Вијести РС и матица

Вучић и Додик у Дрвару – на Дан сјећања на Србе страдале у 20. вијеку

НА ПРОСТОРУ ФБиХ 1991. ЖИВЈЕЛО 533.258 СРБА, А 2013. ТЕК 56.550 – БЕЗМАЛО ДЕСЕТ ПУТА МАЊЕ
  • На платоу испред Радничког дома у 19 сати почеће централни догађај – академија „Крајино моја“, посвећена је страдању и прогону Срба из западнокрајишких општина

ПРЕДСЈЕДНИК Србије Александар Вучић боравиће 13. септембра у Дрвару поводом обиљежавања „Дана сјећања“ – помена на страдале Србе у 20. вијеку, саопштила је Прес служба предсједника Републике.

Вучић ће током боравка у Дрвару обићи и дечији вртић „Мајка храброст“.

Такође, у Радничком дому ће се састати са начелницима општина, посланицима у парламенту БиХ и делегатима у Дому народа Парламента Федерације БиХ.

На платоу испред Радничког дома у 19 сати почеће централни догађај – академија „Крајино моја“, посвећена је страдању и прогону Срба из западнокрајишких општина.

„Дан сјећања“ се одржава у помен свим жртвама страдалим у ратовима током 20. вијека, који су ове године посвећени страдању Срба у западнокрајишким општинама 1995. године.

Вучић је недавно, након сусрета са српским чланом Председништва БиХ Милорадом Додиком, најавио да ће заједно с њим посјетити Дрвар.

Председник Србије је у јулу проглашен и за почасног грађанина Дрвара, а тада је на свечаној седници Општине, објелодањено и да ће Србија помоћи тај град са милион евра.

Иначе, положај Срба у општинама Босански Петровац, Гламоч, Грахово и Дрвар је тежак и у многим сегментима дискриминишући, што је констатовано на састанку Додика и председника општина у августу, када је влада РС обећала помоћ у висини од 500.000 КМ (250.000 евра).

Посебна дискриминација се огледа у запошљавању, а српски језик се мора, оцењено је на том састанку, уврстити у наставне планове школа у ФБиХ, тамо где то није случај.

Србе, како је тада рекао Додик, у општинама Босански Петровац, Дрвар, Босанско Грахово и Гламоч, иако врше локалну власт, игноришу кантоналне и федералне власти.

На простору ФБиХ по попису из 1991. године било је 533.258 Срба, док је по попису из 2013. године тек 56.550 или 10,6 одсто од предратног броја српског становништва.

(Танјуг)

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар