РС и матица

Милов НАТО-режим забранио улазак у Црну Гору Бећковићу, Раковићу, Мировићу и Антићу

ИСТОРИЧАР АЛЕКСАНДАР РАКОВИЋ ТВРДИ ДА ЈЕ ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЈА СПИСАК ВЕЋ ДОБИЛА
  • РАКОВИЋ: „Забрана уласка уведена је да би нам се онемогућило да говоримо на академијама поводом 100 година уједињења Србије и Црне Горе, односно српског уједињења 1918. године. Џаба им забрана – учествоваћемо на тимскуповима преко скајпа“
  • „Има у свему и наших пропуста као струке – говорим о историографији, етнологији и социологији – јер се претходних деценија наше струке нису бавиле конвертитским идентитетима и зато нису нашле одговор, како треба да се одговори на изазове режима који штити свој нови идентитет а настоји да угуши стари, српски идентитет Црне Горе“ – наглашава Раковић

ВЛАСТ у Подгорици донела је одлуку о забрани уласка већем броју српских интелектуалаца, сазнаје портал ИН4С.

На том списку су: Матија Бећковић, редовни члан Српске академије наука и уметности, др Александар Раковић, виши научни сарадник Института за новију историју Србије, др Дејан Мировић, ванредни професор Правног факултета Универзитета у Приштини са сједиштем у Косовској Митровици и др Чедомир Антић, ванредни професор Филозофског факултета Универзитета у Београду.

Иако је и то било најављивано, на „црној листи“ засад нема српског патријарха Иринеја.

ИН4С је Управи полиције Црне Горе упутио питања о забрани уласка истакнутих српских интелектуалаца, али до тренутка објављивања текста није добио одговор.

Од Управе полиције тај портал је тражио одговоре на сљедећа питања:

1. Да ли је тачна информација да је гранична полиција добила наређење о забрани уласка у Црну Гору појединим држављанима Србије из свијета науке, културе и умјетности?

2. О којим држављанима Србије је ријеч?

3. До кад траје забрана, уколико је тачна информација?

4. Који је разлог за доношењем такве одлуке?

Постојање листе је претходних дана негирао премијер Душко Марковић, али није искључио могућност да се списак, ипак, направи.

„Када буде било потребе за тим, када буду постојали оправдани разлози да такву листу конструишемо, таква листа неће бити скривана од јавности. Осим оних особа које су у криминалном миљеу и које нису добродошле овде, друге листе нема“, рекао је тада Марковић.

Историчар Александар Раковић потврдио је новинској агенцији Срна да су црногорске власти забраниле улазак на територију Црне Горе њему, као и Бећковићу, Антићу и Мировићу.

Он је истакао да је листа непожељних особа из Србије, којима се забрањује улаз у Црну Гору, већ стигла у граничну полицију Црне Горе.

„Забрана уласка уведена је да би нам се онемогућило да говоримо на академијама поводом 100 година уједињења Србије и Црне Горе, односно српског уједињења 1918. године“, рекао је Раковић.

Према његовим ријечима, овај потез црногорских власти представља гушење слободе говора, академске и научне мисли од власти у Подгорици.

Раковић је нагласио да се овоме није зачудио, наводећи како, имајући у виду „репресију над Србима у Црној Гори“, није било неочекивано да они који се баве српским питањем у цјелини, па тако и у Црној Гори, а живе у Србији, дођу такође под удар једне такве сегрегационистичке власти.

„Има ту и наших пропуста као струке – говорим о историографији, етнологији, социологији, јер се током претходних деценија наше струке нису бавиле конвертитским идентитетима и зато нису нашле одговор, како треба да се одговори на изазове које пружа режим у намери да заштити свој нови идентитет а угуши стари, српски идентитет Црне Горе“, рекао је Раковић.

Он је напоменуо да је исти пропуст направљен и у психијатрији и психологији, објаснивши да припадници актуелне црногорске власти „да би оправдали то што су сами отишли у другу крајност и одрекли се властитог српског идентитета, са подсвесном грижом савести иду на то да до краја угуше српски идентитет народа Црне Горе“.

Раковић је оцијенио да кривице за такав однос према српским научницима и академицима има и у политичкој коректности Срба.

Изразивши бојазан да би српски народ Црне Горе могао да прође као српски народ у Хрватској, Раковић је рекао да би Србија заједно са Републиком Српском и Србима у Црној Гори требало да ради на дефинисању српског националног интереса у Црној Гори.

Раковић је истакао да га не интересује колико ће трајати забрана и најавио да ће своју идућу књигу промовисати у Црној Гори преко скајпа, а тако ће учествовати и на скуповима.

„Пошто су решили да забране научну, стручну, академску и културну мисао, ми ћемо им омогућити да у томе не успеју. Пружићемо отпор академског типа – једноставно ћемо показати да смо од њих паметнији и образованији, јер они да имају аргументе да се суоче са нашим аргументима, не би ово ни правили“, поручио је да Раковић.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар