- „Те странке су до 2018-те имале у Сарајеву министре Мирка Шаровића, Драгана Мектића и Игора Црнатка, а Младен Иванић је и бошњачким гласовима изабран у Предсједништво БиХ. У њихово вријеме донесена је Стратегија спољне политике коју је припремило Министарство спољних послова на челу са Црнатком, а једногласно усвојило Предсједништво БиХ 13. марта 2018. године, у коме је тада био Иванић“
ПРЕДСЈЕДНИК Политичког савјета СНСД Славко Митровић, поводом расправе у Савјету безбједности УН о високом представнику, изјавио је да Република Српска још трпи штету коју су јој наносили ПДП и СДС „као пробосанске странке у власти“ са Бакиром Изетбеговићем и Жељком Комшићем у периоду од 2014. до 2018. године.
Митровић је подсјетио да су тада ПДП и СДС, као изборни губитници у Републици Српској, милошћу Изетбеговића и СДА, имали Мирка Шаровића, Драгана Мектића и Игора Црнатка као министре у Савјету министара, а да је Младен Иванић захваљујући бошњачким гласовима изабран у Предсједништво БиХ, саопштено је из СНСД-а.
„У њихово вријеме донесена је Стратегија спољне политике коју је припремило Министарство спољних послова на челу са Црнатком, а једногласно усвојило Предсједништво БиХ 13. марта 2018. године, у коме је тада био Иванић“, навео је Митровић.
Из тог разлога је, сматра он, министар иностраних послова у Савјету министара Бисера Турковић приликом расправе у Савјету безбједности, одговарајући руском амбасадору Василију Небензји, изјавила да је све што је рекла засновано на стратегији спољне политике која је усвојена у БиХ и да су то принципијелни документи на којима се заснива све што је радила, што ради и што ће радити.
Он је навео да је Турковићева рекла да ће „већина оних који стварају стратешке документе, који су их усвојили и који долазе из сва три конститутивна народа и других грађана БиХ, дефинитивно дати подршку“, те да очекују од ње да их све заступа, што и ради, мислећи при томе на Иванића, Црнатка, ПДП и СДС.
„Савјет безбједности УН није потврдио наводно службено именовање Кристијана Шмита, које је учинила неформална група западних амбасадора у БиХ, грубо се мјешајући у унутрашње односе у БиХ, чиме су прекршили члан 41 Бечке конвенције о дипломатским односима“, навео је Митровић.
(Срна)
Додај коментар