- Прва резерва: према објављеном на сајту vaticannews.va, предуслов за посету папе Црној Гори је – одобрење Српске православне цркве
- Друга резерва: кардинал Пјетро Паролин указао је да нови закон Црне Горе о слободи вероисповести треба донети уз ”највећи степен сагласности”. А ово фактички значи да је посаветовао Марковићу: договорите се са СПЦ, односно са Митрополијом црногорско-приморском и епархијама СПЦ
- ФАКТИ: Биће да је Марковић отрчао у Ватикан зато што је папино писмо патријарху Иринеју узнемирило и њега и Ђукановића. Биће да је тражио обећање да ће Ватикан остати макар неутралан кад безбожни Монтенегро удари на СПЦ у Црној Гори. И, биће да такво обећање ипак није добио
ПОГЛАВАР Римокатоличке цркве посетиће Црну Гору идуће године, објављено је у Подгорици након састанка папе Франциска и премијера Црне Горе Душка Марковића јуче у Ватикану.
Посета папе Црној Гори имаће историјски значај, чак је наглашено из Марковићеве владе. Уз тврдњу да је Франциско на састанку са њим похвалио политике које Црна Гора остварује, а тичу се екуменизма, културе, екологије и хуманизације у свим сферама друштвених односа.
Према саопштзењу, премијер је у Ватикан отишао на позив државног секретара Пјетра Паролина, али је вероватније да је било обрнуто – да је монтенегрински врх измолио да Франциско прими Марковића.
Влада је нагласила и да је посета Марковића раније договорена, али да је реализована у осетљивом тренутку када Влада планира да усвоји Закон о слободи вероисповести који се односи и на имовину Католичке цркве у Црној Гори.
Међутим, према објављеном на сајту vaticannews.va, предуслов за посету папе Црној Гори – одобрење Српске православне цркве
Опозициони медији у Црној Гори указују да марковић са папом није разговарао о спорном закону, а да је кардинал Паролин само начелно подржао доношење закона који би био заснован на цивилизацијским стандардима.
Такође: да је указао да нови закона треба донети уз ”највећи степен сагласности”.
Ово фактички значи да је Паролин посаветовао Марковићу: договорите се са СПЦ, односно са Митрополијом црногорско-приморском и епархијама СПЦ.
Ово не може анолирати ни тврдња из Марковићевог кабинета да је Ватикан похвалио „складан суживот етничких група и религија који карактеришу хиљадугодишњи црногорски идентитет“.
Поглавар Римокатоличке цркве је у писму које је летос добио од српског патријарха Иринеја посебно апострофирао забринутост поводом предлога тог закона.
Закон о верским слободама мора да буде донесен по демократским принципима, да га прихвате све верске заједнице, навео је Франциско у писму патријарху Иринеју.
Опозиција је затражила да се Закон о коме иначе треба да се расправља 24. децембра на Католички Божић повуче, а Демократе су због тога напустиле Одбор за реформу изборног законодавства.
Додај коментар