- Демократе још нису објавиле резултате гласања свог кокуса. Тврде да је заказао софтвер за збрајање гласова. Појавиле су се сумње да се ради о `намјештаљци` и штимовању гласова. Берни Сандерс се огласио тврдњом да је он побједник у Ајови, са 29 одсто гласова, а да га – на основу 40 пребројаних гласова – прате Пит Бутиџиџ и сенаторка Елизабет Ворен. Дакле, да фаворизовани Бајден није ни међу прва три…
- Шеф Трамповог изборног штаба Бред Парскејл изјавио је: „Ајова је фијаско Демократске партије. Нису у стању да одрже прајмериз, а желе да руководе администрацијом САД. Не, хвала!“
- Доналд Трамп је у Ајови – како се и очекивало – убједљиво добио републиканске страначке предизборе. Потврдило се да му бивши гувернер Масачусетса Вилијам Флојд Велд и екс-конгресмен из Илиноиса Вилијам Џозеф Волш нису озбиљни ривали
УНУТАРСТРАНАЧКИ избори америчких демократа – прајмериз који су стартовали у Ајови – потврдили су прогнозе да ће то бити драматичнија политичка `туча` о самих новембарских избора за председника САД.
Учесници прајмериз су своје одрадили, али резултати нису објављени у предвиђеном року. И, одмах су кренула нагађања и сумњичења да се резултати `штимују` за једног од главних ривала – социјалисту међу америчким демократама Бернија Сандерса, којег је на прајмериз 2016-те Хилари Клинтон елиминисала тек уз помоћ махинација партијског врха, или екс-потпредсједника САД Џоа Бајдена.
Организатори прајмериз, који су одржани на 1.600 изборних мјеста по школама, библиотекама и црквама, криве технологију (апликацију), а кандидати организаторе.
На крају се одустало од апликације за гласање и приступило старом добром ручном пребројавању.
Сандерс се у међувремену огласио тврдњом да је он побједник у Ајови, са 29 одсто гласова, а да га – на основу 40 пребројаних гласова – прате Пит Бутиџиџ и сенаторка Елизабет Ворен. Дакле, да фаворизовани Бајден није ни међу прва три…
Ватру је додатно разбуктао најстарији син актуелног предсједника САД – Доналд Трамп Џуниор – који је изјавио да је изборни хаос међу демократама „заправо намјештаљка“.
Шеф Трамповог изборног штаба Бред Парскејл изјавио је:
„Ајова је фијаско Демократске партије. Нису у стању да одрже прајмериз, а желе да руководе администрацијом САД. Не, хвала!“
Прајмериз у Ајови се сматра важним и индикативним јер је од 1996. – када је Бил Клинтон осигурао свој други мандат послије доброг старта у Ајови – побједник демократа у тој савезној држави редовно улазио у страначко финале борбе за Бијелу кућу.
Послије Ајове, избори се настављају са још три „фебруарске“ државе – Њу Хемпшир гласа наредне недјеље, а онда слиједе Невада и Јужна Каролина крајем фебруара.
Познати московски американолог Дмитриј Дробњицки је увјерен да је Сандерс у Ајови убједљиво побеијдио, али да тиме још ништа није рјешено. Бајденов проблем је што нема подршку чланства ни у Ајови ни у Њу Хемпширу.
Он указује да је Бајденов штаб прије мјесец дана тврдио да ће он побиједити на прајмериз у свим државама, а да сада већ „спушта температуру“.
Доналд Трамп је у Ајови – како се и очекивало – убједљиво добио републиканске страначке предизборе.
Потврдило се да му бивши гувернер Масачусетса Виилијам Флојд Велд и екс-конгресмен из Илиноиса Вилијам Џозеф Волш нису озбиљни ривали.
И да није саплитања демократа у Ајови, Трамп би имао највеће шансе да побиједи на новембарским предсједничким изборима.
Анкета Галупа управо јре показала да га сада подржава рекордних 49 одсто Американаца. А да владавину његове Републиканске партије одобрава 51 одсто.
Иста анкета је открила и да сад 63 одсто Американаца подржава Трампову економску политику.
Додај коментар