- Под санкцијама остају само руски актери градње, а Русија се за то унапред спремила па ће оба њена брода – „Фортуна“ и „Академик Черски“ – наставити да полажу цијеви дном Балтичког мора
- Као реални проблем ће остати – пуштање у рад гасовода само са половином капацитета. Због Трећег енергетског пакета ЕУ
СЈЕДИЊЕНЕ Државе су одустале од покушаја да спријече завршетак градње гасовода Сјеверни ток-2 који спаја балтичке обале Њемачке и Русије.
По свему судећи, због противљења званичног Берлина. Другим ријечима: зато што би цијена била кварење односа са Њемачком и њемачким блоком у ЕУ.
Стејт департман је објавио да САД неће уводити санкције против оператера гасовода Nord Stream-2 AG и њеног шефа Матијаса Варнига.
Уз образложење упућено Конгресу САД: да је то у „америчком националном интересу“.
Послије овога, на црној листи САД су остала четири брода – „Академик Черски“, брод за снабдијевање „Baltic Researcher“ и ледоломци „Владислав Стрижов“ и „Јуриј Топчев“.
Први полаже цијеви дном Балтика, а три остала у томе помажу.
На удару је остало и девет бродова који су под надзором или у власништву руске Федералне поморске спасилачке службе.
Исти је случај и са руским компанијама „Коксокхимтранс“, „Мортранссервис“ и „Фондом за топлотну и електроенергетску имовину града Самара у чијем власништву је „Академик Черски“.
Ослобађање санкција врха Nord Stream-2 AG је прекретница у заплетима са магистралним гасоводома који је кост у грлу САД, Пољској, Украјини и још неким земљама тзв. „нове Европе“.
Прекретница зато што САД више реално неће сметати ни завршетку гасовода ни његовом увођењу у експлоатацију.
Санкције против побројаних бродова су се очекивале и неће зауставити градњу.
Полагач цијеви „Фортуна“ сада гради километар гасовода дневно, а „Академик Черски“ – пола километра дневно.
Послије свега, као реални проблем ће остати – пуштање у рад гасовода само са половином капацитета. Због Трећег енергетског пакета ЕУ.
Први гас Сјеверним током-2 треба да крене у Њемачку најесен.
Његов пуни годишњи капацитет је 55 милијарди кубних метара, па је половина – 27,5 милијарди…
Тренутно није јасно како ће се ствари даље развијати. Тим пре што земље ЕУ траже све више руског гаса који је јефтинији од америчког течног…
Додај коментар