Одабрано Свијет

Софија оштро критиковала одлуку Скопља да у школске програме врати српски као изборни језик

ЗАХАРИЈЕВА: СКОПЉЕ ДА ПРИЗНА ДА МАКЕДОНСКИ ЈЕЗИК И ИДЕНТИТЕТ ИМАЈУ БУГАРСКЕ КОРЕНЕ

Екатерина Захариева

  • Бугарска министарка спољних послова сматра да је повратак српског језика у македонске школе део плана да се „језик што више приближи српском, а удаљи од бугарског“
  • Софија инсистира да се македонски језик зове званични језик Републике Северне Македоније или у одређеним случајевима са фуснотом: „Према Уставу Републике Северне Македоније“. Бугарска наводи и да је „македонски језик настао 1944. године“, те да може да се рачуна једино као писана регионална форма бугарског језика“        

ШЕФИЦА бугарске дипломатије Екатерина Захаријева оштро је критиковала одлуку власти у Скопљу да у школски програм врате српски језик.

Навела је да је „македонизам идеја која је настала у Београду и Москви“.

Не знам да ли се ради о новој провокацији, али су све тамошње странке апсолутно сагласне о овој теми“, рекла је Захаријева телевизији БТВ.

Бугарска министарка сматра да је повратак српског језика у македонске школе део плана да се „језик што више приближи српском, а удаљи од бугарског“.

То побија тезу да је веза са Србијом и Русијом прекинута. Напротив, македонизам је идеологија настала у тим државама“, рекла је Захаријева.

Македонски премијер Зоран Заев је, честитајући Светог Саву припадницима српске мањине, најавио повратак српског језика као изборног предмета у школе у Северној Македонији.

Са Захаријевом се, иначе, сложио и историчар Христо Матанов, који тврди да је „македонизам српски производ саздан на антибугарским основама“.

Бугарска и Македонија су 2017. године потписале Уговор о пријатељству, добросуседским односима и сарадњи, који Скопље сматра јединим предусловом за почетак преговора са ЕУ.

Власти у Софији пак сматрају да је пре почетка преговора потребно решити питања која се односе на македонски национални идентитет, односно питање језика и идентитета националних хероја, међу којима је Гоце Делчев.

Суштински, Софија настоји да заустави захтеве да се Македонцима у Бугарској призна статус националне мањине, што ће, како тврди Захаријева, бити решено када Скопље призна да македонски језик и идентитет имају бугарске корене.

Бугарска је једина земља која блокира потписивање споразума о управљању границама између Северне Македоније и Европске агенције за граничну и обалску стражу.

Софија инсистира да се македонски језик зове званични језик Републике Северне Македоније или у одређеним случајевима са фуснотом: „Према Уставу Републике Северне Македоније“.

Бугарска наводи и да је „македонски језик настао 1944. године“, те да може да се рачуна једино као писана регионална форма бугарског језика.

(РТС)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар