- Траже иотварање истраге о руској улози у инциденту са авионом Ryanair којим је из Атине за Виљнус летео Роман Протасевич, један од интернет-диригената вишемесечним демонстрацијама које су фактички биле покушај обојене револуције
- Државни тужилац Русије за непожељне – јер представљају претњу темељима уставног поретка и безбедности РФ – неколико дана раније прогласио немачке организације Forum Russischsprachiger Europaer, Zentrum fur die Liberale Moderne и Deutsch-Russischer Austausch
ЕВРОПСКИ парламент је великом већином усвојио резолуцију о Белорусији којом позива на широке `секторске санкције` против те земље.
Истовремено и на отварање истраге о руској улози у инциденту са авионом Ryanair којим је из Атине за Виљнус летео Роман Протасевич, један од интернет-диригената вишемесечним демонстрацијама које су фактички биле покушај обојене револуције.
За тај документ је гласало 626 посланика, 16 је било против, а 36 уздржаних.
У резолуцији се тражи да „сваки грађанин Русије, који је био директно или индиректно укључен у операцију“, буде подвргнут ограничењима у оквиру глобалног режима санкција ЕУ због кршења људских права.
Европосланици су,наравно, дубоко забринути због „умешаности Русије у деловање Лукашенковог режима којем обезбеђује и финансијску подршку и садејствоспецијалних служби“.
Резолуцијом се сугерише да нове рестриктивне мере против Минска буду усмерене против белоруске нафтне и дрвне индустрије, производње калијума и челика.
Европарламент намерава да усвоји и резолуцију у којој ће захтевати од Русије да укине закон о непожељним организацијама и НВО страним агентима.
Нацрт резолуције објављен је на веб страници ЕП, а гласање се очекује у четвртак.
Документ има карактер препоруке за земље чланице ЕУ.
ЕП жели да Москва оконча „прогон активиста у области заштите људских права по закону о страним агентима и непожељним организацијама“.
ЕП би да Русија „укине тај закон“ и да „ревидира одлуку државног тужиоца којом је три немачке невладине организације ставио на листу непожељних.
Још би и да заувек одустане од сличних закона.
ЕП позива на „увођење нових услова“ за односе са Москвом како би се спречила „репресија у Русији“. Такође предлаже „јачање подршке заштитницима људских права, невладиним организацијама и независним медијима“.
Државни тужилац Русије је за непожељне – јер представљају претњу темељима уставног поретка и безбедности РФ – прогласио немачке организације Forum Russischsprachiger Europaer, Zenzum fur die Liberale Moderne и Deutsch-Russischer Austausch.
Додај коментар