- Високи судски и тужилачки савјет оцијенио да храна која се налази на столу не представља вјерско обиљежје
СУДИЈА Општинског суда у Сарајеву Дајана Радојевић Бјелош пријављена је предсједнику тог суда Јањи Јовановић и Високом судском и тужилачком савјету /ВСТС/, а потом и Канцеларији дисциплинског тужиоца ВСТС јер је на столу држала васкршње јаје.
Судију је пријавио један од колега бошњачке националности, тврдећи да је ријеч о кршењу Закона о ВСТС, којим је судијама, тужиоцима и свим радницима правосудних институција забрањено ношење вјерских обиљежја и испољавање припадности било којој вероисповијести.
Јовановићева је од Бјелошеве тражила изјашњавање поводом навода у пријави, а из ВСТС су одговорили да храна која се налази на столу не представља вјерско обиљежје.
Подносилац пријаве против судије је, незадовољан одговором из ВСТС, пријавио Бјелошеву и Канцеларији дисциплинског тужиоца ВСТС.
Потпредсједник ВСТС Ружица Јукић истакла је да нигдје није прецизно дефинисано шта су верска обиљежја, али да то „сигурно није храна која стоји на столу“.
– То могу бити одећа или предмети који представљају вјерско обиљежје, а не храна. То би значило и да, рецимо, баклава представља вјерско обиљежје или испољавање припадништва одређеној вероисповијести, што је немогуће и била би невјероватна теорија – каже Јукићева, пише Глас Српске.
Она је додала да у правосуђу БиХ никада није забрањена нити искоријењена појава одласка у џамију на клањање подне-намаза, што је очигледно испољавање припадништва вероисповијести.
Лист подсјећа да је судија Општинског суда у Сарајеву Сабина Хаџизулфић на посао долазила „покривена“ још прије неколико година, иако је ријеч о очигледном вјерском обиљежју.
Посљедњих година забиљежено је да је предсједник Општинског суда у Калесији Ибрахим Омеровић са готово свим запосленим петком у подне одлазио на џума-намаз, а та појава је у посљедње време све израженија и у институцијама правосуђа у Зеници.
(Срна)
Додај коментар