- Послије сусрета у Лондону са Јенсом Столтенбергом рекао и ово: „Никоме НАТО није више потребан него Француској! Макронова изјава је најопаснија за саму Француску. Ми помажемо Европи, а Њемачка има војне расходе на нивоу 1-1,2 одсто свог БДП. То је непоштено према НАТО. Јер, ми за одбрану дајемо 4-4,4 одсто свог БДП који је много већи од њемачког“
- Из Вашингтона пријете ЕУ и Француској санкцијама, али је француски министар економије и финансија, Бруно Ле МЕР, поручио Американцима: „То није начин понашања који САД треба да имају према својим главним савезницима – Француској и ЕУ у цјелини. Ако до санкција ипак дође – Француска и ЕУ ће узвратити јаким контрапотезом“
ДОНАЛД Трамп – иако је и сам прије три године тврдио да је НАТО застарјела организација и да је за Америку само терет – управо због те `историјске старудије` одлучио је да поквари односе САД са Француском и своје личне са њеним предсједником.
Јавно је поручио Емануелу Макрону да је његова оцјена да је НАТО тренутно „у стању мождане смрти“ за осталих 28 чланица Алијансе „веома увредљива“.
Додатно је нагласио да је та Макронова оцјена-тврдња и „веома одвратна“, па додао:
„Никоме НАТО није више потребан него Француској! Макронова изјава је најопаснија за саму Француску. Ми помажемо Европи, а Њемачка има војне расходе на нивоу 1-1,2 одсто свог БДП, а то је непоштено према НАТО. Јер, ми за одбрану дајемо 4-4,4 одсто свог БДП који је много већи од њемачког“.
Трамп је Макрона чак подсјетио да му је и предсједник Турске поручио да је он (Макрон) доживио „мождану смрт“ а не НАТО.
Чињеница је, међутим, да је унутар НАТО – ако се изузму САД – тај пакт најмање потребан Француској која има свој нуклеарни штит независан од америчког и комплетну војну производњу. Али, предсједници Америке ни толико не морају да знају.
Трамп је у Макроновом случају добро разумио главно: инсистирање француског предсједника да Европа створи сопствену безбједносну структуру.Јер, то значи осамостаљивање од САД.
Зато је упозорио да ће ствари постати веома тешке за ЕУ уколико не побољша свој однос према трговини и НАТО.
„Европска унија се, по питању трговине, односи веома, веома непоштено према САД. Вријеме јој је да се узме у памет„, рекао је Трамп на састанку са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом у Лондону гдје треба да се одржи самит алијансе.
Столтенберг је, иначе, саопштио да ће буџет НАТО до 2024-те бити повећан за 400 милијарди долара у поређењу са 2016-ом.
Трамп није случајно повезао НАТО и трговину САД са Европском унијом. Међутим, Париз нема намјеру ни на том терену да се понаша као амерички вазал.
Француски министар економије и финансија, Бруно Ле Мер, изјавио је да ће његова земља и ЕУ – ако им Вашингтон уведе санкције – повући „јак контрапотез“.
Имајући у виду да се у САД `крчкају`могуће анти-ЕУ санкције, које би ступиле на снагу кроз 30 дана, Ле Мер је упозорио да су такве санкције „напросто недопустиве“.
„То није начин понашања – нагласио је – који САД треба да имају према својим главним савезницима – Француској и ЕУ у цјелини“.
У Вашингтону тврде да Француска дискриминише америчке „дигиталне компаније“ и пријете и њој увођењем царина (по стопи од 100 одсто) на робу у вриједности 2,4 милијарде долара.
Париз је био најдосљеднији у инсистирању да амерички гиганти, Гугл и остали, у ЕУ плаћају порез.
Додај коментар