- Противили се и градска власт, и десничарске и профашистичке организације и партија Меркелове, али је Врховни управсни суд Северне Рајне-Вестфалије одобрио постављање споменика
- Првобитно је био постављен у Чехословачкој, па срушен у време „баршунасте револуције“. Потом је годинама био у Аустрији где га је МЛПД купила
ДВА метра и 15 центиметара високи споменик Владимиру Лењину постављен је у немачком граду Гелзенкирхену. На иницијативу Марксистичко-лењинистичке партије Немачке (МЛПД).
Споменик је постављен упркос противљењу екстремних десничара, градске администрације и странке Хришћанско-демократске уније Ангеле Меркел.
Један од лидера МЛПД Петер Вајспфенинг објаснио је:
„Овај споменик Лењину првобитно је био у Чехословачкој. Изливен је 1957. и био је први самостални споменик Лењину у тој земљи. Купили смо га на eВay од продавца из Аустрије у којој се налазио од `плишане револуције`. Одлучили смо да га купимо и поставимо јер западна Немачка нема, нити је имала, иједно Лењиново попрсје или статуу“.
Постављањуспоменика у почетку се противила градска управа састављена од представника десничарских странака, укључујући и странку Меркелове.
Тврдила је да би се налазио ближе од 30 метара згради која је под заштитом државе. У тој згради је седиште МЛПД, па је њено руководство одлучило да се обрати суду.
Врховни управни суд Северне Рајне-Вестфалије је пресекао: „Може!“.
Партија Меркелове је тада организовала потписивање интернет-петиције против „Лењина“. Скупила је 204.000 потписа, али је од ње на крају одустала.
Најжешће су се противиле профашистичке организације које су протестовале у време постављања споменика на постамент.
Додај коментар