- Доналд ТРАМП је оно што би највише одговарало његовој земљи описао овако: «Руси се одричу неких ракета, а и ми се одричемо неких својих. То би било супер за цео свет. То и нама и Русима и Кинезима уштедело огроман новац“. Међутим, у Москви су свесни да је то – замка
- Потпредседник московске Академије за геополитичке проблеме Константин СИВКОВ: САД нарочито брину кинеске ракете средњег домета, руска тешка ракета „Сармат“, са дометом који се мери десетинама хиљада километара, наш хиперсонични систем „Авангард“ и торпедо „Посејдон“ који мултимегатоним нуклеарним бомбама може Америку довести и до самог физичког уништења. Зато ће у преговорима „покушати да Русију наведу да уништи торпеда `Посједон` и да одустане од укључивања у активни арсенал система `Авангард` и `Сармат`. Од Кине ће тражити значајно смањење броја ракета средњег домета“
НОВИ шеф Пентагона Марк Еспер открио је да жели да његова земља што пре постави ракете средњег домета у Азији.
Притом је поновио и додао: „Да, желим да то урадимо већ кроз неколико месеци. Међутим, за такве ствари је обично потребно више времена него што се у почетку рачунало“.
Тренутно је на снази само један америчко-руски војни споразум – СТАРТ-3 којим су 2010-те уведена органичена у област стратешког офанзивног оружја – али и његово важење престаје у фебруару 2021-ве. Џон Болтон, саветник Доналда Трампа за националну безбведност, већ је саопштио да су мали изгледи да Вашингтон тај споразум остави на снази још десет година.
Американци желе сасвим нови који би увео ограничења и за нуклеарне амбиције Кине, а при његовом закључивању – што превише и не крију – настојаће да Русију и Кину што више `притисну` поводом наоружања које им обезбеђује предност.
Еспер жури – мада то не признаје – да Азију начичка ракетама средњег домета да би присилио Пекинг да са Вашингтоном и Москвом преговара о новим ограничењима у области наоружања.
Војни експерти процењују да Трамп жели нови споразум да би преко њега Русију лишио предности које је стекла у домену хиперсоничног, подморског и гравитационог оружја.
Утолико нови споразум – што се тиче Американаца и њихових амбиција – треба да буде замка и за Русију и за Кину.
Сам Трамп је оно што би највише одговарало његовој земљи описао овако:
„Руси се одричу неких ракета, а и ми се одричемо неких својих. То би било супер за цео свет. То и нама и Русима и Кинезима уштедело огроман новац“.
Трамп има намеру да брзо побољшава односе са Русијом и да и на тај начин врши притисак на Кину.
Зато је изразио задовољство што је „лов на вештице“ – истрага коју је о „руском мешању“ водио специјални тужилац Роберт Милер – „коначно мртав“ и што више не постоји сметња да САД успоставе добре односе са Русијом.
Московски експерт Александар Домрин сматра да Трамп неће успети да „преко Русије дође до Кине“, а и да ће односе са Русијом моћи да нормализује тек почетком свог другог председничког мандата (ако га буде).
Потпредседник московске Академије за геополитичке проблеме Константин Сивков подсећа да је Трамп обећао да ће Сједињеним Државама обезбеднити „апсолутну нуклеарну надмоћ над Русијом и Кином“ и наглашава да је то могуће само „неограниченим јачањем нуклеарног потенцијала САД“ или навођењем Москве и Пекинга да споразумом ограниче своје амбиције и притану на америчку супремацију.
Сивков наводи да је главни проблем САД „технологија обогаћивања уранијум“ јер на том терену заостају не само за Русијом него и за Северном Корејом и Ираном. Зато не могу брзо повећавати број нуклеарних бојевих глава, па ће покушати да проблем реше трипартитним споразумом са Русијом и Кином.
Сивков указује да Американце нарочито брину кинеске ракете средњег домета, руска тешка ракета „Сармат“, са дометом који се мери десетинама хиљада километара, руски хиперсонични систем „Авангард“ и торпедо „Посејдон“ који својим мултимегатоним нуклеарним бомбама може Америку довести и до самог физичког уништења.
„Таква бомба може бити постављена и на ракету „Сармат“, а Американци ни теоретски не могу направити противракетну одбрану која би пресретала ту ракету. Зато су – наглашава Сивков – и иступили из споразума о ракетама средњег домета да би такве своје ракете могли да поставе уз границе Русије. Они те ракете на истоку Европе сматрају разоружавајућом контрасилом која им је преко потребна“.
Сивков будуће преговоре види овако:
„Американци ће покушати да Русију наведу да уништи торпеда `Посједон` и да одустане од укључивања у активни арсенал система `Авангард` и `Сармат`. Од Кине ће тражити значајно смањење броја ракета средњег домета“.
Додај коментар