- Армијска авиација Венецуеле има десетак ударних руских хеликоптера Ми-35М2, 16 вишенаменских Ми-17В5, са три тешка транспортна Ми-26 и око 40 лаких америчких хеликоптера Bell и Sikorsky. Главни адути њених ваздухопловних снага су 23 руска ловца Су-30МК2V и 19 америчких F-16A
- Каракас је од Москве купио и око 50 артиљеријских самохотки од 152-милиметра Мста-С, 24 вишецевна ракетна бацача Град и 12 убојитијих бацача Смерч
- Пентагон ипак највише брине венецуеланска ешелонирана противваздушна одбрана коју чини пет бригада. Њихово главно оружје су руски ракетни системи С-300ВМ: осам батерија са по три-четири лансера у свакој. Ти системи су у стању да се успешно носе са противничким авионима и ракетама на удаљеностима до 250 километара и на висинама од 25 метара до 30 километара
ВЕНЕЦУЕЛА ће формирати 50.000 народних добровољачких одреда по градовима и селима широм земље – објавио је Николас Мадуро.
Наступивши пред учесницима вежбе венецуеланске војне авијације, додатно је нагласио:
„Желимо да до 13. априла имамо два милиона припадника таквих одреда под оружјем. Хоћемо да организујемо народну силу која би била велика подршка нашим јуначким оружаним снагама и укључена у њену стратегију“.
Армија Венецуеле није најбројнија у Јужној Америци, али је међу најбоље наоружаним.
Њено тешко наоружање је углавном руско, а од Кине је добила око 100.000 њених „калашњикова“.
Располаже са 92 руска тенка Т-72Б1В и око 80 француских AMX-30.
Такође са 123 модернизована руска борбена оклопна возила пешадије БМП-3М са ојачаним оклопом и савременим системом управљања ватром. Плус: 114 БТР-80А.
Армијска авиација Венецуеле десетак ударних руских хеликоптера Ми-35М2, 16 вишенаменских Ми-17В5, са три тешка транспортна Ми-26 и са око 40 лаких америчких хеликоптера Bell и Sikorsky.
Венецуела је од Москве купила и око 50 артиљеријских самохотки од 152-милиметра Мста-С, 24 вишецевна ракетна бацача Град и 12 убојитијих бацача Смерч.
Главни адути њених ваздухопловних снага су 23 руска ловца Су-30МК2V и 19 америчких F-16A.
Пентагон ипак највише брине венецуеланска ешелонирана противваздушна одбрана коју чини пет бригада.
Њихово главно оружје су руски ракетни системи С-300ВМ: осам батерија са по три-четири лансера у свакој.
Ти системи су у стању да се успешно носе са противничким авионима и ракетама на удаљеностима до 250 километара и на висинама од 25 метара до 30 километара.
„Мадурови ракеташи“ имају и С-125 „Печора-2М“ који је модернизована верзија познатог совјетског зенитног ракетног система који има домет од 32 километра, а носи се и са свим што лети до 30 километара висине.
Последња линије ПВО одбране Венецуеле је 12 зенитних ракетних система (такође руских) Тор-М1, плус неколико хиљада совјертских/руских „стингера“ – Игла-С.
Оружане снаге Венецуеле имају и шест радарских станица кинеске производње JYL-1 и JY-11B. Ова последња „види“ све што јре 300 километара око ње.
Руски војни експерт Виктор Хејфец – због свега – прогнозира да Американци неће покшавати инвазију с мора већ да ће се пре одлучити за упад преко територије Колумбије. А да чак и ту операцију могу поверити приватним војним компанијама и најамницима.
Колумбија је објавила да са Вашингтоном није преговарала о доласку америчких трупа на њену територију. Међутим, новинари су у нотесу Џона Болтона, Трамповог помоћника за националну безбедност, за време брифинга посвећеног Венецуели видели запис „5.000 војника за Колумбију“.
Додај коментар