- Српски члан предсједништва БиХ: „Срби из околних села су довођени овдје – мучени, клани и убијани. Убијале су их тадашње комшије муслимани и Хрвати вођени усташком идеологијом“
- Власти Бихаћа желе да улицу која води до Гаравица посвете „жртвама Сребренице“. Милорад Додик је о томе рекао: „Нека назову улице како хоће, ми им то не споримо иако нас вријеђа. Али, нека овај простор дају да уредимо са сјећањем на наше жртве“
ОД ВЛАСТИ Бихаћа тражим да нам дозволе да на овом мјесту страшног страдања Срба саградимо цркву гдје ћемо се у миру окупљати и сјећати мучки убијених предака, рекао је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик током обраћања окупљенима на комеморацији поводом 78 година од усташког покоља на Гаравицама код Бихаћа.
Додик је рекао да са посебним емоцијама долази на то мјесто јер су Гаравичке жртве деценијама омаловажаване.
– Срби из околних села су довођени овдје мучени, клани и убијани. Убијале су их тадашње комшије муслимани и Хрвати вођени усташком идеологијом. Ни овдје као ни на другим мјестима гдје су убијани Срби не зна се тачан број жртава јер тај злочин је увијек заташкаван – истакао је Додик.
Додао је да је страшни усуд ових простора што кад год један народ обиљежава страдање они други нешто.
– Не споримо да је у Сребреници извршен страшан злочин а зашто нико не призна да су овдје убијени Срби из свих околних села. Срби су у прошлом вијеку највише страдали и изгубили готово пола своје популације – нагласио је Додик и нагласио да су Срби увијек делили слободу са другим народима те да неће и не желе да им ико намеће БИХ какву не желе.
Он је апеловао на власти Бихаћа да дозволе Србима да на мјесту страдања на Гаравицама изграде храм а не да се то мјесто претвара у сметлиште.
– Срби нису народ мржње али не дозвољавам да било ко ниподаштава наше жртве. Нека власти Бихаћа назову улице како хоће, ми им то не споримо иако нас вријеђа. Али, нека овај простор дају да уредимо са сјећањем на наше жртве – рекао је Додик.
Власти Бихаћа желе да улицу која води до Гаравица посвете жртвама Сребренице.
Осим неколико десетина потомака убијених који су дошли из околних бихаћких села да се помоле за најмилије убијене на Гаравицама, комеморацији су присуствовали и министар унутрашњих послова РС Драган Лукач, предсједник Уједињене Српске Ненад Стевандић те представници бројних удружења.
На Гаравицама код Бихаћа усташе су мучки убиле 12.000 Срба и 13 Јевреја и то мјесто је одмах иза Јасеновца и Јадовног проглашено једним од највећих стратишта у Другом свјетском рату. Гаравице су спомен-подручје под заштитом БиХ.
Потомци страдалих Срба су уз подршку црквених старјешина у априлу прошле године покренули иницијативу за изградњу православног храма на овом подручју.
Додај коментар