- Рок за расписивање превремених избора је – 45 дана. Харадинај тврди да ће у њима учествовати и он и његова странка
ПРЕДСЕДНИК Владе шиптарског Косова Рамуш Харадинај поднио је данас оставку на ту функцију пошто је добио позив да се у својству осумњиченог, појави пред Специјалним судом за ратне злочине на Косову.
Он је на конференцији за новинаре послије сједнице Владе Косова казао да није оптужен већ да је позван да се појави пред тим судом у својству осумњиченог.
„Послије оставке, мандат враћам народу и ви сте први које о томе обавјештавам“, рекао је Харадинај министрима и новинарима након сједнице „Владе Косова“ у Приштини.
Он је казао да је на предсједнику „Косова“ Хашиму Тачију да почне консултације са парламентарним странкама и закаже датум одржавања нових избора.
„На сљедећим изборима ћемо се кандидовати и ја и моја странка, али нисам могао да водим земљу у оваквој ситуацији јер би то отежало положај Косова“, навео је Харадинај.
На одлуку Харадинаја најприје је одреаговала амбасадорка „Косова“ у САД, Вљора Читаку која је оцијенила да „то није правда“.
Харадинај би, како је и сам најавио, требало да се током сљедеће нједеље појави пред Специјалном тужилаштвом у Хагу.
Ово је други пут да Харадинај прекида мандат премијера због позива судова у Хагу.
Први пут је оставку поднио у марту 2005. године када је добио оптужницу Хашког трибунала за ратне злочине током рата на КиМ 1998-1999 године.
Оставком премијера пада и Скупштина Косова.
Предсједник Косова има рок од 45 дана да закаже превремене парламентарне изборе који у истом року морају бити и одржани.
„Влада Косова“ остаје у техничком мандату до избора нове Владе.
Такса од 100 одсто која је уведена на увоз робе из Србије и Босне и Херцеговине остаје на снази до избора нове владе.
Харадинај је изабран за премијера „Косова“ 9. септембра 2017. године, тесном већином – гласовима само 61 од 120 посланика Скупштине Косова.
Додај коментар