Свијет

Ердоган отворио аеродром „Истанбул“ који је два пута већи од сада највећег у Атланти

КОШТАО 10,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА - ИМА ШЕСТ ПИСТИ И ДВА ТЕРМИНАЛА НА 76 КВАДРАТНИХ КИЛОМЕТАРА
  • До 2028-ме капацитет ће му бити 200 милиона путника годишње. „Туркиш ерлајнз“ купује нових 40 авиона и има намеру да превози 120 милиона путника сваке године
  • Свечаном отварању присуствовали и предсједници Албаније, Киргистана, „Косова“, Турске Републике Северни Кипар, Македоније, Молдавије, Пакистана, Србије и Судана,  предсједавајући Савета министара БиХ, предсједник Скупштине Азербејџана, премијер Бугарске и министри и високи званичници више других земаља

ТУРСКИ предсједник Реџеп Тајип Ердоган отворио је аеродром у Истанбулу, који би требало да буде највећи на свијету.

Аеродром је већ почео да функционише – на 95. годишњицу оснивања турске републике, али ће наредних мјесеци радити ограничено. До краја године, Истанбулски нови аеродром, како му је привремено име, замјениће Међународни аеродром Ататурк.

„Надам се да ће аеродром користити нашем региону и цијелом свијету. Истанбул није само највећи град наше земље, он је и највећи бренд. Зато смо овом великом дјелу дали име ‘Истанбул'“, рекао је Ердоган.

Аеродром на Црном мору би у првој фази требало да угости 90 милиона путника годишње, а план је да до 2028. његов капацитет буде 200 милиона путника. То је скоро дупло више од садашњег свјетског лидера по броју путника, аеродрома у Атланти, у САД.

Отварању су присуствовали предсједник Србије и министарка грађевинарства Србије – Александар Вучић и Зорана Михајловић, лидери земаља Балкана и централне Азије, катарски шеик Тамим бен Хамад ал-Тани, као и судански предсједник Омар ал-Башир,  кога је Међународни кривични суд оптужио за геноцид.

Турска агенција Анадолија је набројала да су на свечаности „угошћени свјетски лидери, укључујући председнике Албаније, Киргистана, Косова, (међународно непризнате) Турске Републике Северни Кипар, Македоније, Молдавије, Пакистана, Србије и Судана, затим предсједавајући Савета министара Босне и Херцеговине, предсједник Скупштине Азербејџана, премијер Бугарске и министри и високи званичници разних других земаља“.

Организација за заштиту људских права Хјуман рајтс воч саопштила је да су пројекат обиљежили „извештаји о несрећама и хапшењима радника који протестују“. Та организација је навела да је најмање 38 радника погинуло током изградње новог аеродрома у посљедње три године, пренео је АП.

Ердоган је блиско пратио изградњу аеродрома на европској страни Истанбула, недалеко од Црног мора.

Због многих кашњења аеродром ће у потпуности прорадити 29. децембра. До тада ће с њега полијетати пет авиона дневно, а аеродром „Ататурк“ остаће отворен.

Компанија ИГА, која управља новим аеродромом, навела је да ће, када сви радови буду завршени, „Истанбул“ имати шест писта и два терминала на преко 76 квадратних километара.

Аеродромска зграда је коштала 10,5 милијарди евра, и има футуристички изглед с бројним стакленим површинама, луковима и најмодернијом опремом.

Посебан изазов биће преношење опреме с „Ататурка“ на нову локацију.

Авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“ најавила је први лет за Анкару за сриједу и већ планира да искористи капацитете новог аеродрома да би повећала понуду.

„Слиједеће године планирамо да флоти додамо 40 авиона. До 2023. превозићемо 120 милиона путника годишње“, рекао је извор из „Туркиш ерлајнса“.

Нови аеродром је, уз трећи мост преко Босфора и тунел испод тог мореуза, један од великих Ердоганових инфраструктурних пројеката.

Турски лидер жели да трансформише Турску до обиљежавања стогодишњице Републике, 2023. године.

„Ово отварање обиљежиће историју“, рекао је данас турски предсједник.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар