бити уз вас”.

Тачи: На Косову ништа необично, грешка што нисмо и раније

КОСОВСКИ предсједник Хашим Тачи рекао је вечерас, на сједници Савјета безбједности УН да је на Косову ситуација мирна, нормална и да је Приштина погрешила само у томе што је пет година чекала да донесе одлуку о формирању војске, преноси Танјуг.

„Десила се нормална, правна, праведна одлука. Одлука је закаснила, али никако није погрешна. Каснили смо, јер смо чекали добру вољу од оних који до сада то нису показали”, рекао је Тачи.

Тачи тврди да Приштина прошле недјеље није донијела ниједну одлуку која је у супротности са Резолуцијом 1244 и планом Мартија Ахтисарија, уставом Косова и међународним правом.

„Став 15 Резолуције говори само о демилитаризацији ОВК, што је завршено у рекордном року у септембру 1999, без иједног инцидента”, рекао је Тачи.

Тврди и да Косово има „апсолутно право да има војску” и да је формирање војске воља грађана Косова, „свидјело се то неком или не“

„Србија се наљутила, али не и грађани Косова”, каже Тачи, додајући да ће косовска војска донети више мира и стабилности, да ће бранити сваког грађанина на цијелој територији Косова, без обзира на језик који говори, и да транформација КБС „није пријетња и неће бити према било коме”.

Рекао је и да му је жао што Срби на Косову не учествују у косовској војсци и што су многи напустили КБС.

Поручио је Београду да је Приштина спремна за дијалог и „коначни споразум” и да ће, ако се не искористи овај „историјски тренутак”, сви бити на губитку.

Гутерешов замјеник: Београд и Приштина да избјегну кораке који воде погоршању ситуације

ГЕНЕРАЛНИ подсекретар УН за мировне операције Жан-Пјер Лакроа позвао је вечерас на сједници Савјета безбједности УН Београд и Приштину да избјегну било какве кораке који могу додатно да погоршају ситуацију на Косову, преноси Бета.

На сједници СБ УН коју је затражила Србија због одлуке Приштине о трансформацији Косовских безбједносних снага у оружане снаге, Лакроа је рекао да Београд и Приштина треба „радије да нађу начине да побољшају међусобне односе”.

Он је навео да Унмик остаје посвећен сарадњи с Кфором и другим актерима на Косову, у складу с Резолуцијом СБ УН 1244.

Лакроа је додао да ће шеф Унмика Захир Танин наставити да подржава успостављање повјерења између двије заједнице и оцијенио да је то неопходно за нормализацију односа Београда и Приштине.

Генерални подсекретар УН је описао дешавања на Косову у претходних мјесец дана и оцијенио да су увођење таксе од 100 одсто на робу из Србије и одлука Приштине о трансформацији БСК у војску додатно погоршали ситуацију.

Небензја: Одлука о „војсци Косова“ вапијуће је кршење резолуције 1244

СТАЛНИ представник Русије у Савету безбедности УН Василиј Небензја упозорио је у расправи да је одлука „Косова“ о формирању војске супротна резолуцији 1244.

Објаснио је да та резолуција СБ УН не дозвољава постојање на Косову никаквих других оружаних снага осим мултинационалних под међународном контролом.

„Зато је та одлука – нагласио је – вапијуће кршење резолуције 1244“.

Подсјетивши да је и генерални секретар УН указао да та резолуције остаје основни међународни правни акт за „косовско рјешење“, наставио је:

„Резолуција сасвим недвосмислено тражи демилитаризацију свих могућих наоружаних група косовских Албанаца“,

Осам земаља ЕУ: Формирање косовске војске суверено право Приштине

КАРЕЛ ван Остером, стални представник Холандије, несталне чланице Савјета безбједности УН, прочитао је, неколико минута прије почетка вечерашње сједнице, саопштење о Косову осам бивших, садашњих и долазећих чланица СБ УН из Европске уније, у којем је изијета тврдња да је формирање косовске војске „суверено право Приштине”, преноси Танјуг.

Ван Остером је заједничко саопштење Белгије, Француске, Њемачке, Италије, Холандије, Пољске, Шведске и Уједињеног Краљевства – ЕУ8 – објавио и на Твитеру.

„Жељели бисмо да подвучемо да је свеобухватни и правно обавезујући споразум о нормализацији од кључне важности за напредовање Србије и Косова на њиховим европским путевима. Почетак процеса транзиције Косовских безбједносних снага је суверено право Косова. Свјесни смо његове посвећености на постепеном трансформисању сопствених безбједносних снага, у блиској координацији са НАТО и његовим партнерима”, наводи се у саопштењу.

У њему Е-8 „позивају косовске власти да транзицију Косовских безбједносних снага у наредних десет година учине транспарентним и инклузивним процесом који повезује све заједнице и да избјегну било какав штетни утицај на дијалог Београда и Приштине”.

„Такође наглашавамо потребу задржавања постојећих аранжмана са КФОР који се тичу размјештања Косовских безбједносних снага на сјеверу земље. Скоро двије деценије након усвајања Резолуције 1244 и десет година након косовског проглашења независности, пред Београдом и Приштином је и даље да се договоре око многих аспеката њиховог будућег односа у оквирима свеобухватног споразума о нормализацији”, пише у саопштењу.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар