Федерација/БиХ

Додик: Наш крак гасовода пратиће трасу аутопута за Београд

НАГЛАСИО ДА ЋЕ ЗДРАВСТВЕНИ РАДНИЦИ У СРПСКОЈ ОПЕТ ДОБИТИ НОВЧАНУ ПОМОЋ
  • Гасовод би требало да дође овдје у Републику Српску, а једним краком да иде према Федерацији БиХ и да се направи кружни доток гаса који би требало да омогући добро снабдијевање, као предуслов за јачање инвестиција и индустрије
  • Никада нисам био против ниједног пројекта у ФБиХ, али веома често тамо има људи који су против реализације пројеката у Републици Српској
  • Тренутно у Републици Српској имамо тромјесечне залихе маски, респиратора, рукавица и материјала неопходног за борбу против вируса корона. Залихе материјала стално обнављамо
  • Навео да је просјечна плата у јануару ове године повећана и тренутно износи 962 КМ, те да је номинално већа за 5,2 одсто, а реално за 7,1 одсто него у истом мјесецу лани. Нагласио и да је Република Српска у прва три мјесеца 2020. године остварила суфицит од 140 милиона КМ на јавним рачунима Српске

СРПСКИ члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да је приликом посјете Турској са предсједником те земље Реџепом Тајипом Ердоганом договорено да се наставе активности изградње ауто-пута, али и да се подржи изградња гасовода.

Додик је истакао значај активности изградње ауто-пута, те навео да га посебно радује чињеница да је договорено и да ће се на траси тога финансирати изградња гасовода, који се наставља на „Турски ток“.

„Гасовод би требало да дође овдје у Републику Српску, а једним краком да иде према Федерацији БиХ /ФБиХ/ и да се направи кружни доток гаса који би требало да омогући добро снабдијевање, као предуслов за јачање инвестиција и индустрије“, рекао је Додик за РТРС.

Он је увјерен да ће се становништво, али и индустрија, преоријентисати на овај енергент, што ће битно утицати и на еколошко стање друштва, јер градови у Републици Српској, али и ФБиХ имају великих проблема са смогом.

Само доток гаса у великим количинама може да ријеши питање загађења, које долази из индивидуалних стамбених објеката, који се грију на угаљ, а који снажно загађује животну средину“, изјавио је Додик.

Он каже да настоји да помогне свим градовима у БиХ, али да свако има своје одговорности.

Никада нисам био против ниједног пројекта у ФБиХ, али веома често тамо има људи који су против реализације пројеката у Републици Српској и то је оно мјесто гдје имамо проблем“, рекао је Додик.

Он сматра да градови Сарајево и Источно Сарајево у наредне двије или три године треба да ријеше питање загађења и кориштења енергента.

Да би то било ријешено, потребно је реконструисати постојећи гасовод, који знатним дијелом иде кроз Српску, или изградити нови, који може да прими одређену количину гаса“, рекао је Додик.

Према његовим ријечима, диверзификација је нешто што се данас фаворизује, а што значи да са различитих страна може да се добије доток енергента.

То је то нешто што би требало да иде уз трасу ауто-пута, који смо договарали“, рекао је Додик.

Када је ријеч о реализацији договорених пројеката између Турске и БиХ, Додик је навео да одређени застоји постоје, али да се они рјешавају у складу са могућностима.

„То није лако, али је чињеница да смо успјели припремити трасу од око 30 километара за изградњу ауто-пута који иде од Раче па даље према Републици Српској“, навео је Додик.

Према његовим ријечима, договорено је да се то финансијски подржи, у оквирима који ће се прецизирати у каснијем периоду када буде познат обим радова, државним кредитом од Турске.

„Веома је значајно да се граде ауто-путеви, те ће Република Српска да плати свој дио, а ФБиХ и Брчко дистрикт своје дјелове“, рекао је Додик.

Он је изјавио и да здравствени сектор у Републици Српској у времену пандемије вируса корона ниједног тренутка није био у колапсу, нити је био изложен неимаштини и истакао да је планирано да здравственим радницима поново буде дозначена једнократна помоћ.

Тренутно у Републици Српској имамо тромјесечне залихе маски, респиратора, рукавица и материјала неопходног за борбу против вируса корона. Залихе материјала стално обнављамо, што је изузетно важно“, рекао је Додик.

Он је указао да људи морају да се заштите јер вирус корона мутира и постоје његови нови облици, те подсјетио да је до сада у здравствени сектор преусмјерено више од 700 милиона КМ како би била очувана стабилност.

Нажалост, у посљедње вријеме постоји неодговорност, не само људи, него и локалних органа у спровођењу мјера прописаних у борби против вируса корона. Ако је у Бањалуци степен заразе виши него у Источном Сарајеву, нормално је да локална власт треба да предузме неке друге мјере“, изјавио је Додик за РТРС.

Према његовим ријечима, разматра се могућност да општине партиципирају са 50 одсто здравствених трошкова или да степен одговорности буде повећан како би био смањен притисак на болнице.

Додик је нагласио да ће у Српској бити уједначен долазак вакцина против вируса корона, а сви који желе имаће могућност да се вакцинишу.

Успјели смо да добијемо вакцину из Русије у оквиру повољних аранжмана и нико нам не може приписати било какву сумњу у процес набавки. У овом тренутку више од 50.000 људи у Српској је вакцинисано, ако се узме у обзир да је дио њих вакцинисан у Србији“, рекао је Додик.

Он је навео да ће вакцине из Турске бити дозначене БиХ у омјеру 38 одсто Српској, а остатак Федерацији БиХ и Брчко дистрикту.

Додик истакао је да се Република Српска показала способном да прође кроз кризу изазвану пандемијом вируса корона и да неће пропасти, како то деценијама уназад тврди опозиција.

Криза још није нестала и Република Српска показује ту врсту способности. У погледу параметара морамо да изразимо задовољство, имајући у виду околину. Код опозиције је све црно, таман да је све позлаћено у Републици Српској“, рекао је Додик.

Он је истакао да, упркос околностима у којим живимо, Република Српска има пад од три одсто бруто домаћег производа, док је у Хрватској и неким другим земљама забиљежен двоцифрени пад.

Додик је навео да су у прошлој години у Републици Српској плате повећане номинално за 5,5 одсто, а реално за 6,8 одсто, док је повећање пензија лани било 4,2 одсто, а у овој години за још три одсто.

Он је напоменуо да је просјечан број запослених лица у 2020. години био 274.227, што представља раст од 0,7 одсто, те истакао да би то требало прогласити успјехом чак и у случају да је била стагнација у том погледу.

Он је навео да укупни дуг Републике Српске износи 53,5 одсто бруто домаћег производа, а европска дозвољена квота је 60 одсто, док јавни дуг Републике Српске износи 43,4 одсто бруто домаћег производа, што указује на то да Српска те показатеље држи стабилним.

Додик је рекао да први мјесеца ове године показују да Република Српска има још боља макроекономска кретања јер су директни порези повећани за пет одсто у односу на јануар лани, док су индиректни порези мањи 0,3 одсто, али су у прошлој години били мањи девет одсто.

Он је навео да је просјечна плата у јануару ове године повећана и тренутно износи 962 КМ, те да је номинално већа за 5,2 одсто, а реално за 7,1 одсто него у истом мјесецу лани.

Додик је рекао да је Република Српска у прва три мјесеца 2020. године остварила суфицит од 140 милиона КМ на јавним рачунима Српске.

Ови подаци показују да се у Републици Српској ради и да је наша политика била да сачувамо радна мјеста. Ми смо сматрали да треба да помогнемо и приватни сектор да не дође до отпуштања радника. Учинили смо све да задржимо број запослених у Републици Српској“, истакао је Додик.

Рекао је  да је чуо да има одређених поскупљења и да ће се сутра разговарати на ту тему, те подсјетио да је почетком пандемије вируса корона био притисак на повећање цијена, након чега се интервенисало и све вратило на почетак.

Мислимо да нема реалних основа за повећање цијена, осим дијела повећања цијена нафте и нафтних деривата који могу да врше притисак на повећање цијена у малопродаји, али видјећемо оправданост свега тога“, каже Додик.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар