- Амир ХАТАМИ: Доналд Трамп је своју администрацију претворио у терористичку владу
- Трамп је пред „великим избором“: ако нареди ракетне и авио-ударе по територији Ирана имаће велики неизвесни рат у години председничких избора у САД, ако нареди „стоп“ – имаће проблема са демократама
- Средње решење за њега ће бити: удар крстарећим ракетама по положајима са којих је Иран прошле ноћи тукао две америчке базе у Ираку. Са тајним обавештавањем Иранаца (преко Багдада…) да се склоне са тих позиција…
ТЕХЕРАН је о свом ракетном удару по америчким војним објектима у Ираку пре почетка напада обавестио званични Багдад.
Добро знајући да ће Ирачани о нападу одмах обавестити Американце.
То се и догодило, па су Амери имали времена да се посакривају и да потом лажу да су кренули према својим подземним склоништима када су њихови радари сигнализирали приближавање иранских ракета.
Иако је био први нападнут – Иран је поступио потпуно супротно од самих Американаца. Они су свој смртоносни напад на иранског елитног генерала Касема Сулејманија (на изласку из аеродрома Багдада) извели без знања ирачких власти.
Ово – заједно са чињеницом да је Иран извео филигрански прецизни ракетни напад – чува минималну могућност да до правог америчко-иранског рата, који би прерастао и у регионални, ипак не дође.
У овом контексту треба разумевати изјаву иранског министра одбране Амира Хатамија:
«Реакција Ирана на узвратна дејства САД биће пропорционална ономе што буде чинила Америка“.
Хатами је потврдио да је Иран за ударе по америчким војним објектима користио балистичке ракете малог домета и нагласио да се нада да ће њихов удар бити „лекција коју ће у Вашингтону дуго памтити“.
Ирански министар је оценио да је Доналд Трамп своју администрацију претворио у „терористичку владу“.
Шеф иранске дипломатије, Мохамад Џавад Зариф, потврдио је да је Техеран о нападу на време обавестио и цивилне и војне власти Ирака.
Портпарол Европске комисије Петер Стано у међувремену је изјавио да врх ЕУ жели да Зариф што пре посети Брисел.
И у Европској унији схватају да је Техеран изабрао максимално бескрвну варијанту „освете Американцима за Сулејманија“ који велики рат не чини неизвежним.
Власти Ирака су објавиле да је Иран ударио са 22 ракете, а врховни вођља Иранаца Али Хамнеи оценио да је то био „шамар Америци“.
Ирански медији тврде да је у ноћашњим ракетним ударима „погинуло најмање 80 америчких терориста“ и да је уништено „неколико америчких авиона“.
О последицама удара у Пентагону се још ћути. Не оглашава се ни Трамп. Једино је преко Твитера написао да је „све добро“ и да САД имају „најмоћнију и најбоље наоружану армију у свету“.
Појавиле су се процене да су удари по две америчке базе у Ираку били такви да САД и Иран сада имају шансу да „све пребаце на политички и дипломатски терен“.
Трамп је пред „великим избором“: ако нареди ракетне и авио-ударе по територији Ирана имаће велики неизвесни рат у години председничких избора у САД, ако нареди „стоп“ – имаће проблема са демократама.
Средње решење за њега ће бити: удар крстарећим ракетама по положајима са којих је Иран прошле ноћи тукао две америчке базе у Ираку. Са тајним обавештавањем Иранаца (преко Багдада…) да се склоне са тих позиција…
Додај коментар