- „У члану један, став три Устава БиХ пише да је БиХ састављена из два ентитета – Републике Српске и Федерације БиХ. То говори да је Република Српска уставна категорија и да се не може довести у питање њено име”
- Предсједавајући Предсједништва БиХ рекао и да Република Српска нема повјерење у Уставни суд БиХ, који је потврдио уставност закона о Суду и Тужилаштву БиХ иако по Уставу БиХ нема надлежност за правосуђе
- Према његовим ријечима, упућивањем иницијативе у формалном облику, што могу да ураде један или оба преостала члана Предсједништва БиХ заједно, аутоматски ће бити одржана сједница Народне скупштине Српске. Он је позвао СДС да иде са СНСД-ом у процес доношења одлуке у Народној скупштини о осамостаљењу Српске, уколико ова иницијатива оде у Уставни суд
- Додик је упозорио да ова иницијатива СДА, уколико буде покренута у формалном облику пред Уставним судом, и иницијатива за раздруживање Републике Српске из БиХ. „Ако сте хтјели да истјерате Републику Српску из БиХ, радите најбољи могући посао”, поручио је Додик
- Нагласио је да Бошњаци не желе да живе са другима, те да иницијатива долази пет дана након што је турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган рекао да треба промијенити Дејтонски споразум: „Ово је рушење уставног и дејтонског поретка БиХ. Ово је тачка преко које се не може прећи и ја је нећу прећи. Не желим да неко на овај начин омаловажава Републику Српску. Нећемо чекати одлуку Уставног суда, тражићемо своје пријатеље, ја сам већ контактирао неке”
ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је данас да иницијатива СДА за покретање процедуре пред Уставним судом БиХ ради преиспитивања назива Република Српска није спојива са Уставом БиХ, да је потпуно неприхватљива, те да представља рушење Дејтонског мировног споразума и „иницијативу за раздруживање у БиХ”.
„У члану један, став три Устава БиХ пише да је БиХ састављена из два ентитета – Републике Српске и Федерације БиХ. То говори да је Република Српска уставна категорија и да се не може довести у питање њено име”, рекао је Додик на конференцији за новинаре у сједишту Републике Српске у Источном Сарајеву.
Према његовим ријечима, Република Српска је међународно призната и по оцјени Венецијанске комисије из 2005. године када је речено да је Република Српска фактор међународног права, која је потписала све анексе Дејтонског мировног споразума, њих 12, па и анекс четири који се зове Устав БиХ.
„Основа за доношење Дејтонског споразума биле су ранији женевски и њујоршки састанци који су утврдили да је Република Српска страна у договарању Дејтонског споразума и свих његових анекса”, истакао је Додик.
Он је рекао да је то касније потврђено у Њујорку гдје је Република Српска још једном потврђена као страна успостављања мира у БиХ.
Додик је подсјетио да иницијатива СДА није нова и да датира још из времена некадашњег предсједника те странке Сулејмана Тихића, који ју је повукао, очигледно под страним притисцима.
Предсједавајући Предсједништва БиХ рекао је да Република Српска нема повјерење у Уставни суд БиХ, који је потврдио уставност закона о Суду и Тужилаштву БиХ иако по Уставу БиХ нема надлежност за правосуђе.
СДА је саопштила раније данас да ће путем својих представника у институцијама БиХ покренути правну процедуру пред Уставним судом БиХ ради преиспитивања назива Република Српска.
Сутра састанак лидера српских странака о иницијативи СДА
Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је за сутра сазвао састанак лидера свих политичких странака заступљених у Народној скупштини Српске и Парламентарној скупштини БиХ поводом најаве СДА о иницијативи за преиспитивање назива Републике Српске.
„Мислим да је веома важно да Република Српска још једном на том нивоу искаже консензус о овом питању. Затражићемо засједање Народне скупштине ако буде поднесена иницијатива Уставном суду БиХ. Затражићемо адекватне мјере”, изјавио је Додик на конференцији за медије у Источном Сарајеву.
Према његовим ријечима, упућивањем иницијативе у формалном облику, што могу да ураде један или оба преостала члана Предсједништва БиХ заједно, аутоматски ће бити одржана сједница Народне скупштине Српске.
