- Приликом представања своје књиге у Руском дому, Алексеј ПУШКОВ указао: Горбачов и Јељцин су тражили начин да изграде односе са САД, али је за то време НАТО проширен на Исток и почео је рат против Србије. Русија је била против обе те ствари, али јој распоред снага није ишао у прилог. И зато није имала други избор него да започне своју шаховску партију, а она је везана за Владимира Путина
- „Безбедносна питања у свету ће се решавати у троуглу Русија-Кина-САД, при чему је Пекинг много ближи Москви, него Вашингтону. Русија је вратила – нагласио је Пушков – своју историјску улогу да буде противтежа Америци“
- Пушков, који је и изврстан зналац спољне политике, поручио је Србији: „Неће бити никакве федеративне Европе, са једним председником и једним министром спољних послова. Када Србија буде примљена у ЕУ – за неких 20-30 година – то може бити само нека нова Европа чија је суштина промењена. Уосталом, у Француској већ живи 8 милиона људи из Африке, а ако у ЕУ уђе и Турска, испоставиће се да су Срби кроз целу своју историју хтели да побегну од Турске, па завршили тамо где је Турска“
КЊИГА „Глобални шах. Руска партија“ коју је написао Алексеј Пушков, сенатор Руске Федерације и председник Привремене комисије за информациону политику и сарадњу са медијима Савета Федерације Федералне Скупштине РФ, промовисана је у Руском дому у Београду.
Аутору, међутим, није остао ни један примерак за показивање, јер је већ после представљања првог дана на Београдском сајму књига цео контигент завршио у рукама домаће публике. И то: у издању на – руском језику!
Сам Пушков је на почетку излагања изразио наду и уверење да ће његова књига, управо због актуелности и интересовања српских читалаца, бити преведена на српски језик.
– Зашто сам написао ову књигу? После Хладног рата, свет се надао да ће бити створен заједнички дом у коме ће владати сарадња, али су САД са својим савезницима желеле свет по свом калупу. Потом је после распада СССР, 1991-ве, Америка остала као једини глобални центар моћи. Док је постојао СССР било је само неколико ратних криза у свету, а од његовог распада су уследиле – НАТО агресија на Србију, ратови у Ираку, Либији и Авганистану, покушај рата у Сирији, квази рат у Украјини итд. А то значи да је нарушавање баланса изазвало геополитичку катастрофу и довео до смањења нивоа глобалне безбедности.
– Горбачов и Јељцин су тражили начин да изграде односе са САД, али је за то време НАТО проширен на Исток и почео је рат против Србије. Русија је била против обе те ствари, али јој распоред снага није ишао у прилог. И зато није имала други избор него да започне своју шаховску партију, а она је везана за Владимира Путина, рекао је Пушков.
Он је указао да је рат НАТО против Србије имао велику психолошку улогу у Русији. Са једне стране, како је рекао, сви НАТО секретари су га убеђивали да је Алијанса мирољубива организација „где функционери пију чај“, а са друге стране је било бомбардовање Србије, чији су порушени мостови и 5000 убијених необориво сведочанство да је НАТО – војна организација.
– Схватили смо да морамо да почнемо да спроводимо своју спољну политику. Путин је у говору на безбедносној конференцији у Минхену, 11. фебруара 2007. поручио да Русија неће прихватити једнополарни свет, јер у њему нема места за Русију. За неколико година се испоставило да исти став имају и Кина, Иран, а и Турска и Египат, истакао је Пушков.
Када је, међутим, Русија почела да смета Америци „да регулише свет према својим интересима“?
То је, према Пушкову, био моменат када се у СБ УН није сагласила са интервенцијом против Дамаска.
И заиста, како је указао руски сенатор, садашња ситуација у свету је таква да су све очи упрте у Русију, јер она „види своју улогу у томе да сузбије САД“.
Кина је, према његовој оцени, економски велика држава, али не и у војно-политичком погледу.
– Безбедносна питања у свету ће се решавати у троуглу Русија-Кина-САД, при чему је Пекинг много ближи Москви, него Вашингтону. Русија је вратила своју историјску улогу – да буде противтежа Америци, оценио је Пушков.
Говорећи о Европској унији, указао је да неће бити никакве федеративне Европе, са једним председником и једним министром спољних послова, те да су и досадашњи интегративни успеси под знаком питања због проблема миграната. Међутим, „кад Србија буде примљена за неких 20-30 година“, то, према Пушкову, може бити само нека нова Европа – чија је суштина промењена.
Уосталом, додао је, у Француској већ живи 8 милиона људи из Африке, а ако у ЕУ уђе и Турска, испоставиће се да су Срби кроз целу своју историју бежали од Турске, па завршили тамо где је Турска.
Одговарајући на питања публике поводом Косова, Пушков је рекао да је „ризик да руски политичар даје политичке савете у Београду“. Ипак је додао:
– Ми подржавамо позицију Србије, а у СБ УН нећемо дозволити чланство Косова. Знам да постоји идеја о корекцији граница, али је овом приликом не оцењујем. Мој лични став је да у свету постоји неколико региона који нису обухваћени међународним правом. То су Донбас, Украјина, Придњестровље, Молдавија, Јужна Осетија, Абхазија и Косово. Војно решење тог проблема – није решење. Не постоји ни правно решење. Значи, можемо да покушамо да од тих региона направимо зоне у којима је искључено насиље.
– Молдавија је почетком 90-их покушала да војно овлада Придњестровљем, али је руска војска то спречила. Руски мировњаци су још тамо, па молдавска влада сматра да је боље да не дира Придњестровље. Ни код вас не постоји правна опција решења проблема. Колико то зависи од Русије, увек ћемо подржавати стабилизацију и заштиту српског становништва. Мора доћи до дерадикализације албанског становништва. Заоштравање конфликта није од користи Европи. Ако буде заоштравања, дођите у Москву и заједно ћемо размислити о томе.
Одговарајући на једно од питања, Пушков је оценио да је отварање питања Срба у Крајини треба да иде на адресу српских парламентараца, да иницијатива потекне од Србије, а да би Русија онда могла да је подржи.
Коментаришући идеју санитарног кордона између Македоније и Пољске, Пушков је оценио да свет по споразуму из Јалте више не постоји, а нови систем нисмо добили.
„Запад мисли да њихов систем треба увести у целој Евроазији, што значи да у НАТО треба да уђу Македонија, Црна Гора, Србија, Украјина, Грузија, а можда и Азербејџан. Циљ рата у Украјини је био њен улазак у НАТО. Проблем је што се Русија са тим не слаже и дала је свој одговор на покушај учлањења Украјине у НАТО – уједињењем са Кримом“.
Руски сенатор је указао да у свету данас има много пројеката који се реализују, а апострофирао је израелски, ирански и турски. Американци, међутим, неће да се направи заједнички систем него хоће да играју сами.
„Па, у том случају: и ми ћемо играти сами“, подвукао је још једном Пушков.
Диана Милошевић
Додај коментар