- „Казао сам и Хотију да Косово нећу третирати као независну државу… Пред Србијом су тешки разговори са представницима Приштине САД 2. септембра у САД и наставак дијалога у Бриселу 7. септембра… Ако не можемо да будемо јединствени, покажимо највиши степен заједништва. То не тражим од политичких партија али молим грађане да разумеју колико је тешка наша политичка позиција“
- Навео да је Драган Ђилас од 2004. до 2012. године од државне компаније Телеком узео 29,7 милиона евра на име своје двије фирме
- „Албанци имају високу регрутну моћ и огроман број младих људи, скоро читаву генерацију више од нас зато што су много млађи. Неких 17 година је разлика у просечној старости. То јесу проблеми Србије, али се ради на њиховом решењу“
- „О било ком статусном или политичком споразуму са Приштином одлучиваће грађани Србије. Ја могу да склапам економске споразуме али да имамо статусне и политичке договоре а да о томе не одлучују грађани Србије – тај случај неће постојати“
ПРЕДСЈЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас – поводом скорашњег састанка лидера Србије и Косова у Бијелој кући – да Србија није у позицији да одбија разговоре.
Лидери Србије и Косова* састаће се 2. септембра у Белој кући да преговарају, саопштио је раније данас специјални изасланик предсједника САД за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел.
„Зашто је Гренел употребио термин ‘преговори’, то је питање за њега. Сами Американци кажу да подржавају преговоре преко Европске уније. Сувише смо мали, а и немамо интересе да се у то мешамо“, казао је Вучић за ТВ Пинк.
Рекао је да ће тема састанка бити економија, а да су то добре и важне теме за Србију.
„То је потврдио чак и (премијер Косова) Авдулах Хоти. И он ће да каже да је то састанак две независне државе, а тако је и то из угла Сједињених Америчких Држава“, додао је Вучић
У Бијелој кући у Вашингтону је 27. јуна требало да се састану предсједник Косова* Хашим Тачи и предсједник Србије Александар Вучић, уз посредство Гренела.
Тачи је одлазак у Вашингтон отказао послије објављивања предлога оптужнице против њега. Хоти је тада потврдио да ће га замијенити, али је затим промјенио одлуку.
Вучић је рекао да неће третирати Косово као независну државу и навео да је то казао и Хотију.
Навео је да Србија јесте у тешкој ситуацији и да не треба сумњати да ће Албанци на терену предузети акције против Срба.
– Они су довели велике машине и ушли у заштићену зону да би копали пут према Албанији и није их брига за манастир Дечане, није их брига за судове који су донели одлуку, нити за било шта…
Вучић је рекао и да је у интересу Срба и Албанаца економско отварање и слободан проток, робе, капитала и услуга и тиме лакша трговина, лакши проток људи и железничке и авио линије.
Не купујемо оружје да бисмо ратовали, него да сачувамо мир
Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је Србија много модерније и озбиљније наоружана него прије и навео да се оружје не купује да би се било ко нападао или да би ратовало, него да би се сачували мир и спокојство грађана.
Вучић је гостујући у јутарњем програму Пинк телевизије казао да је то резултат убрзаног раста и паметне политике коју су изабрали грађани и најавио да ће Србија „тек бити наоружана.“
Замољен да прокоментарише то што су и Албанци набавили беспилотне летјелице као Американци, рекао је да оне нису сличне онима које има Србија јер су њихове извиђачке, а наше борбено–извиђачке.
Навео је да је Албанија тек поручила те летјелице које треба да им се испоруче до краја 2022. године.
Он је рекао и да Албанци имају високу регрутну моћ и огроман број младих људи, скоро читаву генерацију више од нас зато што су много млађи и навео да то јесу проблеми Србије и да се ради на њиховом решењу.
„Неких 17 година је разлика у просјечној старости“, указао је Вучић.
Тепић руши Телеком, Ђилас из те компаније узео 29,7 милиона евра
Изјавио је и да потпредсједница Странке слободе и правде (ССП) Мариника Тепић руши државну компанију Телеком Србија „који припада грађанима“ са тезом „да је то каса једне политичке партије“.
Тепић је изјавила у четвртак да Телеком Србија усмјерава велику количину новца како би омогућила владајућој Српској напредној странци (СНС) да успостави монопол над телекомуникацијама у Србији и тако одржи свој рејтинг, а да ју је директор за људске ресурсе у тој компанији напао у понедељак због тога што је дирнула у „највећу СНС касу у земљи“.
„Телеком је акционарско друштво у којем Србија има већински удео и капитал. Поставља се питање, шта је посао политичара у једној земљи, да ли је да разарају државни капитал, оно што припада грађанима Србије или да га помажу“, казао је Вучић током гостовања на ТВ Пинк.
Он је оцијенио да политичари „који раде за тајкуне“ раде на рушењу Телекома и изнео тврдње да је предсједник ССП Драган Ђилас од 2004. до 2012. године од те државне компаније узео 29,7 милиона евра на име своје двије фирме.
„(Узели су новац) од тог Телекома кога су сви черупали и разарали, да не постоји на тржишту, да га развали њихова тајкунска групација. Да развале Телеком када ништа није имао, где ништа нисте могли да пронађете на Телекомовим каналима“, казао је Вучић.
Рекао је да опозиција данас руши Телеком због тога што нису успјели да купе двије телевизије са националном покривеношћу – ТВ Прву и Б92, са циљем да „на силу преузму политичку власт“.
Навео је да Телеком Србија настоји да се прошири на косовско тржиште, да је покушао да уђе на тржиште Албаније, као и да је прва компанија у Црној Гори, а друга у Босни и Херцеговини.
Додатне мере помоћи појединим секторима привреде
Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је данас да се разматрају додатне мјере помоћи појединим секторима привреде, као што су угоститељство и хотелијерство, који су најпогођенији кризом коју је изазвала пандемија корона вируса.
„Морамо да помажемо хотелијерима у Београду, Новом Саду и другим градовима“, казао је Вучић за ТВ Пинк.
Он је најавио и да би, уколико се настави повољна епидемиолошка ситуација, од следећег викенда могло да се продужи радно време угоститељским објектима до један сат након поноћи, како би им се повећале могућности за зараду.
„Ја их само молим да плаћају порезе, посебно ПДВ, да издају рачуне, јер су нам ужасни резултати које сам видео из Пореске управе, посебно када су у питању пекаре, угоститељски објекти, али и самосталне трговинске радње“, казао је Вучић.
Подсјетио је да су мала и средња предузећа добила помоћ од државе у износу по 1.150 евра по раднику за минималну зараду у трајању од пет мјесеци, истакавши да се не враћа држави тако што се избјегава плаћање пореза.
„Економска ситуација у Србији није лака због вируса корона, али је боља него другде“, казао је он.
Вучић сматра да по свим тренутним економским показатељима најбољу перспективу од земаља у региону има Србија, па Мађарска.
Шта је била суштина напада на Крушик?
Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је данас да Србија „сама себе санкционише и себе ограничава“ говорећи о извозу оружја у кавкаски регион и критикама појединих опозиционих политичара о томе.
Дипломатски односи Србије и Азербејџана пољуљани су 19. јула када је интернет портал означен као близак властима Азербејџана, Haqqin.az, објавио тврдње да су минобацачи српске израде, као и муниција за њих, испоручени Јерменији преко Грузије, а потом употребљени у смртоносним сукобима на јерменско-азербејџанској граници 12. јула.
Вучић је рекао да данас нема превише сукоба у свијету, „као да се пакује за нешто велико“, а да њега интересују домаћа индустрија, фабрике, људи и војска Србије.
Вучић се осврнуо и на аферу „Крушик“, у коју је умијешан покојни отац министра унутрашњих послова Србије Небојше Стефановић, Бранко Стефановић, и упитао шта је била суштина тог напада и оцијенио да нико „појма нема“.
„Да ли је ‘он’ добио по нижој цени него државна комапнија, па није. Морао је неко да прода. Шта сте постигли, дали сте бугарској комапнији да прода. Како ће (фабрика оружја из Ваљева) Крушик да продаје оружје са таквом репутацијом, јер када се претражи ‘Крушик’ виде се само те лудости, па зашто да купи“, нагласио је Вучић.
„Ближи сам простој коалицији СНС са једном странком“
Предсиедник Србије Александар Вучић изјавио је данас да размишља о два концепта при формирању нове владе од којих један подразумева просту коалицију СНС са једном политичком партијом док други концепт подразумева формирање „неке врсте концентрационе владе“.
Он је за телевизију Пинк рекао да је ближи концепту просте коалиције са једном партијом али није желио да прецизира о којој се странци ради.
„Ближи сам том концепту али ћу још да мерим. Други концепт се односи на неку врсту концентрационе владе и то због ситуације око Косова и Метохије, другог таласа корона вируса који се очекује на јесен и неопходности да се изборимо са проблемима које ствара светска економска криза“, казао је предсједник Србије.
Навео је и да се у вези формирања владе не бави математиком већ политиком и да гледа шта ће да се дешава у Европи и свијету како би нашао најбоље рјешење за Србију.
Вучић је оцијенио да су пред Србијом „тешки разговори“ са представницима Приштине САД 2. септембра у САД и наставак дијалога у Бриселу 7. септембра и позвао грађане на „највиши степен заједништва“.
„Ако не можемо да будемо јединствени, покажимо највиши степен заједништва. То не тражим од политичких партија али молим грађане да разумеју колико је тешка наша политичка позиција“, рекао је Вучић.
Поновио је да ће о било ком статусном или политичком споразуму са Приштином одлучивати грађани Србије.
„Ја могу да склапам економске споразуме али да имамо статусне и политичке договоре а да о томе не одлучују грађани Србије, тај случај неће постојати“, казао је Вучић.
Додај коментар