Фото: Министарство одбране Србије
- Била је то вјежба ојачане тактичке групе у извођењу нападне операције. Ангажоване су биле јединице Копнене војске и Ратног ваздухопловства, ПВО, као и припадници елитних 63. падобранске и 72. бригаде за специјалне операције
- У вјежбу су били укључени тенкови, артиљерија, ракетни бацачи, авиони. хеликоптери, беспилотне летјелице и системи противваздушне одбране
- Посаде тенкова Т-72 МС јавности су први пут представиле њихове борбене могућности уз употребу савремених опто-електронских и нишанских система
- Ратно ваздухопловство и ПВО ВС задејствовало је ловачку, бомбардерску и транспортну авијацију као и хеликоптерске јединице које су на аеродромима „Пуковник пилот Миленко Павловић” и „Морава” чекале команду за полијетање
OKO 2.300 припадника Војске Србије са техником, користећи тенкове, артиљерију, хеликоптере и авионе, учествовало је у вјежби „Муњевити удар 2021” која је одржана на привременом полигону „Пештер” на истоименој висоравни.
Вјежба је изведена са бојевим гађањем из скоро свих врста наоружања којима располаже војска Србије.
Била је то виежба ојачане тактичке групе у извођењу нападне операције.
Ангажоване су јединице Копнене војске и Ратног ваздухопловства противваздухопловне одбране, као и припадници елитних 63. падобранске и 72. бригаде за специјалне операције.
У вјежбу су биле укључене и беспилотне летиелице и системи противваздухопловне одбране.
Коришћени су домаћи и системи наоружања набављени у иностранству, као и они који су још увек у фази развоја, односно тек треба да буду уведени у арсенал Војске Србије.
„Муњевити удар 2021” почео је узбуном за већи дио војске и минулих дана изводила се на низу полигона широм Србије, а круна ових активности је сегмент који се одржава на Пештеру.
То је највећа у посљедњих неколико деценија.
Учествовало је 2.337 припадника Војске Србије и Министарства одбране, од чега је 1.224 припадника копнене војске.
Прије почетка вјежбе, предсједник Србије Александар Вучић примио је рапорт капетана ВС Данила Манојловића.
Вјежби, поред предсједника Вучића, присуствовали су и предсједник Скупштине Србије Ивица Дачић, предсједавајући и српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, потпредсједник владе и министар одбране Небојша Стефановић, као и други министри у Влади Србије.
Вјежба је приказ одлучности и ватрене моћи снага Војске Србије за одговор на изазове, ризике и пријетње по безбједност Србије, садејства здружених снага у извршавању сложених ватрених задатака и кризних ситуација, те борбених могућности средстава у наоружању.
Здружена тактичка вјежба са бојевим гађањем изводи се под претпоставком да су оружане снаге непријатеља координираним активностима извршиле оружану агресију и привремено окупирале југозападни дио српске територије.
Најсавременија средства Копнене војске, као и борбени системи које развија домаћа одбрамбена индустрија приказали су ватрену моћ и способност маневра пред државним руководством.
Посаде тенкова Т-72 МС јавности су први пут представиле њихове борбене могућности уз употребу савремених опто-електронских и нишанских система којима је ово борбено возило опремљено.
Заједно су наступала и модернизована оклопна борбена БРДМ-2М која су недавно, са тенковима, стигла из Руске Федерације.
Задатак оклопних јединица био је да снажном ватром и одлучним маневром сломе одбрану непријатељских снага.
У улози борбеног осигурања је механизована пјешадија на „лазарима 3”, „милош”, „МРАП 6×6” и „НТВ”, возилима која су производ домаће одбрамбене индустрије.
Ту су и оклопни транспортери БВП-М80А и БОВ.
Ватрену подршку у нападној операцији пружали су самоходне топ-хаубице 155мм Нора Б-52, самоходни дигитализовани вишецјевни ракетни лансери 128мм „огањ”, батерија самоходних вишецевних ракетних лансера 128мм „огањ” М-18 модуларни, лансер „морава” и самоходне хаубице 122мм „гвоздика” модернизована као и минобацачи 120мм.
Моћ дејства по циљевима у ваздушном простору и нисколетећим ваздухоловима показали су артиљеријско ракетна батерија „панцир” С-1, двије батерије хибридног артиљеријско-ракетног система „ПАСАРС” и као и лаки ПВО системи „игла” на возилима НТВ, те систем „стрела” 2М.
Маневар и посиједање положаја за дејство приказала је и самоходна ракетна батерија модернизованог система КУБ.
Након извршене агресије, непријатељске снаге еквивалента двије борбене групе, јачине два пешадијска батаљона организовале су одбрану на линији: Сјеница – Нова Варош – Чајетина – Бајина Башта и очекују довођење нових снага из дубине оперативног распореда ради одржавања достигнуте линије.
Начелник генералштаба Војске Србије наредио је Копненој војсци да у садејству са Ратним ваздухопловством и противваздушном одбраном, 72. бригадом за специјалне операције, 63. падобранском бригадом и дијелом модернизованих и средстава из развојног програма одбрамбене индустрије Министарства одбране Републике Србије, изведе нападну операцију.
Ратно ваздухопловство и ПВО ВС задејствовало је ловачку, бомбардерску и транспортну авијацију као и хеликоптерске јединице које су на аеродромима „Пуковник пилот Миленко Павловић” и „Морава” чекале команду за полијетање и дејство на Привременом полигону „Пештер”.
Модернизовани ловац „миг-29” полетео је са аеродрома у Батајници и на завршном дану „Муњевитог удара” обезбједио превласт у ваздушном простору и патролирање, а по наређењу команданта вјежбе био је спреман за дејство по циљевима на земљи.
Авиони типа „орао” полетjели су са војног аеродорома у Лађевцима са задатком да из ваздуха подржавају копнену операцију.
По циљевима на земљи дејствовали су вођеним ракетама „маверик” и авио бомбама ФАБ-250 велике разорне моћи. По циљевима на земљи дејствовали су и школско-борбени авион „галеб Г-4”.
Ефикасност дејства по оклопљеним циљевима показао је и хеликоптер Ми-35 ракетама „атака” и невођеним ракетама С-8.
Вjештину дејства рекатама „маљутка” продемонстрирала су посаде хеликоптера „гама”.
У неколико секвенци сложене нападне операције своју улогу су имали Ербасови хеликоптери Х-145М, Ми-8 и Ми-17 као и транспортни авион Ан-26.
Извиђање борбеног распореда непријатеља из ваздуха обезбедили су даљински пилотирани ваздухоплови Ћ-92 и „врабац”.
Слика са Ћ-92 се употребом телекомуникационо-информационог система који је интегрисан у покретни комутациони чвор, дистрибуира на командно мjесто и доступне су команди вежбе у реалном времену.
Тај ваздухоплов, по одлуци команданта, може да дејствује и ласерски вођеним ракетама по циљевима у борбеном распореду непријатеља.
Специфичну улогу у вjежби имао је авион Н-62Т „супер галеб” – тегљач који је вукао мету „Рукавац” на је ватру отварала батерија ПАСАРС топовима 40мм.
Додај коментар