Скупштина РС

Хризостом: Хвала Момчилу Крајишнику за све што је урадио за српски народ и Српску цркву

НА ГРОБЉУ ПРИБАЊ КОД ПАЛА САХРАЊЕН ПРВИ ПРЕДСЈЕДНИК НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РС
  • Митрополит дабробосански нагласио да је хришћански поднио и пресуду Хашког трибунала, знајући да су то одредиле велике силе: „Све је подносио храбро, стамено, јер је имао вјеру, љубав, доброту
  • Од Крајишника су се опростили и посланици првог сазива Народне скупштине Републике Српске и чланови Асоцијације стваралаца Републике Српске Божидар Вучуревић и Слободан Бијелић. Заједно смо створили Републику Српску, коју су борци одбранили“ – рекао је Вучуревић
  • Уз чланове породице, пријатеље и најближе сараднике, сахрани су присуствовали потпредсједник НС РС Соња Караџић, посланик Наташа Кулашинац, предсједник СДС-а Мирко Шаровић, градоначелник Источног Сарајева Ненад Вуковић, начелници Источног Новог Сарајева Љубиша Ћосић, Сокоца Милован Бјелица и Источне Илиџе Маринко Божовић

ПРВИ предсједник Народне скупштине Републике Српске Момчило Крајишник (76) сахрањен је данас на гробљу Прибањ код Пала.

Опијело је, уз саслужење више свештеника епархије, служио Његово преосвештенство митрополит дабробосански Хризостом, који је у бесједи подсјетио да је Крајишник изгубио битку од вируса корона, који хара цијелим свијетом.

Сви који смо га познавали, знали смо да је био драг човјек, искрен вјерник, као мало ко међу нама, и велики искушеник који никада није изгубио радост живота“, истакао је митрополити Хризостом.

Он је навео да је Крајишник био Србин и православац који је поштовао и волио сваког човјека, а у политичком смислу волио све људе и све народе.

Изражавајући тугу за изгубљеним добрим човјеком и православцем, митрополит Хризостом нагласио је да је Крајишник заслужио велико поштовање и љубав свих.

Митрополит дабробосански рекао је да је Крајишник хришћански поднио и пресуду Хашког трибунала, знајући да су то одредиле велике силе.

Све је подносио храбро, стамено, јер је имао вјеру, љубав, доброту. Од нас, хвала за сва времена за оно што је учинио за српски народ и српску цркву“, закључио је митрополит Хризостом.

Од Крајишника су се опростили и посланици првог сазива Народне скупштине Републике Српске и чланови Асоцијације стваралаца Републике Српске Божидар Вучуревић и Слободан Бијелић.

Заједно смо створили Републику Српску, коју су борци одбранили, рекао је Вучуревић.

Бијелић је рекао да вјерује у симболику датума Крајишникове смрти – 15. септембра, на Дан српског јединства, слободе и националне заставе.

Он је додао да је Крајишник био народни човјек – човјек свог народа који је имао смисла и за друга два народа у БиХ.

Уз чланове породице, пријатеље и најближе сараднике сахрани су присуствовали потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Соња Караџић и посланик Наташа Кулашинац, предсједник СДС-а Мирко Шаровић, градоначелник Источног Сарајева Ненад Вуковић, начелници Источног Новог Сарајева Љубиша Ћосић, Сокоца Милован Бјелица и Источне Илиџе Маринко Божовић.

Крајишник је преминуо уторак, 15. септембра, од посљедица заразе вирусом корона на Клиници интензивне медицине за нехируршке гране Универзитетског клиничког центра у Бањалуци, гдје је хоспитализован 30. августа.

Био је један од оснивача Српске демократске странке (СДС). На изборима 1990. изабран је за посланика на листи СДС-а, а одмах затим и за предсједника Народне скупштине БиХ.

Након вишеструке мајоризације од коалиције СДА-ХДЗ и демонстративног изласка српских посланика из Скупштине БиХ, Момчило Крајишник је 25. октобра 1991. изабран за предсједника Скупштине српског народа БиХ. Исту функцију, убрзо преименовану у `предсједник Народне скупштине Републике Српске`, обављао је све до маја 1996. године.

На изборима 1996. године изабран је за српског члана Предсједништва БиХ на мандат од двије године. Исте године изабран је за члана Сената Српске.

Септембра 2006. године пред Хашким трибуналом проглашен је кривим за злочине против човјечности и осуђен на 20 година затвора.

Након што је одлежао двије трећине казне, дио у Схевенингену, а дио у британским затворима, Крајишник је пуштен на слободу 30. априла 2013. године.

У Бањалуци и на Палама дочекан је са великим уважавањем као један од стваралаца Републике Српске.

По доласку на Пале, убрзо је основао Асоцијацију Ствараоци Републике Српске чији је био предсједник.

Иза њега остало је троје дјеце Милош, Милица и Његош, унучад и брат Мирко.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар