- Нова платформа неће обавезивати на размену шпијунских података или планирање обавештајних операција. Државама чланицама ће омогућавати да три пута годишње комуницирају у фирми конференција и семинара чији учесници ће бити обавештајни званичници, владини службеници, политичари, стручњаци и научници
- Изван ICE остају Бугарска, Словачка, Пољска, Луксембург и Грчка. Могуће је да ће свих пет, као и Швајцарска, добити статус партнера
У СКЛАДУ са иницијативом француског председника Емануела Макрона из 2017. године, 23 земље ЕУ сложиле су се да оснују Европски обавештајни колегијум (ICE).
Да створе нову платформу за сарадњу у области обавештајне службе.
Макрон је 2017-те упозоравао да је Европској унији потребна већа независност од обавештајних информација и сазнања „великих сила“ – Русије, САД и Кине.
Све државе чланице ЕУ позване су да се укључе у ICE, али је засад само 21 потписала понуђено „писмо о намерама“. Плус још Норвешка и Велика Британија.
Изван `колегијума` су Бугарска, Словачка, Пољска, Луксембург и Грчка.
Могуће је да ће свих пет, као и Швајцарска, добити статус партнера.
Тај статус ће подразумевати и омогућавати „флексибилнију интеракцију“. Шта год то реално значило…
Нова платформа неће обавезивати на размену обавештајних података или планирање обавештајних операција. Неће имати ни правни облик и сталну локацију, али хоће управни и надзорни одбор.
Изјаве и публикације ICE неће бити обавезујуће.
Наводно ће то бити „бесплатна платформа“ која ће државама чланицама омогућавати три пута годишње комуницирају у фирми конференција и семинара.
Њихови учесници биће обавештајни званичници, владини службеници, политичари, стручњаци и научници.
Састанци и семинари треба да буду тако осмишљени да олакшавају дијалог обавештајне заједнице са доносиоцима одлука и стручњацима, као и да подстакну интелектуалну размену сазнања и ставова међу њима.
Макрон је, иначе, позвао на развој „заједничке стратешке културе“.
Још један пројекат Европске уније треба да буде – Заједничка обавештајна школа која ће обучавати обавештајне стручњаке за све земље ЕУ.
http://fakti.org/quo-vadis-orbi/formiranje-evropskog-obavestajnog-kolegijuma-podrzale-23-zemlje-eu
Додај коментар