- У интервјуу америчком новинару Марку Левину рекао: „Стално ме питају ко је наш непријатељ, а ја одговарам да многи желе да подрију наш начин живота, наше републиканске и основне демократске принципе. Русија је на тој листи“
- НАТО је прије овог наступа Помпеа категорисао Русију као непријатељску земљу у својим документима која ће бити на снази до 2030. године. А НАТО, дакако, не чини ништа без одобрења Бијеле куће, Пентагона и Стејт департмана
ОДЛАЗЕЋИ државни секретар САД Мајк Помпео објавио је да је Русија „један од непријатеља Америке“.
У интервјуу америчком новинару Марку Левину, који је дистрибуирао Стејт департман, додао је да је и Русија „дефинитивно на листи непријатеља“ коју је сачинило његово минстарство.
Левин је навео да неки званичници САД не виде Русију као непријатеља, упркос покушајима Москве да се мијеша у амерички изборни процес, а Помпео је изговорио:
„Марк, стално ме питају ко је наш непријатељ, а ја одговарам да многи желе да подрију наш начин живота, наше републиканске и основне демократске принципе. Русија је на тој листи“.
Помпео је назвао „апсолутно истинитом“ Левинову тврдњу да Русија својим „великим нуклеарним ракетама нишани Сједињене Државе“.
У наставку је изговорио још једну оптужбу на рачун Москве:
„Дуго смо посматрали како Руси у сајбер-простору користе асиметрична средства како би заузели положај са којег би могли наштетити Сједињеним Државама“.
НАТО је прије овог наступа Помпеа категорисао Русију као непријатељску земљу у својим документима која ће бити на снази до 2030. године.
Још раније је – у америчком закону од 2. августа 2017. године – Русија названа „противником“.
Разлика је у основи терминолошка, па нема сумње да у Пентагону, Стејт департману и Бијелој кући Русију већ три године сматрају непријатељем.
У извјештају о реформи савеза НАТО до 2030. Русија је означена као главна пријетња безбједности Запада, на другом мјесту је Кина, а на трећем међународни тероризам.
На бази овог документа, самит НАТО, који ће бити одржан 2021. године, усвојиће нову Стратешку концепцију алијансе.
Овога, наравно, не би било да претходно није одобрено у Вашингтону.
Уосталом, још је Барак Обама 2014. године у круг задатака шефа Стејт департмана увео обавезу рада на промјени политичког система Русије „на демократски начин“.
Додај коментар