- Државни секретар САД Мајк Помпео похватио његов рад, савете и мудрост. Сам Мичел – који је му је био помоћник за Европу и Евроазију – изјавио да његова оставка није плод неслагања са курсом Трампове администрације
САМО што је Мајк Помпео учесницима Светског економског форума у Давосу рекао да САД и Русија нису осуђени да буду противници какви су у Хладном рату биле Сједињене Државе и Совјетски Савез – уследила је вест да је његов најважнији помоћник Вес Мичел поднео оставку.
Мичел је руководио у Стејт департману свим што је везано за Европу и Евроазију, укључујући и Русију, а да је поднео оставку обелоданио је пшортпарол америчке дипломатије Роберт Паладино.
Чак је нагласио да „Мичел одлази“ и прецизирао да ће функцију напустити 15. фебруара.
Мичел је на својој садашњој функцији од септембра 2017-те. А Помпео је о њему и његовом доприносу рекао:
„Вес је одлично радио као помоћник државног секретара. Ценим његове савете и мудрост“.
Како се слажу „мудрост“ и чињеница да Мичел има само 41 годину – то вероватно само Помпео зна.
Мичел је Помпео упутио писмо са оставком, а написао му је поред осталог:
„Поносим се недавним успесима САД у обезбеђивању трансатлантског јединства поводом санкција против Русије. А и јачањем савезничке сарадње у Сирији и значајним ширењем дипломатске активности САД у Централној Европи, Источном Медитерану и на Западном Балкану. Посебно се поносим оним што је мој талентовани тим одрадио… на плану парирања злонамерном утицају Русије и Кине у свету“.
Мичел је нагласио да је на функцији радио оно што је намеравао када се прихватио да будеп омоћник државног секретара.
У интервјуу антитрамповском дневном листу The Washington Post рекао је: „Моју оставку не треба интерпретирати као протест против деловања администрације“.
У својству вршиоца дужности, Мичела ће наследити Елизабет Милард.
Мичел је на месту помоћника за Европу и Евроазију наследио Викторију Нуланд која је одиграла једну од кључних улога у извођењу државног преврата у Украјини у фебруару 2014-те.
Додај коментар