Вјере

Изасланство Епископског савјета СПЦ у Црној Гори имало дуге и плодне разговоре у Стејт департману

ВЛАДИКА МЕТОДИЈЕ И ПРОТА РАДОМИР НИКЧЕВИЋ ИМАЋЕ НОВЕ СУСРЕТЕ СА ЗВАНИЧНИЦИМА САД
  • Представницима четири различита огранка Стејт департмента указали да најпроблематичније одредбе закона (о слободи вјероисповијести) оне које је Влада прогласила за „политичка питања“. То су питања нове евиденције и регистрације цркава и вјерских заједница и конфискације њихове имовине – сакралних објеката и земљишта које им вјековима законито припада.
  • У саопштењу МЦП се наводи: „У разговору са америчком страном констатовано је да је спорни црногорски закон усвојен без свеобухватног, институционалног и према јавности отвореног дијалога, не само противно препорукама Венецијанске комисије него и изричитом ставу високог амбасадора САД за вјерске слободе г. Сема Браунбека, исказаном приликом његове посјете Црној Гори 15. новембра 2019-те“

У ПОНЕДЈЕЉАК, 3. фебруара 2020-те, изасланство Епископског савјета Српске Православне Цркве у Црној Горињегово преосвештенство епископ диоклијски Методије и протојереј-ставрофор Радомир Никчевић, архијерејски намјесник херцегновскиимали су састанак са званичницима Стејт департмента у Вашингтону.

У необично дугачком и плодном разговору са представницима четири различита огранка Стејт департмента разматрани су тренутна ситуација и стање основних људских права у Црној Гори – поштовање вјерских слобода, права на посједовање имовине, права на окупљање и правa слободног говора, као и примјери вјерске, језичке и националне дискриминације у тој земљи.

Изасланици Епископског савјета Српске Православен Цркве у Црној Гори упозорили су да новоусвојени Закон о слободи вјероисповијести државе Црне Горе, који до данашњег дана изазива масовне мирне протесте православних вјерника, и српске и црногорске националности, али и грађана других  вјероисповијести, корјенито и недопустиво задире у слободу вјероисповијести, посебно у колективном аспекту.

Најпроблематичније одредбе закона су оне које је Влада прогласила за „политичка питања“. То су питања нове евиденције и регистрације цркава и вјерских заједница и конфискације њихове имовине – сакралних објеката и земљишта које им вјековима законито припада.

За ту потребу, Влада је увела и неприхватљиву ретроактивну примјену права која је и самим Уставом Црне Горе забрањена.

У разговору са америчком страном констатовано је да је спорни црногорски закон усвојен без свеобухватног, институционалног и према јавности отвореног дијалога, не само противно препорукама Венецијанске комисије него и изричитом ставу високог амбасадора САД за вјерске слободе г. Сема Браунбека, исказаном приликом његове посјете Црној Гори 15. новембра 2019. г.

Наши представници су такође указали да се из анализе овог Закона јасно види да најзначајније препоруке Венецијанске комисије од 24. јуна 2019. г. или нијесу усвојене или су минимизоване до бесмисла, и да такође ни веома важне и обавезујуће препоруке ОЕБС/ОДХИР из Смјерница из 2004. и 2014. године уопште нијесу увршћене у текст закона.

По њиховим ријечима, обилује правним нормама које су у супротности са Уставом и чланом 9 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода.

Осим тога, ниједан предлог правне природе, који је Епископски савјет дао, није био усвојен.

Изасланици Епископског савјета истакли су, најзад, да је спорни закон у функцији дискриминације првенствено наше Цркве као најмногољудније (о томе су више пута говорили и највиши представници Владе и Скупштине Црне Горе), јер уводи правни партикуларизам, правну ликвидацију стеченог и судски потврђеног правног субјективитета наше Цркве и конфискацију црквене сакралне и остале непокретне имовине у ad hoc дискриминаторном поступку.

Изасланство Епископског савјета  Српске православне Цркве у Црној Гори наставља своју посјету главном граду Сједињених Америчких Држава, гдје ће и наредних дана имати састанке  са америчким државним званичницима.

https://mitropolija.com/2020/02/04/izaslanstvo-episkopskog-savjeta-u-posjeti-vasingtonu/

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар