Вјере

Иринеј: Надам се да народ неће морати да брани светиње; Вучић: Ваљда нико неће заузимати Острог

„ХРАМ СВЕТОГ САВЕ ЋЕ ПРЕДСТАВЉАТИ ДУХОВНО ЛИЦЕ СРПСКОГ НАРОДА“
  • Патријарх: „Многе ствари иду својим путем и треба се томе одупрети у интересу народа држава Србије и Црне Горе. Оно што се дешава није само проблем Црне Горе, већ и Србије и мало ширег простора
  • Ми смо – наставио је поглавар СПЦ – Црну Гору сматрали делом нашег народа. Ништа против Црне Горе као државе немамо. Била је Црна Гора самостална и пре и то може да буде и данас. Наши међусобни односи не треба да се мењају, јер ми смо један народ, али постоје људи који то негирају, који сматрају да су посебан народ. Историја има свој суд о свему томе и он мора да се чује
  • На питање шта ће учинити држава и Црква ако власти у Подгорици крену у одузимање светиња, Патријарх је да се нада да ће црногорске власти размислити, јер виде реаговање народа: „Народ је спреман да брани своје историјске светиње и верујем да до тога неће доћи. Ако дође, не знам какве ће све рђаве последице бити. Молим се Богу да ће ипак разум победити проблеме“. Вучић је рекао да речима Патријарха нема шта да дода
  • Александар ВУЧИЋ: Шаљемо јасну поруку српском народу да смо јединствени и да између нас Срба, без обзира на границе које прихватамо и које постоје, нема разлика. Нема никакве разлике између Србина који живи у Београду, Бањалуци, Подгорици, Будви или неком другом граду. Сви Срби осећају оно што осећају и Срби у некој другој држави

ЊЕГОВА Светост Патријарх српски г. Иринеј примио је 31. децембра 2019. године у Патријаршији српској у Београду председника Републике Србије г. Александара Вучића.

Састанку су присуствовали Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан, министар спољних послова Републике Србије г. Ивица Дачић, секретар Председника Републике Србије г. Никола Селаковић и лични секретар Патријарха српског г. Дејан Накић.

После састанка Његова Светост Патријарх и Председник су се обратили многобројним представницима медија.

Преносимо извештај агенције Танјуг:

Патријарх Иринеј је рекао данас да се у Црној Гори догађају крупне ствари, да су Срби тамо у прилично великом проблему, али да сматра да ствари треба смирити. Патријарх је, након разговора са председником Србије г. Александром Вучићем, пренео новинарима да су разговарали о великим последицама које је изазвао црногорски Закон о слободи вероисповести.

„Нажалост тамо се дешавају крупне ствари. Срби су у прилично великом проблему. Разговарали смо и гледали како да се огласимо против тих проблема. Моје лично мишљење, које сам пренео, је да треба ствари смиривати“, казао је патријарх Иринеј.

Многе ствари иду својим путем, каже Патријарх, и треба се томе одупрети у интересу народа држава Србије и Црне Горе. Оно што се дешава, каже, није само проблем Црне Горе, већ и Србије и мало ширег простора.

„Ми смо Црну Гору сматрали делом нашег народа. Ништа против Црне Горе као државе немамо. Била је Црна Гора самостална и пре и то може да буде и данас. Наши међусобни односи не треба да се мењају, јер ми смо један народ, али постоје људи који то негирају, који сматрају да су посебан народ. Историја има свој суд о свему томе и он мора да се чује“, поручује он.

Поглавар Српске Православне Цркве пренео је да је разговарано и о односу државе и цркве у Србији.„

„Односи који су у Србији никада такви нису били. Црква ради и гледа свој посао, а држава ради и гледа свој посао. У нашој историји било је најбоље време када је владала симфонија између државе и цркве, а то је било када је држава радила своје, а црква свој посао. Трудимо се да то живимо и данас„, казао је он.

„Ја сам веома захвалан држави, онима који представљају државу, на ономе што чини за добро цркви, јер то што се чини за добро цркве то се чини за добро народа. Оно што нас изненађује, од светиња у Црној Гори није само корист имала Црква већ читава Црна Гора“, рекао је Патријарх.

Истиче да се то односи и на Србију, да све што ради и чини Црква то је за добробит народа и целе државе, а не само Цркве.

Патријарх је захвалио представницима државе на разумевању потреба Цркве и нагласио да посебно захваљује председнику Вучићу на помоћи за изградњу храма Светог Саве, како би се подигао храм који ће представљати духовно лице српског народа. „Од тога ће користи имати и Црква и држава. Ми смо једна јединствена целина“, навео је поглавар Српске Православне Цркве.

Како је рекао, Црква има пуно разумевање за потребе државе и не осећа никакве посебне тешкоће, „јер многе тешкоће решава држава“. Изразио је да ће тако бити и у будућности и да ће бити договора по питању свега што се дешава у окружењу, односно да ће бити направљен договор са државом и да ће се наћи пут најбољег решење и најбољег односа народа и наше државе и Цркве.

Шта ће учинити држава и Црква ако власти у Подгорици крену у одузимање светиња?

Патријарх Иринеј се нада да ће разум победити и да неће доћи до одузимања светиња Српске Православне Цркве у Црној Гори.

На питање шта ће учинити држава и Црква ако власти у Подгорици крену у одузимање светиња, рекао је да се нада да ће црногорске власти размислити, јер виде реаговање народа. „Народ је спреман да брани своје историјске светиње и верујем да до тога неће доћи. Ако дође, не знам какве ће све рђаве последице бити. Молим се Богу да ће ипак разум победити проблеме“, додао је он.

Председник Александар Вучић рекао је да речима Патријарха нема шта да дода.

Вучић: Надам се да нико нема идеју да заузима Острог

„За нас је важно да се сачува мир у Црној Гори и да дође до смиривања тензија и уверен сам да нико тамо не мисли да би било добро да неко дође да заузима манастир Острог“, изјавио је председник Србије г. Александар Вучић и поручио да је кључно јединство Срба, где год да живе.

„Надам се да то није ничија идеја“, истакао је Вучић, одговарајући на питање новинара да ли види излаз из кризе у Црној Гори пошто је очигледно да су обе стране одлучне да истрају.

Председник Вучић истиче да су ограничене ствари које Србија може да уради поводом тога и да треба деловати пре свега речима, знањем, правничком и другом струком.

Председник је рекао да треба да укажемо свима у свету о чему се ради, Венецијанској комисији, свим другим комисијама, телима, форумима и организацијама.

„Са друге стране, да пошаљемо јасну поруку српском народу да смо јединствени и да између нас Срба, без обзира на границе које прихватамо и које постоје, нема разлика“, поручио је председник Вучић. „Нема никакве разлике између Србина који живи у Београду, Бањалуци, Подгорици, Будви или неком другом граду. Сви Срби осећају оно што осећају и Срби у некој другој држави“, рекао је председник Вучић.

Како је рекао, важно је што је кључна порука Патријарха данас јединство српског народа.

Патријарх и Председник: Најважније је јединство српског народа. Надамо се да ће разум победити. | Српскa Православнa Црквa [Званични сајт]

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар