Одабрано Федерација/БиХ

Бајтал: Хрватска истрајава на великодржавној политици, на концепту из 90-их година

САРАЈЕВСКИ ПРОФЕСОР И ПОЛИТИЧКИ АНАЛИТИЧАР О ТЕКСТУ ДЕКЛАРАЦИЈЕ О ПОЛОЖАЈУ ХРВАТА У БиХ
  • Есад БАЈТАЛ: Политика и морал су као небо и земља, дакле двије потпуно различите ствари. А изгледа да у тај проблем политике и морала спада и ова шутња пробосанских странака

ЕСАД Бајтал, професор и политички аналитичар који је угледан на 27% БИХ,  у разговору за Vijesti.ba Сафета Орућевића прокоментирао је Приједлог декларације о положају Хрвата у БиХ, о којој је у Сабору Републике Хрватске вођена  демократска расправа коју медији у етнички најхомогенијем дијелу БИХ настоје представити бурном.

О овом документу, којим наши сусједи захтијевају да се измијени Устав и изборно законодавство БиХ, хрватски заступници требали би се изјаснити данас, након што се о њему претходно очитује Одбор за вањску политику.

Бајтал каже да се не може са сигурношћу знати какве би импликације на будуће односе БиХ и Хрватске могла имати декларација, за коју смо видјели да у европским институцијама нема никакву снагу.

– Нико јој не придаје никакав значај и готово се јавно прешутно прешло преко тога и не вјерујем да су иза завјесе шутјели. Претпостављам да ће људи из ЕУ, одговорни за овај дио Балкана, знати како да се договоре с њима, односно да им објасне колико је све то бесмислено – оцјењује Бајтал.

Потцртава како су многи политичари, међу којима и представници опозиције у самој Хрватској, скоро идентичног става – да се ради о уплитању у унутрашње послове БиХ.

– Европа себе не гради на том принципу и не вјерујем да је спремна у неком практичном смислу било шта подузимати, осим да онима који не разумију властито дјеловање објасни како то значи уплитање, погоршавање и дестабилизацију прилика не само у БиХ, већ и у региону – упозорава Бајтал.

Сматра да декларација представља саставни дио потребе Хрватске да истрајава на великодржавној политици, односно концепту из 90-их година.

Наш саговорник мишљења је да се не може вјеровати предлагачу декларације Божи Љубићу, који је до скоро обнашао функцију бх. парламентарца, а данас сједи у Сабору Републике Хрватске.

– На крају крајева, ствари које је овдје подржавао, тамо је одбацио. И обрнуто. Дакле, то је човјек који данас мисли једно, а сутра друго. Човјек који је прагматски оријентисан. Не сједи он бесплатно у Сабору и није он огромне напоре уложио да тамо дође како би се сликао – био је довољно сликан и овдје. Чак можда и више од других, јер је увијек говорио на начин који је граничио с апсурдом или био апсурдан. Ми од тог човјека никад нисмо чули ништа умирујуће и добро, него је увијек било у служби тензија ове или оне врсте – поручује Бајтал.

Наглашава како му је тешко схватити зашто до сада нико није реаговао од пробосанских странака, које се понашају као да се декларација уопште ни не тиче наше земље.

– По некој абецеди политике као дјелатности, неко би од њих требао да реагује. Ако имамо неку врсту атака на БиХ и њене унутарње односе, био би ред да се реагује. Али ја заиста не знам шта је у чијој глави. Можда је чак неко тамо и разговарао с неким или послао неку поруку изван канала јавности, али све су то нагађања – наводи Бајтал.

Као једног од ријетких које је упратио да су реаговали навео је лидера ДФ-а и члана Предсједништва БиХ из реда хрватског народа Жељка Комшића, који је у својим наступима био врло изричит.

– Комшић је упирући прстом управо у те покушаје у Хрватској указао да све то што чини представља мијешање у унутрашње ствари БиХ, које пријети погоршању односа између двију сусједних земаља, али и у цијелој регији – казао је Бајтал.

Додаје како се у политици увијек воде интересне борбе.

– Политика и морал немају ничег заједничког, нису га никад имале, а сумњам да ће га икад и имати. Политика и морал су као небо и земља, дакле двије потпуно различите ствари. А изгледа да у тај проблем политике и морала спада и ова шутња пробосанских странака – закључује Бајтал у разговору за Vijesti.ba.

https://poskok.info/bajtal-tesko-shvatiti-sutnju-bosnjackih-stranaka-na-deklaraciju-u-hrvatskoj/

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар