- „Цела прича о неком специјалном представнику за Западни Балкан, иницирана је незадовољством у неким европским земљама, пре свега у Немачкој радом Федерике Могерини. Још се говорило: пошто Борел долази из земље која не признаје Косово – добро је наћи неког ко би се само томе посветио. Мислим да прво треба да се пита (наследник Могерини) Борел. Он ће сагледати ситуацију и одредити да ли уопште треба да има специјалног представника“
МИНИСТАР спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да нема ничег доброг што би унијело и „трунку оптимизма“ у будућност дијалога са Приштином, већ само лоше кад се чују изјаве које долазе из Приштине.
„Мислим да је ретко ко толико пуно урадио за српску ствар као (Рамуш) Харадинај и (Аљбин) Курти јер су свима показали да је албанска страна проблем“, рекао је Дачић за Радио телевизију Србију.
Према његовим ријечима, док се из међународне заједнице не изврши притисак на Приштину не може се ни очекивати успјех у дијалогу, као и да његовог наставка неће бити док се не укину таксе на српску робу.
На питање о међународном посредовању у дијалогу, он је рекао да је шеф европске дипломатије Жозеф Борел тај који треба да буде на мјесту високог представника Европске уније и да ће он бити главни.
„Цела та прича о неком специјалном представнику за дијалог, везано за Западни Балкан, била је иницирана тиме што је владало незадовољство у неким европским земљама, пре свега у Немачкој, како је радила Федерика Могерини“, рекао је Дачић, одговарајући на питање да ли шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак долази на мјесто специјалног представнка.
Како је навео, „у том погледу се говорило: пошто Борел долази из земље која не признаје Косово да је добро наћи неког ко би се само томе посветио“.
„Мислим да прво треба да се пита Борел, он ће сагледати ситуацију и одредити да ли уопште треба да има специјалног представника, нико није одредио да ће имати специјалног представника“, рекао је Дачић, наводећи да су то информације „директно“ од Борела.
Према ријечима Дачића, ако буде таквог специјалног представника, то ће вјероватно бити неки бивши премијер или шеф дипломатије.
На питање о декларацији о војној неутралности и политичкој независности, која би требало да се донесе у Скупштини Србије, он је рекао да то значи да ће „Србија водити политику која неће зависити ни од кога сем од њених интереса“.
„Такву политику и водимо“, рекао је Дачић.
Додај коментар