Он је позвао СДС да иде са СНСД-ом у процес доношења одлуке у Народној скупштини о осамостаљењу Српске, уколико ова иницијатива оде у Уставни суд.
Додик је упозорио да је ова иницијатива СДА, уколико буде покренута у формалном облику пред Уставним судом, и иницијатива за раздруживање Републике Српске из БиХ.
„Ако сте хтјели да истјерате Републику Српску из БиХ, радите најбољи могући посао”, поручио је Додик.
„Довођење у питање имена Република Српска говори нам да немамо шта да тражимо у БиХ“
Према његовим ријечима, Република Српска нема намјеру да трпи и чека исход тог процеса „немајући повјерења у одлуку Уставног суда који дјелује на постојећи начин”.
„Видљиво је да Бошњаци не желе никога у БиХ, видљива је мајоризација Хрвата, избор члана хрватског Предсједништва бошњачким гласовима, омаловажавање хрватских кантона у Федерацији БиХ, одбацивање Српске, одбацивање Дана Републике Српске – што је била иницијатива Бакира Изетбеговића. Сада довођење у питање имена Република Српска говори нам да немамо шта да тражимо у БиХ”, појаснио је Додик.
Он је нагласио да је Република Српска неупитна, њен назив, те њена територијална и политичка организација.
„Република Српска је неупитна и њен назив и њено постојање. У том погледу је неприхватљива ова иницијатива. Она је инкомпатибилна и неспојива са Уставом БиХ. Структура Републике Српске је видљива у свим дијеловима Устава БиХ”, истакао је Додик.
Додик је поручио да СНСД прекида било какве разговоре са СДА о формирању Савјета министара док не буде рашчишћена ситуација у вези са овом иницијативом СДА.
„Можда су то хтјели. Ово је кап која је превршила сваку мјеру. СНСД неће улазити у разговоре о формирању власти са партијама које оспоравају Републику Српску и њен назив. Они очигледно имају неке своје Србе који њима одговарају, из претходне структуре власти и зато играју ову игру”, сматра Додик.
„Нека повуку иницијативу па можемо да разговарамо и наставимо да радимо“
Он је поручио да СДА мора јавно одбацити иницијативу јер је то услов за наставак разговора о формирању власти.
„Овдје се неко игра, ја се не играм. Позивам их да сутра повуку ово саопштење и одустану од било какве иницијативе такве врсте. Онда можемо да разговарамо и наставимо да радимо. Уколико иницијатива не буде повучена, ми ћемо поступити како сам рекао – састанак лидера”, рекао је Додик.
Он је нагласио да, уколико /члан Предсједништва БиХ Шефик/ Џаферовић потпише иницијативу Уставном суду, нема намјеру да сарађује са њим.
„Нећу напустити Предсједништво, али моје учешће у раду биће доведено у питање. То је моменат у којем нећу напустити Предсједништво, али нећу ни да радим у њему. То је моменат у којем престају сви разговори о формирању заједничких институција. Уколико неко жели да сноси одговорност за такво нешто, нека ради са овом иницијативом шта хоће”, рекао је Додик.
Предсједавајући Предсједништва БиХ нагласио је да Бошњаци не желе да живе са другима, те да иницијатива долази пет дана након што је турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган рекао да треба промијенити Дејтонски споразум.
„Ово је рушење уставног и дејтонског поретка БиХ. Ово је тачка преко које се не може прећи и ја је нећу прећи. Не желим да неко на овај начин омаловажава Републику Српску. Нећемо чекати одлуку Уставног суда, тражићемо своје пријатеље, ја сам већ контактирао неке”, поручио је Додик.
Да ли је политичка породица Изетбеговић (јер се други у СДА ионако не питају ништа) свесна да је овим извршила еутаназију БиХ? Лично, не да немам ништа против (оригиналног, не овог извитопереног) дејтонског уређења БиХ, него сматрам да је један од чак најбољих европских дугорочних државних конфедералних модела за једно постконфликтно друштво каква је била БиХ после грађанског рата. Али, ако се појави још само једна оваква глупост или, још боље, ако се појави још један commedia dell’ arte пајац типа потенцилајно садашњег и стварног некадашњег апеланта пред Уставним судом БиХ, ето независне Републике Српске и пре него што се било ко надао. Немојте да вам се још и захваљујемо на овој апелацији.