- У недјељу, на православни празник Светих мученица Вере, Наде, Љубави и мати им Софије, на војничком гробљу Зејтинлик, литургију ће служити васељенски патријарх Вартоломеј, патријарх српски Иринеј и домаћин, митрополит неапољско-ставропољски Варнава
ЦЕНТРАЛНИ скуп поводом 100 година од пробоја Солунског фронта, послије којег је услиједило ослобађање Србије и пораз Централних сила у Првом светском рату, биће одржан у суботу у Солуну, на српском војничком гробљу Зејтинлик.
Обиљежавању стогодишњице пробоја Солунског фронта – једног од најславнијих тренутака српске историје који се у свијету памти као симбол велике храбрости и пожртвованости српског народа – присуствоваће министар за рад, социјална и борачка питања Зоран Ђорђевић и изасланик предсједника Србије Никола Селаковић.
Према писању атинских медија, очекује се и долазак грчког предсједника Прокописа Павлопулоса.
Истим поводом, дан касније, у недјељу, на православни празник Светих мученица Вере, Наде, Љубави и мати им Софије, на војничком гробљу Зејтинлик, литургију ће служити васељенски патријарх Вартоломеј, патријарх српски Иринеј и домаћин, митрополит неапољско-ставропољски Варнава.
Пробој Солунског фронта, чија је дужина била неколико стотина километара, а на коју је српска војска пребачена 1916. године, послије опоравка на Крфу, након албанске голготе, означио је и почетак краја Великог рата.
Наредба српске Врховне команде издата уочи почетка једне од највећих операција у Првом светском рату – пробоја Солунског фронта гласила је:
„Сви команданти, командири и војници треба да буду ношени идејом – од брзине продирања зависи цео успех офанзиве. Треба продирати – без починка до крајњих граница могућности људске и коњске снаге. Са непоколебивом вољом и надом у Бога – јунаци, напред у отаџбину”.
Резултат те операције, која је почела у зору 14. септембра 1918. године, били су капитулација Бугарске, Аустро-Угарске и Њемачке, ослобођење Србије, прелазак српске војске у прекодринске крајеве и стварање Краљевине Срба Хрвата и Словенаца – заједничке државе јужних Словена, која је проглашена у Београду 1. децембра 1918.
На гробљу Зејтинлик посљедњих мјесеци обављани су обимни радови на обнови костурнице и војничке капеле. Пројекат санације Зејтинлика израдио је Републички завод за заштиту споменика културе. За комплетну обнову Војничког спомен-гробља у Солуну Влада Србије издвојила је око 27 милиона динара.
Годишњица пробоја Солунског фронта сваке године се обиљежава у посљедњој недјељи септембра, преноси Танјуг.
Додај коментар