- Дао им 90 дана да утврде да ли је ковид-19 „резултат људског контакта са зараженом животињом или могуће несреће у некој од научних лабораторија“
ЏО Бајден дао је задатак америчкој шпијунажи да удвостручи напоре на прикупљању и анализирању података о поријеклу коронавируса.
Наложио им је да му извјештај о резултатима доставе у року од 90 дана.
Притом је изразио очекивање да ће ти „удвостручени напори“ помоћи властима САД да се „приближе коначном закључку о поријеклу коронавируса“.
Указао је да обавјештајни подаци све досад нису омогућавали извођење коначног закључка да ли је појава нове врсте коронавируса резултат људског контакта са зараженом животињом или могуће несреће у некој од научних лабораторија.
„Мој савјетник за националну безбједност – открио је Бајден – у марту је задужио обавјештајну заједницу да припреми нови извјештај о пореклу ковид-19… Америчка обавјештајна заједница сконцентрисала се на два вјеродостојна сценарија, али нема коначан став“.
Портпаролка Бијеле куће Џен Псаки рекла је 6. марта да Бајден подржава одлуку Свјетске здравствене организације (СЗО) да не објави прелиминарни извјештај о поријеклу коронавируса.
У фебруару је члан међународне научне групе СЗО, др Петер Дасзак, потврдио да се нова инфекција коронавирусом SARS-CoV-2 могла проширити у Кини и југоисточној Азији од слијепих мишева.
Почетком фебруара се тврдило да су стручњаци СЗО у Вухану, у Кини, пронашли „важне доказе“ у вези са појавом нове инфекције коронавирусом.
Бивши амерички предсједник Доналд Трамп више пута је оптуживао Кину да је намјерно заразила свијет коронавирусом, обећавајући да ће Пекинг извести пред лице правде.
Стејт департман је у то вријеме тврдио да има доказе да је Кина намјерно скривала доказе о избијању коронавируса.
Пекинг је категорично негирао све оптужбе из Вашингтона.
Додај коментар