- Си Ђинпинг је у наступу на прослави поручио Вашингтону да Кина нема намјеру да постаје свјетски хегемон и да јој је довољно да је оставе на миру и да јој нико не смета да се развија. Кинески лидер је, дакако, свјестан да Американци и Кину која се успешно и убрзано развија и постаје економски конкурент доживљавају као пријетњу својим националним интересима и безбједности. А то може значити само једно – да ће Кину давити и економски и дипломатски, а можда и војним методима
- На гала-прослави једну од најпрестижнијих награда добио милијардер Џек Ма који се недавно учланио у КП Кине. А и Ма је доказ да Пекинг неће мијењати ни економски ни политички курс
У ПЕКИНГУ је гала-свечаношћу обиљежен важан јубилеј: 40 година од старта кинеских економских реформи и политике отварања према свијету.
Управо су та отвореност и спремност да се учи од Запада, али без копирања његовог модела, заједно са спремношћу да се иде у непопуларне али неизбежне реформе, постали залог кинеског економског чуда. Наравно, заједно са озбиљним дотоком америчког капитала који је имао за задатак да Кину претвори у ефектну противтежу касном СССР.
Дио америчке елите зато на данашњу Кину гледа кроз призму за Кинезе прилично увредљиве тезе: „ја сам те родио – ја ћу те и убити“.
Ово има за претпоставку: ако је кинеско економско чудо постало могуће захваљујући извозу кинеске робе на Запад, трансферу у Кину америчких технологија и знатних директних америчких инвестиција у Кину – Кина ће се срушити као кула од карата ако све то буде обустављено.
Није случајно што Вашингтон тражи да Кина одустане од свог програма који треба да обезбиједи замјену увозних производа њиховом домаћом производњом, као и од програма „Made in China-2025“. У најкраћем, САД би да врате Кину у стање када је била „јефтини погон за монтажу америчких производа“.
На свечаности је говорио кинески лидер Си Ђинпинг, а многи у САД су очекивали да ће он наступити помиритељски према САД и признати пораз у трговинском рату. Међутим, у том Сијевом говору није било помирљивог тона. Умјесто тога, Си је поручио и сународницима а и Американцима:
„Нико данас у свијету није у позицији да Кини диктира шта смије а шта не смије“.
Свјетски бизнис је већ схватио главно: Кина није поклекнула пред Трамповим налетом, а то значи да слиједе нове царине, трговинска ограничења и хапшења кинеских бизнисмена гдје год америчке тајне службе могу да их `дохвате`.
Већ је јасно још нешто, можда и важније: Кина се неће враћати „мобилизационим кампањама из епохе Маоа“ нити посезати за инструментима који су у функцији само очувања власти њене Комунистичке партије.
Си је је обећао да ће тржиште и даље играти кључну улогу у еконо0мији Кине. Другим ријечима: да нема намјеру да га жртвује због поремећених односа са Американцима.
Зато је на поменутој гала-прослави једну од најпрестижнијих награда добио милијардер Џек Ма који се недавно учланио у КП Кине.
И Ма је доказ да Пекинг неће мијењати економски и политички курс.
Си је у свом наступу на прослави поручио Вашингтону да Кина нема намјеру да постаје светски хегемон и да јој је довољно да је оставе на миру и да јој нико не смета да се развија.
Кинески лидер је, дакако, свјестан да Американци и Кину која се успјешно и убрзано развија и постаје економски конкурент доживљавају као пријетњу својим „националним интересима и безбједности“.
Ово може значити само једно: Американци ће Кину давити економски и дипломатски, а можда и војним методима.
Због њених успјеха. А поводи ће се увијек наћи.
Додај коментар