Свијет

Русија у СБ УН: Шмит није легитимно именован и то може уништити све позитивно у БиХ

АМБАСАДОР САД: ИМЕНОВАЊЕ ШМИТА ЈЕ СВРШЕНА СТВАР – ДОВОЉНА ЈЕ ВЕЋИНА У ПИЦ

Василиј Небензја

  • Василиј НЕБЕНЗЈА: «Именовање није легитимно, нити има политичку подршку за одржавање мира, водиће у хаос и уништиће све позитивно у посљедњих 25 година. Јесмо ли хтјели овај сценарио кад смо потписали Дејтон?!»
  • Ричард М. МИЛС, замјеник америчког амбасадора у УН: Кристијана Шмита именовао је Савјет за спровођење мира (ПИЦ) и то је довољно. Само се Русија успротивила његовом именовању, али ПИЦ одлуке не мора доносити једногласно. Ни Савјет безбједности УН не мора одобрити именовање шефа ОХР да би он ступио на дужност
  • Очекивано је наступио и амбасадор Кине у СБ УН Генг ШУАНГ: Нико не треба да се мијеша у унутрашња питања других земаља, укључујући и БиХ

РУСИЈА није сагласна с именовањем Кристијана Шмита за новог високог представника, које није легитимно и могло би угрозити све позитивно до сада постигнуто у БиХ, изјавио је на сједници Савјета безбједности руски амбасадор у УН Василиј Небензја.

„Именовање није легитимно, нити има политичку подршку за одржавање мира, водиће у хаос и уништиће све позитивно у посљедњих 25 година. Јесмо ли хтјели овај сценарио кад смо потписали Дејтон?!“, упозорио је он.

«Нисмо сагласни с потврдом именовања Шмита, процес је иначе транспарентан, логичан, уз сагласност БиХ, а онда иде резолуција Савјета безбједнсти УН. Ништа од тога се није десило, потпуно друга слика“, нагласио је он.

Указао је да Управни одбор Савјета за спровођење мира није ништа потврдио, те Савјет безбједности УН није узео у обзир сатвове Русије и БиХ у вези с овим питањем.

«Компромиси су важни за Савјет безбједности, а овдје се избјегавала дискусија о именовању и раду високог представника“, указао је Небензја.

Руски амбасадор је истакао да не треба заборавити да само људи БиХ држе суверенитет и да они треба да одлучују, а не било какав високи представник.

Очекивано је наступио и амбасадор Кине у СБ УН Генг Шуанг.

Он је нагласио да нико не треба да се мијеша у унутрашња питања других земаља, укључујући и она која се тичу БиХ.

Напоменуо је да је Кина одувијек поштовала суверенитет, независност и територијални интегритет БиХ.

Генг је позвао политичке стране у БиХ да граде хармонију и политичко разумијевање, те позвао и друге земље да помогну у томе.

Никакво изненађење није био ни наступо Ричарда М. Милса, замјеника америчког амбасадора у УН који је у име своје земље изнио тврдњу да је именовање новог високог представника у БиХ «готова ствар».

Нагласио је да је Кристијана Шмита именовао Савјет за спровођење мира (ПИЦ) и да је то довољно. Додао је да се само Русија успротивила његовом именовању, али да ПИЦ одлуке не мора доносити једногласно.

Такође је рекао да Савјет безбједности УН не мора одобрити именовање шефа ОХР да би он ступио на дужност. Додао је да САД подржавају ОХР који је од кључне важности за цивилну проведбу Дејтонског споразума.

Такође је нагласио да још нису испуњени услови за затварање ОХР, те да ће се то десити тек када се спроведе „5+2 агенда“.

Милс је подсјетио да се Русија 2008. усагласила са том агендом, а да сада тражи да се ОХР угаси.

Турковић: Није вријеме за затварање Канцеларије високог представника

Бисера Турковић, министар спољних послова БиХ, одржала је говор пред Савјетом безбједности УН током расправе о БиХ истичући да још није вријеме за затварање Канцеларије високог представника.

«Желим да свима кажем да БиХ једва чека када ће се затворити Уред високог представника. Нажалост, тај дан још није стигао. Иако видимо напредак у одређеним областима, много тога морамо урадити“, истакла је Турковић.

И додала: «Морамо наставити јачати институције на државном нивоу. Наша пажња мора бити усмјерена ка томе».

„Од највеће је важности да ОХР и високи представник наставе радити с људима и институцијама Босне и Херцеговине, као и с међународном заједницом, како би осигурали континуирани напредак Босне и Херцеговине ка постизању просперитетне и дјелотворне демократије, чврсто на свом путу ка евроатлантским интеграцијама“, казала је Турковићева.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар