Влада РС

Шеранић: Одустајање од карантина у ФБиХ угрожава епидемиолошку ситуацију у Српској

ОБАВЕЗА НОШЕЊА МАСКИ И РУКАВИЦА МОЖЕ У НЕКОЈ ФОРМИ ПОТРАЈАТИ ЈОШ ГОДИНУ И ПО ДО ДВИЈЕ“
  • „Људи који долазе из иностранства улазиће преко граничних прелаза на територији ФБиХ и тамо добијати рјешења о кућној изолацији. То ће представљати проблем у смислу праћења тих лица у оквиру Републике Српске
  • „Одлука о укидању карантина и отварању граница неће зависити само од Републике Српске, већ и од земаља из окружења, али и од Аустрије, Швајцарске, Словеније и Њемачке у којима грађани Републике Српске највише бораве на привременом раду
  • „Грађани ће, све док не буде пронађена вакцина, морати навићи на нову нормалност у јавном животу која значи држање дистанце, ношење заштитне маске и рукавица
  • Треба већ да посматрамо не толико мај, већ октобар, с обзиром на то да ћемо у тој фази већ имати инфуленцу и вирус корона – два узрочника који се респираторним контактом преносе, а који дају исте симптоме

МИНИСТАР здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић оцијенио је да је Српска на полувремену када је ријеч о епидемији вируса корона али и упозорио да одлука Федерације БиХ (ФБиХ) да се људи са границе, умјесто у карантине, упућују у кућну изолацију, епидемиолошки угрожава Српску.

Осврћући се на одлуку ФБиХ о укидању локалних карантина, Шеранић је оцијенио да је та мјера требало да буде усаглашена с Републиком Српском.

Та одлука у ФБиХ епидемиолошки угрожава Републику Српску јер ће људи који долазе из иностранства улазити на граничне прелазе који су на територији ФБиХ и тамо ће добијати рјешења о кућној изолацији од инспектора. То ће представљати проблем у смислу праћења тих лица у оквиру Републике Српске“, изјавио је Шеранић за АТВ.

Он је рекао и да одлука о укидању карантина и отварању граница неће зависити само од Републике Српске, већ и од земаља из окружења, али и од Аустрије, Швајцарске, Словеније и Њемачке у којима грађани Републике Српске највише бораве на привременом раду.

Шеранић је оцијенио да ће се грађани, све док не буде пронађена вакцина, морати навићи на „нову нормалност“ у јавном животу која значи држање дистанце, ношење заштитне маске и рукавица.

„Морамо бити свјесни да ће ова фаза и ово све сигурно трајати годину и по до двије године. Све док не будемо у прилици да користимо вакцину као метод активне заштите становништва у смислу самог имунитета, ми ћемо увијек бити с вирусом корона“, рекао је Шеранић.

Нагласио је да Република Српска сада улази у другу у којој ће да научи да живи с вирусом, а онда ће услиједити трећа фаза – живота с вирусом корона.

Он је напоменуо да је Република Српска у првој фази прошла први удар и прихват вируса корона, спровела мјере, организовала здравствени систем и цијелу заједницу да јавно здравствено одговори.

„Сада улазимо у фазу ублажавања мјера, која је сада других 45 минута које морамо да видимо како ћемо вјешто да одиграмо да не бисмо случајно у 90. минути примили гол“, рекао је Шеранић.

Он је нагласио да се, уколико се у Републици Српској буду поштовале мјере, неће догодити експоненцијални раст заражених.

Према његовим ријечима, сви показатељи у два мјесеца говоре о линеарном расту и сви бројеви случајева вежу се за ту линеарну раван благо изнад или испод у складу са кумулативним растом броја случајева.

„Уколико буде одступања од те криве, мораћемо поново да се вратимо на рестриктивнији начин и другачији режим у смислу поступања унутар саме заједнице“, појаснио је Шеранић.

Шеранић је истакао да је 5. април у Републици Српској био тачка прекретница, која говори о томе да од тог тренутка успорава раст вируса корона, да је 6. априла задржана тенденција већег броја опорављених од броја заражених вирусом корона.

Истакао је да ће се у Републици Српској у наредном периоду седмично ићи с ублажавањем мјера везано за поједине субјекте уз епидемиолошки и инспекцијски надзор.

Он је рекао да се у Републици Српској тренутно спроводи активан надзор тражења позитивних на вирус корона у заједници у оквиру ризичних категорија за свакога ко је био у контакту са зараженим, као што је било на почетку епидемије.

Треба већ да посматрамо не толико мај, већ октобар, с обзиром на то да ћемо у тој фази већ имати инфлуенцу и вирус корона – два узрочника који се респираторним контактом преносе, а који дају исте симптоме“, упозорио је Шеранић.

Коментаришући изјаве епидемиолога у региону и Европи о слабљењу вируса корона, Шеранић је рекао да овај вирус може да ослаби, али да не постоје релевантне међународне студије које ће рећи колико и на који начин.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар