Вијести Свијет

Амерички Сенат усвојио резолуцију у којој нема ентитета који постоје, а има „владе БиХ“ које – нема

ТЕКСТ КОЈИМ СЕ МАНИПУЛИШЕ И СРЕБРЕНИЦОМ ПРЕДЛОЖИО ДЕМОКРАТА ШЕРОД БРАУН
  • У тексту резолуције се указује на значај Дејтонског споразума као основе за уставну реформу у БиХ

СЕНАТ Конгреса САД усвојио је резолуцију поводом 25. годишњице Дејтонског споразума у којој позива власти Босне и Херцеговине да спроведу уставне реформе и охрабрује их да наставе с напорима на путу ка чланству у ЕУ и НАТО.

У Резолуцији број 729, коју је предложио сенатордемократа Шерод Браун, горњи дом америчког Конгреса још једном указује на значај Дејтонског споразума као основе за уставну реформу у БиХ, и на важност промовисања политичке, економске, правне и вјерске једнакости кроз циљеве и вриједности ЕУ.

Сенат поздравља посвећеност владе и народа БиХ миру и сарадњи, 25 година послије Дејтонског споразума. Сенат охрабрује владу да настави да тежи чланству у НАТО и ЕУ и да постиже напредак у рјешавању уставних питања и побољшању економске политике док напредује ка чланству у НАТО и ЕУ“, наводи се у резолуцији.

Њоме се власти БиХ позивају да спроведу уставне реформе, потребне за помирење, ради изградње заједничке будућности.

Сенат осуђује кршења људских права током рата у БиХ и потврђује заједничку посвећеност САД и ЕУ промовисању и заштити људских права, демократије и владавине права широм свијета“, наводи се у тексту.

Сенат позива америчке власти да блиско сарађују са владама земаља које се граниче са БиХ, нарочито Србијом и Хрватском, потписницама Дејтонског споразума, „ради подршке пуној примјени Споразума о стабилизацији и придруживању између ЕУ и балканских држава, што захтјева регионалну сарадњу“.

У Резолуцији се подсјећа да је Дејтонским споразумом, потписаним 14. децембра 1995. године, окончан рат и омогућен мир у БиХ. Потписали су га тадашњи предсједник Предсједништва БиХ Алија Изетбеговић и предсједници Србије и Хрватске, Слободан Милошевић и Фрањо Туђман.

Подсјећа се и да су НАТО и САД покренули ваздушне нападе против босанских Срба како би зауставили тешка кршења људских права, што је, како се наводи, довело до преговора о примирју и мировног споразума.

Етничко чишћење и концентрациони логори коришћени су као средство рата против бошњачких мушкараца, жена и деце, што је кулминирало геноцидом у Сребреници у јулу 1995. године, када је 8.000 муслиманских мушкараца и дjечака заробљено и убијено“, стоји у резолуцији.

Додаје се да је Дејтонски мировни споразум поставио темеље за мисије НАТО-а и ЕУ у претходних 25 година, које су грађанима БиХ омогућиле да живе мирно и да напредују.

Констатује се да влада САД подржава суверенитет БиХ и да влада и народ БиХ од потписивања Дејтонског споразума раде у партнерству са међународном заједницом на изградњи мирног и демократског друштва заснованог на владавини права, поштовању људских права и тржишне економије.

(Бета)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар