Одабрано Свијет

Меркелова широм отвара врата гастарбајтерима са Балкана

ЗЕХОФЕР: ЊЕМАЧКОЈ СУ ПОТРЕБНИ СТРУЧНИ РАДНИЦИ И ИЗ ЗЕМАЉА ИЗВАН ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ
  • Једна од најважнијих новина за будуће усељенике јесте укидање правила по којем страни радник може бити запослен једино ако послодавац докаже да за попуњавање тог радног мјеста није пронашао адекватног радника из Њемачке или Европске уније
  • Оно што у Њемачкој недостаје јесу људи са средњом стручном спремом: медицинске сестре, болничарке, његоватељи, васпитачице, електричари, столари, зидари, заваривачи… Таква занимања покривају 60 одсто њемачког тржишта рада

ЊЕМАЧКА поново широм отвара врата за нове „гастарбајтере” с Балкана. Влада Ангеле Меркел је усвојила закон о усељавању квалификоване радне снаге који би од 2020. требало да омогући запошљавање и из земаља које нису чланице ЕУ.

Њемачкој су потребни стручни радници из иностранства, изјавио је после сједнице савезне владе министар полиције Хорст Зехофер, лидер баварске ЦСУ.

Девет година узастопног привредног раста, ниска незапосленост и све мањи природни прираштај довели су Њемачку у ситуацију да јој данас недостаје 1,2 милиона квалификованих радника у готово свим секторима.

Министри економије и рада, Петар Алтмејер и Хубертус Хејл, из коалиционих странака ЦДУ и СДП, похвалили су нови закон оцјењујући да ће он омогућити праведне шансе и јасна правила у политици усељавања квалификоване радне снаге. Алтмејер је рекао да се ради о историјском тренутку у којем је Њемачка промијенила начин размишљања када је у питању усељавање.

„Ми иза себе остављамо идеолошку расправу о усељавању која је трајала 30 година”, поручио је министар рада алудирајући на дугогодишње одбијање политичких фактора у Њемачкој да прогласе државу усељеничком, преноси Танјуг.

Али, овај закон који тек треба да буде изгласан у Бундестагу може бити политички ризичан за конзервативце и социјалдемократе, који губе присталице због одлуке Ангеле Меркел да 2015. године прими милион избјеглица, углавном из Сирије и осталих земаља Блиског истока.

Десничарска странка Алтернатива за Њемачку (АфД), која је на више претходних покрајинских избора преузела гласаче ЦДУ, поручује да ће овакав закон охрабрити мигранте да долазе у Њемачку у нади да ће наћи посао.

Нови пропис о усељавању ће особама којима је одбијен захтјев за азил омогућити да остану 30 мјесеци у земљи уколико имају посао и знају језик.

Како пише Ројтерс, у Њемачкој за сада има 180.000 таквих „толерисаних” особа, миграната којима је азил одбијен, али нису депортовани.

Овим особама, међу којима је и много становника западног Балкана, уз одређене услове, попут познавања њемачког језика и добре интеграције на тржиште рада, омогућиће се трајно запошљавање на темељу новог закона о усељавању.

„Њемачка има веома отворен систем запошљавања за високо квалификовану радну снагу изван ЕУ, али прилично затворен за оне који имају средњу стручну спрему. Тако да овај закон рјешава тај проблем”, каже за Ројтерс Томас Либиг, стручњак за миграције Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД).

Једна од најважнијих новина за будуће усељенике јесте укидање правила по којем страни радник може бити запослен једино ако послодавац докаже да за попуњавање тог радног мјеста није пронашао адекватног радника из Њемачке или Европске уније.

Према новом закону, градови и општине имаће право да реагују на кретања на тржишту рада и, сходно потребама, мијењају критеријуме за запошљавање радника који не долазе из ЕУ.

Оно што у Њемачкој недостаје јесу људи са средњом стручном спремом: медицинске сестре, болничарке, његоватељи, васпитачице, електричари, столари, зидари, заваривачи… Таква занимања покривају 60 одсто њемачког тржишта рада. Осим ових занатских занимања, и њемачки ИТ сектор вапи за новим људима, саопштила је федерација „Битком” која окупља њемачке фирме из области информационих технологија, број упражњених радних мјеста се дуплирао у односу на прошлу годину и достигао је број од 82.000.

Њемачки министар здравства Јенс Шпан је поздравио појачано усељавање људи који се баве његоватељстом и то, како је прецизирао, са западног Балкана. Подаци говоре о томе да су у претходној и овој години из Србије најчешће били тражени медицински радници и професионални возачи Це категорије, али прецизних података о броју људи који одлазе на рад у Њемачку нема, јер, како кажу у министарству, већина радника посао проналази самоиницијативно.

http://www.politika.rs/scc/clanak/418681/Merkelova-otvara-vrata-gastarbajterima

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар