- „Ако би ситуација и послије васкршњих празника остала на овом нивоу, као што процјењујемо и струка и ми у Влади, онда можемо очекивати да око 10. маја почнемо релаксирати наше мјере“
- „Пошто и за првомајске празнике имамо три везана нерадна дана, вјероватно ћемо и у том периоду проширити мјеру ограничења кретања. Не смијемо покварити оно што смо радили мјесец и по дана“
- „Процјене су да ћемо у буџету направити уштеде од око 200 милиона КМ, а ако обуздамо вирус корона до краја маја – губици које ће претрпјети буџет износиће између 200 и 220 милиона КМ… Циљ Владе је да буде сачувано свако радно мјесто у Српској“
ПРЕДСЈЕДНИК Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да би ванредно стање у Српској могло да буде укинуто до краја маја ако епидемиолошка ситуација остане на садашњем нивоу.
Вишковић је оцијенио да је епидемиолошка ситуација у Републици Српској посљедњих 10 до 15 дана добра, јер нема експоненцијалног раста броја заражених, већ је присутно линеарно кретање, што је одраз мјера које су предузете у протеклих мјесец и по дана.
„Ако би ситуација и послије васкршњих празника остала на овом нивоу, као што процјењујемо и струка и ми у Влади, онда можемо очекивати да око 10. маја почнемо релаксирати наше мјере. Неке ћемо вјероватно релаксирати и послије васкршњих празника јер све наше мјере важе до 27. априла“, навео је Вишковић.
Говорећи о проширењу ограничења кретања за вријеме васкршњих празника, Вишковић је нагласио да су разговарали са људима из струке и црквеним великодостојницима.
„Имамо везана четири нерадна дана, а да не би дошло до ширења вируса корона, струка нам је сугерисала да проширимо ограничење кретања. Пошто и за првомајске празнике имамо три везана нерадна дана вјероватно ћемо и у том периоду проширити мјеру ограничења кретања. Не смијемо покварити оно што смо радили мјесец и по дана“, рекао је Вишковић за Алтернативну телевизију.
Говорећи о улагањима у здравство од почетка епидемије, Вишковић је навео да ће тај износ већ сутра достићи скоро 70 милиона КМ.
„На сутрашњој сједници Владе донијећемо одлуку да Фонду здравственог осигурања дозначимо још 18 милиона КМ за набавку лијекова и опреме. Захваљујем здравственим радницима на пожртвованом раду и односу. Наша одлука да им дамо стимулацију од 1.000 КМ показује да цијенимо њихов труд и рад. Све наше мјере су дале резултате, здравствени сектор уредно опслужује пацијенте и немамо закрчења“, рекао је Вишковић.
Према његовим ријечима, упркос великим трошковима и смањењу прихода, републички буџет је ликвидан и све обавезе сервисира редовно.
„Исплатили смо пензије, подстицаје за пољопривреду, борачки додатак, па чак и трошкове превоза ученика за март, иако превозници нису возили 20 дана у том мјесецу. Немамо скоро ниједну обавезу у буџету, а да није измирена“, истакао је Вишковић.
Премијер Српске је поручио да владе морају да буду покретач развоја и да се не смије дозволити да падну јавна потрошња и ликвидност.
„Једини начин за опоравак реалног сектора је путем мјера влада. Ми за помоћ привреди треба да обезбиједимо најмање 500 милиона КМ да би се она вратила бар на мјесто гђе је била прије вируса корона. Пад БДП-а је евидентан, али то није посљедица нерада Владе него глобални проблем“, навео је Вишковић.
Он је најавио ребаланс буџета путем којег ће све ставке које се тичу репрезентације, горива, употребе службених возила, стручног усавршавања, набавке хеликоптера и возила и сличне бити стављене на чекање.
„Процјене су да ћемо у буџету направити уштеде од око 200 милиона КМ, а ако обуздамо вирус корона до краја маја губици које ће претрпјети буџет износиће између 200 и 220 милиона КМ“, појаснио је Вишковић.
Према његовим ријечима, Влада се већ припрема за то како ће се дјеловати од момента престанка епидемије, односно како да што брже помогне реалном сектору.
„Формирамо фондове и обезбјеђујемо додатни новац за њих како бисмо могли интервенисати у реалном сектору и локалним заједницама. Српска ће из аранжмана са Међународним монетарним фондом добити више од 200 милиона КМ, а реализујемо и емисију обвезница и само јуче смо на тај начин обезбиједили око 150 милиона КМ“, рекао је Вишковић.
Циљ Владе, поручио је он, јесте да буде сачувано свако радно мјесто у Српској.
„Пословна заједница је разумјела мјере Владе и послушала апел институција Српске да не отпуштају раднике. До данас није било значајног прилива у Завод за запошљавање. Без посла је остало око 1.000 радника, од којих је њих 517 имало уговор на одређено вријеме“, нагласио је Вишковић.
Додај коментар